22 травня 2023 року № 320/4323/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні переведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.04.2018 основної пенсії без обмеження її максимальним розміром, виходячи з розміру 89% від суми грошового забезпечення з урахуванням надбавок та підвищень згідно Постанови №718 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №121) та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2018 №24 «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році», а також на підставі довідок №222/4/164/239/69 від 18.02.2020 та №222/4/164/239/791 від 13.11.2020 про розмір грошового забезпечення, наданими Військовою частиною НОМЕР_1 для перерахунку пенсії,
та, починаючи з 01.12.2016, надбавки до пенсії «бойові дії в інших країнах/учасник бойових дій (ст.. 6) (за рішенням суду)» - 150% прожиткового мінімуму для непрацездатної особи, встановленого Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2018 ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, виходячи з розміру 89% від суми грошового забезпечення з урахуванням надбавок та підвищень згідно Постанови №718 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №121) та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2018 №24 «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році», а також на підставі
а) довідки Військової частини НОМЕР_1 №222/4/164/239/69 від 18.02.2020 про розмір окладу за військове звання «генерал-лейтенант» - 1620,00 грн з 01.03.2018 та про розмір посадового окладу за посадою «заступник командира військової частини НОМЕР_1 » - 2020,00 грн з 01.01.2019;
б) довідки Військової частини НОМЕР_1 №222/4/164/239/791 від 13.11.2020 про розмір грошового забезпечення за нормами відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №718 (зі змінами), чинними на 05.03.2019, за посадою заступник командира Військової частини НОМЕР_1 ,
та, починаючи з 01.12.2016, надбавки до пенсії «бойові дії в інших країнах/учасник бойових дій (ст.. 6) (за рішенням суду)» - 150% прожиткового мінімуму для непрацездатної особи, встановленого Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ. Після звільнення з військової служби йому була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 89% місячного грошового забезпечення. Відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.04.2018 з розміру 70% грошового забезпечення замість 89%. При перерахунку не було враховано, що на час призначення пенсії були чинними положення частини 2 статті 13 Закону України №2262-ХІІ, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення. Окрім того, позивач вважає, що відповідачем протиправно не виплачується надбавка «бойові дії в інших країнах/учасник бойових дій» позивачу у розмірі 150% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановлено Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10 березня 2023 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.
Відповідач, не погодився з позовними вимогами, надав відзив на позовну заяву, в якому стверджує, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області у межах чинного законодавства правомірного перераховано пенсію, виходячи з 70% розміру грошового забезпечення, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, встановлений максимальний розмір пенсії, зокрема для позивача 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІ.
Згідно розрахунку пенсії за вислугу років від 01.04.2018 по пенсійній справі ФК 133628 пенсія позивача складалась з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 10338грн 00 коп.; оклад за військове звання - 145 грн 00 коп.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 4193 грн 00 коп.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. надб. За умови режим обмежень, допуск Ф 1 20%, надбавка за особливий характер роботи та інтенсивність праці 100%, премія 102% - 22950 грн 36 коп. Всього 37626 грн 56 коп., в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 36250 грн. 00 коп. Вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій (ст.6) (за рішенням суду) 1326 грн.00 коп. учасник бойових дій 40грн. 00 коп. Підсумок пенсії (з надбавками) 33 628 грн. 00 коп.
Згідно розрахунку пенсії за вислугу років від 01.02.2019 по пенсійній справі ФК 133628 пенсія позивача складалась з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 10338грн 00 коп.; оклад за військове звання - 145 грн 00 коп.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 4193 грн 00 коп.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. надб. За умови режим обмежень, допуск Ф 1 20%, надбавка за особливий характер роботи та інтенсивність праці 100%, премія 102% - 22950 грн 36 коп. Всього 37626 грн 56 коп., в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 36250 грн. 00 коп. Вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій (ст.6) (за рішенням суду) 1326 грн.00 коп. учасник бойових дій 40грн. 00 коп. Підсумок пенсії (з надбавками) 33 628 грн. 00 коп.
Згідно розрахунку пенсії за вислугу років від 25.03.2020 по пенсійній справі ФК 133628 пенсія позивача складалась з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 10338грн 00 коп.; оклад за військове звання - 145 грн 00 коп.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 4193 грн 00 коп.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. надб. За умови режим обмежень, допуск Ф 1 20%, надбавка за особливий характер роботи та інтенсивність праці 100%, премія 102% - 22950 грн 36 коп. Всього 37626 грн 56 коп., в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 36250 грн. 00 коп. Вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій (ст.6) (за рішенням суду) 1326 грн.00 коп. учасник бойових дій 40грн. 00 коп. Підсумок пенсії (з надбавками) 33 628 грн. 00 коп.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №222/4/164/239/791 від 13.11.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №718 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2019 року за посадою заступник командира - директор департаменту військової частини НОМЕР_1 становить: посадовий оклад - 20 020,00грн., оклад за військовим званням (генерал-лейтенант) - 1 620,00 грн., надбавка за вислугу років (50 відс) - 10 820,00грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20 відс.) 4 004,00грн., надбавка за інтенсивність служби (78 відс.) - 15 615,60грн., усього - 52 079,60грн.
16 березня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив привести у відповідність розмір пенсії у розмірі 90% встановленому при її призначенні, здійснити заходи щодо виплати пенсії загальною сумою починаючи з 05 березня 2018 року.
Листом відповідача від 23.04.2021 №10876-89535-02/5-2600/21 позивача повідомлено, пенсія перерахована та виплачується, враховуючи норми чинного законодавства.
У зв'язку з тим, що позивач не погоджується з перерахунком пенсії, останній звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно з вимогами статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до вимог статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Положеннями частини 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з вимогами частини 1 статті 15 Закону № 2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII.
Частиною четвертою статті 63 зазначеного Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", прийнято постанову №103 від 21.03.2018 пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 вказаної постанови встановлено, що виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018.
Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статтті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону, що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами пенсія за вислугу років призначена позивачеві у розмірі 89% грошового забезпечення.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та "90" замінено на "80" та в подальшому " 80" замінено на "70" відповідно.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій.
Таким чином, зміна розміру пенсії з 89% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася внаслідок внесення змін до положень частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою №103 внесені зміни до Порядку № 45, зокрема в п. 5 зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Крім того, додаток 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності з 01.01.2018 та відповідно до якої було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, з набранням чинності Постановою № 704 у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до п 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
У п.п. 2-3 Порядку № 45 містяться тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мінюсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзвязку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 суд дійшов висновку, що п. п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, оскільки скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.
Також обов'язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія військовослужбовців є регулярність сплати страхових внесків.
Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Крім того, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, виключення додаткових видів грошового утримання не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, тому підстави для неврахування складових грошового забезпечення при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців відсутні.
Відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що відповідач при перерахунку пенсії позивача повинен був застосувати положення частини 2 статті 13 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення.
Факт того, що відповідачем, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.01.201 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було застосовано 70% коефіцієнт обчислення пенсії позивача у зв'язку зі зміною законодавства сторонами визнається.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років позивачу під час перерахунку з 89% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% та зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2018 перерахунок пенсії за вислугу років позивачу у розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення.
Суд з даного приводу зазначає, що встановлюючи порядок виплати пенсії у новому розмірі, відповідач керувався п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Зазначена норма передбачає, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018.
Разом з тим, суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 набрало законної сили 05 березня 2019.
Таким чином, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Відтак, позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 (справа №160/3586/19), а також у зразковій справі №160/3586/19.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Разом з тим, стосовно вимоги позивача про проведення перерахунку та виплати починаючи з 01.12.2016 надбавки до пенсії «бойові дії в інших країнах/учасник бойових дій (ст.. 6) (за рішенням суду)» - 150% прожиткового мінімуму для непрацездатної особи, встановленого Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік, з урахуванням раніше проведених виплат, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи слідує, що відповідно до постанови Фастівкського міськрайонного суду Київської області від 14.12.2006 у справі №2-а-4920106 позивачу проводилась виплатат підвищещння до пенсії як учаснику бойових дій в розмірі 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Однак, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 05.10.2005 №2939-ІV внесено зміни до частини четвертох статті 12 (набрали чинності з 01.07.2006), якими передбачено, що пенсії учасникам бойових дій підвищуються у розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Як зазначив Пленум Вищого дамінітсративного суду України у постанові від 19.12.2012 №8 суд не міє підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та виплати підвищення до пенсії часовим проміжком, якщо відбулися зміну у законодавстві.
Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для задоволеня вимог позивча у цій частині.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно вимог частини третьої статті 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Позивачем було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем.
У підсумку, з урахування вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, а позовні вимоги вважає такими, що підлягають частковому задоволенню.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1073 грн 60 коп. згідно з квитанцією від 20 лютого 2023 року №0.0.2873190849.1.
Суд вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин правила ч. 3 ст. 139 КАС України, тому беручи до уваги результат вирішення спору щодо часткового задоволення позовних вимог, присуджує позивачу 536 грн 00 коп. понесених витрат з оплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Керуючись статями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні переведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.04.2018 основної пенсії без обмеження її максимальним розміром, виходячи з розміру 89% від суми грошового забезпечення з урахуванням надбавок та підвищень згідно Постанови №718 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №121) та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2018 №24 «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році», а також на підставі довідок №222/4/164/239/69 від 18.02.2020 та №222/4/164/239/791 від 13.11.2020 про розмір грошового забезпечення, наданими Військовою частиною НОМЕР_1 для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м.Київ, вул. Бульварно-кудрявська, 16) провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2018 ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) без обмеження її максимальним розміром, виходячи з розміру 89% від суми грошового забезпечення з урахуванням надбавок та підвищень згідно Постанови №718 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №121) та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2018 №24 «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році», а також на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 №222/4/164/239/69 від 18.02.2020 про розмір окладу за військове звання «генерал-лейтенант» - 1620,00 грн з 01.03.2018 та про розмір посадового окладу за посадою «заступник командира військової частини НОМЕР_1 » - 2020,00 грн з 01.01.2019 тана підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 №222/4/164/239/791 від 13.11.2020 про розмір грошового забезпечення за нормами відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №718 (зі змінами), чинними на 05.03.2019, за посадою заступник командира Військової частини НОМЕР_1 , з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м.Київ, вул. Бульварно-кудрявська, 16) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати в сумі 536 грн 00 коп. (п'ятсот тридцять шість гривень гривен 00 коп).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.