ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"23" травня 2023 р. справа № 300/2818/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання протиправними і скасування розпорядження №168-к від 24.04.2023 та зобов'язання поновити на посаді, і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 26.04.2023 по день ухвалення рішення у даній справі, та моральної шкоди в розмірі 50 000,00 гривень, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач) 18.05.2023 звернулася в суд з адміністративним позовом до Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області (надалі по тексту також - відповідач) про визнання протиправними і скасування розпорядження №168-к від 24.04.2023 та зобов'язання поновити на посаді, і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 26.04.2023 по день ухвалення рішення у даній справі, та моральної шкоди в розмірі 50 000,00 гривень.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вивчення змісту адміністративного позову та долучених до нього документів свідчить, що позовна заява не відповідає вимогам встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України з наступних підстав.
За приписами пунктів 4, 5, 8 частини 5 статті 160 коментованого Кодексу, серед іншого, у позовній заяві зазначається:
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).
Так, в обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що: "За час роботи на посаді начальника Центру надання адміністративних послуг-адміністратора районної державної адміністрації була нагороджена 23.08.2017 грамотою голови районної державної адміністрації та голови районної ради за сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди 26-ї річниці незалежності України. А вже за час роботи у Долинській міській раді - грамотою голови Івано-Франківської державної адміністрації за сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток сфери надання адміністративних послуг та високий професіоналізм, яку отримала з рук міського голови 28.09.2021.
За час перебування на посаді начальника управління - адміністратора управління надання адміністративних послуг постійно вдосконалювала свої навики та проходила відповідні навчання.
За час роботи позивачем ініційовано та відновлено прийом та консультування громадян представниками ПФУ на ВРМ ЦНАП та надання консультацій Центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги (щодо правових питань для зручності суб'єктів звернення, у тому числі ВПО), запроваджено графік відповідно до вимог законодавства, а саме - не менше, ніж шість днів на тиждень та сім годин на день, без перерви на обід, а у перші місяці після запровадження воєнного стану - сім днів на тиждень та 12 годин на день. Встановлено термінал для оплати адмінпослуг у приміщенні, запроваджено прийом за допомогою електронної черги, яка була придбана раніше, проте не використовувалася. Також запроваджено анкетування якості обслуговування, збільшено перелік послуг, запроваджено шеринг документів за допомогою застосунку "Дія" (новітній спосіб надання копій цифрових документів. Він збільшує ефективність роботи ЦНАПів і скорочує час на обробку та перевірку документів заявників). Прийнято участь у всеукраїнській оцінці якості адмінпослуг ініційованої Міністерством цифрової трансформації, за результатами якої, управління надання адміністративних послуг (Центр надання адміністративних послуг) Долинської міської ради отримав перше місце у в рейтингу ЦНАП відповідно до кількості населення (офлайн-фронт-офіс II категорії- від 50 до 100 тис. населення). Прийнято участь у обговоренні, щодо виготовлення ролику та брошури для інформування ВПО, що підготовлена Асоціацією центрів надання адміністративних послуг в рамках програми підтримки надання адміністративних послуг в Україні під час війни, котра впроваджується Всеукраїнською асоціацією центрів надання адміністративних послуг та проектом "Місцеве самоврядування та верховенство права в Україні" Local Self-Government & Rule of Law in Ukraine, який реалізується Академією Фольке Бернадотта.
Також, позивачем було сформовано клопотання та матеріали на отримання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток мережі центрів надання адміністративних послуг та подано до Мінцифри у лютому 2022 року.
Для покращення роботи ЦНАПу було підготовлено проекти різних програм на вдосконалення адміністративних послуг Долинської міської ради".
Втім, ОСОБА_1 до матеріалів позову не подала суду доказів, на підтвердження вказаних вище обставин, наведених у позовній заяві та не вказала про причини неможливості подання таких доказів.
Частиною 4 статті 161 КАС України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (частини 1, 2, 4, 5 статті 94 КАС України).
З'ясовуючи, поряд з іншим, відповідність адміністративного позову вимогам, визначених в КАС України, необхідно вказати, що предметом адміністративного позову є розпорядження міського голови міста Долина Івано-Франківської області №168-к від 24.04.2023 "Про фактичне звільнення ОСОБА_1 ".
При цьому, позивач визначив відповідачем Долинську міську раду Івано-Франківської області, яка не приймала спірне розпорядження.
Частиною 1 статті 46 КАС України встановлено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 за №280/97-ВР (надалі по тексту також - Закон №280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 1 статті 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Пунктами 7 та 10 частини 4 статті 42 цього ж Закону визначено, що сільський, селищний, міський голова здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету і призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру".
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Таким чином, міська рада і міський голова є окремими суб'єктами владних повноважень, кожен з яких наділений власними управлінськими функціями та повноваженнями.
За змістом частини 4 статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до частини 3 статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відтак, саме позивач зазначає особу, яка повинна відповідати за позовом.
Таким чином, Долинська міська рада Івано-Франківської області, на переконання суду, не є тим суб'єктом владних повноважень, який має відповідати за позовними вимогами ОСОБА_1 , тому позивачу слід зазначити в адміністративному позові належного відповідача.
За приписами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частиною 5 статті 160, частиною 4 статті 161 коментованого Кодексу.
На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 133, 161, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання протиправними і скасування розпорядження №168-к від 24.04.2023 та зобов'язання поновити на посаді, і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 26.04.2023 по день ухвалення рішення у даній справі, та моральної шкоди в розмірі 50 000,00 гривень, - залишити без руху.
2. Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення виявлених недоліків, шляхом:
2.1. подання до суду нового адміністративного позову (у двох примірниках) із визначення належного відповідача у справі або зазначенням інших мотивів, які обґрунтовують необхідність визначення відповідачем суб'єкта владних повноважень, обраного за первинним позовом.
2.2. належним чином засвідчених відповідно до вимог частини 5 статті 94 КАС України копій доказів (у двох примірниках) на підтвердження обставин, визначених у позові:
- нагородження грамотою голови районної державної адміністрації та голови районної ради за сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди 26-ї річниці незалежності України від 23.08.2017;
- нагородження грамотою голови Івано-Франківської державної адміністрації за сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток сфери надання адміністративних послуг та високий професіоналізм, яку позивач отримала 28.09.2021;
- підтвердження вдосконалення навичок та проходження відповідних навчань;
- підтвердження взяття участі: у вдосконаленні роботи Центру надання адміністративних послуг, у всеукраїнській оцінці якості адмінпослуг ініційованої Міністерством цифрової трансформації, в обговоренні, щодо виготовлення ролику та брошури для інформування ВПО, що підготовлена Асоціацією центрів надання адміністративних послуг в рамках програми підтримки надання адміністративних послуг в Україні під час війни;
- підтвердження формування та подання до Мінцифри у лютому 2022 року клопотання та матеріали на отримання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток мережі центрів надання адміністративних послуг;
- підтвердження підготовки проектів різних програм на вдосконалення адміністративних послуг Долинської міської ради та для покращення роботи Центру надання адміністративних послуг;
- інших впроваджених ініціатив, описаних у позові та в даній ухвалі суду.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Чуприна О.В.