ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" травня 2023 р. справа № 300/2268/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шумея М.В. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 28.03.2023 року № 291240000124 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідачів перевести ОСОБА_1 із 22.03.2023 року з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VII, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, та здійснити нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
Позовні вимоги мотивовані протиправними діями, а саме прийнятті рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10.05.2023 Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області подало до суду відзив на позов, відповідно до якого проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві та просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши позовну заяву в порядку визначеному статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 05.01.2012 року є пенсіонером, та, станом на зараз, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
09.07.2021 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про переведення на пенсію державного службовця на підставі пунктів 10, 12 розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889- VIII та ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.
Проте, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 29.07.2021 року № 10024-9185/Ш-02/8-0800/21 ОСОБА_1 було відмовлено у переведенні на пенсію державного службовця.
Не погоджуючись із такими діями Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, позивач звернулася із позовом до Запорізького окружного адміністративного суду.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 року у справі №280/83/22 за позовом, ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позов задоволено.
Судом було встановлено, що станом на 01.05.2016 року в ОСОБА_1 наявний стаж державної служби 21 рік 4 місяці 12 днів.
Дане рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 року у справі №280/83/22 набрало законної сили 21.07.2022 року на підставі постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 21.07.2022 року.
На виконання даного рішення було прийнято розпорядження про переведення ОСОБА_1 із пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з 09.07.2021 року.
10.09.2022 позивач подала заяву до органів Пенсійного фонду України в якій просила не виконувати рішення суду і відновити раніше призначену пенсію за віком, оскільки їй призначено пенсію державного службовця у розмірі 1934,00 грн. (мінімальний розмір пенсії) в зв'язку з відсутністю довідок про зарплату державного службовця. Виплату пенсії за віком позивачу відновлено з жовтня 2022 року.
Отримавши інформацію про заробітну плату державного службовця, 22.03.2023 року до органів Пенсійного фонду України через сервісний центр в місті Івано-Франківську позивачем було подано заяву про призначення/перерахунок пенсії, в якій ОСОБА_1 просила перевести її з пенсії за віком на пенсію державного службовця.
До даної заяви позивачем було додано копії трудової книжки, довідки про заробітну плату державного службовця та копію рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 року у справі №280/83/22.
Після реєстрації даної заяви засобами програмного забезпечення згідно принципу екстериторіальності як орган, що уповноважений розглянути звернення позивача було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 разом із поданими документами, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було прийнято Рішення про відмову у перерахунку пенсії від 28.03.2023 року № 291240000124.
Дане рішення було обґрунтоване тим, що стаж державної служби позивача складає 4 місяці 2 дні. Відтак, у зв'язку із недостатністю стажу державної служби провести перерахунок пенсії немає законних підстав.
Позивач вважаючи вказані дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889 VIII (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до п. 2 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про державну службу № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.
Відповідачем зараховано стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців 4 місяці 2 дні.
При цьому, відповідачем не зараховано до стажу державної служби періоди роботи з 19.05.1980 по 20.04.1989, 28.04.1992 по 03.01.1993, 04.01.1993 по 22.11.1993, з 05.07.2001 по 11.05.2004, з 12.05.2004 по 30.06.2004, з 01.07.2004 по 31.01.2004, з 01.02.2005 по 29.02.2006, з 01.03.2006 по 13.08.2008, з 14.08.2008 по 19.01.2012 на посадах, віднесених до категорії посад державної служби.
Згідно із пунктом 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Окрім того, позивачем було подано відповідачу копію рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 року у справі №280/83/22 в якому суд за наслідками оцінки записів в трудовій книжці позивача, дійшов до висновку про наявність в ОСОБА_1 стажу державної служби 21 рік 4 місяці 12 днів.
Відповідно із ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкти владних повноважень, які заперечують проти позову, не довели, що діяли у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється повністю.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 28.03.2023 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VII, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, та здійснити нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники процесу:
позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
відповідач-1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Код ЄДРПОУ: 21910427, 49094, м. Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, 26);
Відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (Код ЄДРПОУ: 20551088, 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15).
Суддя Шумей М.В.