ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"22" травня 2023 р. Справа № 300/2731/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до командира Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 (надалі, також - представник позивача, Дем'янів І.М.) в інтересах ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 15.05.2023 звернувся в суд з позовною заявою до командира Військової частини НОМЕР_1 (надалі, також - відповідач, командир ВЧ НОМЕР_1 ), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у видачі наказу про звільнення з військової служби позивача;
- зобов'язати командира Військової частини НОМЕР_1 видати наказ про звільнення ОСОБА_1 з військової служби згідно рапорту від 19.02.2023.
Пунктами 3 та 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.
Частиною 3 статті 122 КАС України визначено, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відтак, чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Відповідно до частини 5 статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Пунктом 17 частини 1 статті 4 КАС України передбачено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Таким чином, оскільки військова служба є різновидом публічної служби, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на військову службу, її проходження та звільнення з військової служби встановлюється місячний строк.
Предметом оскарження у цій справі є бездіяльність командира ВЧ НОМЕР_1 щодо неприйняття наказу про звільнення ОСОБА_1 з військової служби згідно його рапорту від 19.02.2023.
Про результати розгляду такого рапорту відповідач повідомив ОСОБА_1 листом №350/402/24/349/пс від 22.03.2023.
При цьому, з позовною заявою із зазначеними вимогами позивач звернувся лише 15.05.2023, тобто з порушенням визначеного частиною 5 статті 122 КАС України місячного строку звернення.
Водночас обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням причин пропуску строку та доказів на підтвердження їх поважності представник позивача не надав.
Таким чином, позовна заява не відповідає вимогам частини 6 статті 161 КАС України.
Окрім цього, пунктом 5 частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Також відповідно до частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви, представник позивача зазначає про долучення ОСОБА_1 до його рапорту від 19.02.2023 доказів, які підтверджують перебування на його утриманні дружини з інвалідністю з дитинства ІІІ групи, у зв'язку з чим стверджує про відсутність у командира Військової частини НОМЕР_1 підстав для відмови у виданні наказу про звільнення позивача з військової служби.
Однак на підтвердження обставини щодо існування та надання відповідачу доказів, які підтверджують наявність підстав для звільнення ОСОБА_1 з військової служби позивачем не надано.
За наявності вказаного недоліку позовна заява не відповідає вимогам частини 4 статті 161 КАС України.
Таким чином, позивачу чи його представнику потрібно надати належним чином засвідчені копії документів, які долучалися ОСОБА_1 до рапорту від 19.02.2023.
Також, представник позивача, обґрунтовуючи підставу звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору посилається на положення пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якого від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
При цьому, на підтвердження того, що ОСОБА_1 є діючим військовослужбовцем представник позивача не долучив жодного доказу (копія військового квитка, посвідчення, довідка тощо).
Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статями 160, 161, 169, 171 та 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до командира Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання:
- заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням причин пропуску строку та доказами поважності його пропуску;
- належним чином засвідчених копій документів, які долучалися ОСОБА_1 до рапорту від 19.02.2023;
- доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 є діючим військовослужбовцем (копія військового квитка, посвідчення, довідка тощо).
Роз'яснити, що в разі бездіяльності щодо усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.