справа №380/2232/23
17 травня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.,
секретар судового засідання Рехліцький Р.Р.,
за участі:
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Касандяка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина НОМЕР_1 ), Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень, -
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій з урахування зави про уточнення змісту позовних вимог (а.с.90-91) просить:
- визнати протиправними дії командира Військової частини НОМЕР_2 щодо складання плану переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в частині, що стосується кандидатури лейтенанта ОСОБА_1 на посаду номенклатури старшого начальника, та, відповідно, зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 утриматися від вчинення дій, які не належать до компетенції командира Військової частини НОМЕР_2 ;
- визнати протиправним рішення командира Військової частини НОМЕР_1 про призначення лейтенанта ОСОБА_2 на посаду командира кулеметного взводу стрілецького батальйону Військової частини НОМЕР_3 та, відповідно, скасування наказу командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.01.2023 року №14 в частині, що стосується позивача.
Посилається на те, що з 18.03.2022 року проходив військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у Військовій частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) на посаді заступника командира роти аерозольного маскування з морально-психологічного забезпечення батальйону радіаційного, хімічного, біологічного захисту. Зазначив, що 10.01.2023 року позивачу доведений наказ командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сухопутних військ Збройних Сил України (далі - Військова частини НОМЕР_1 ) від 06.01.2023 року №14 про переміщення його до Військової частини НОМЕР_3 , у зв'язку із призначенням на посаду командира кулеметного взводу стрілецького батальйону цієї військової частини ( НОМЕР_3 ). У той же день, наказом командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 10.01.2023 року №10 позивача виключено зі списків військової частини та всіх видів забезпечення. Позивач з такими діями та рішеннями відповідачів не погоджується та вважає, що ними було порушено процедуру, яка передує прийняттю кадрового рішення, зокрема - рішення про призначення ОСОБА_2 на нижчу посаду. Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
Від відповідача, Військової частини НОМЕР_1 , надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що на адресу управління Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за підписом командира Військової частини НОМЕР_2 , надійшов План переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Вказав, що на підставі вищезазначеного Плану переміщення та згідно наказу командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 06.01.2023 року №14 лейтенанта ОСОБА_1 , заступника командира роти аерозольного маскування з морально-психологічного забезпечення батальйону радіаційного, хімічного, біологічного захисту, призначено командиром кулеметного взводу стрілецького батальйону 24 окремої механізованої бригади імені короля Данила - ВОС 0210003. Стосовно професійної компетентності позивача, зазначив, що останній проходив військову професійну підготовку в Національній академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у 2015 році, а саме: «бойове застосування механізованих з'єднань, військових частин і підрозділів», де здобув ВОС - 021000, що, в свою чергу, свідчить про правомірність дій, професійну та належну бойову підготовку позивача для призначення на посаду командира кулеметного взводу стрілецького батальйону. За таких обставин, вважає, що оскаржуваний наказ командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 06.01.2023 року №14 є правомірним, не має подвійного тлумачення, виданий в межах компетенції відповідної службової особи, за своїм змістом не суперечить чинному законодавству та не пов'язаний з порушенням конституційних прав та свобод людини і громадянина. Просить відмовити в задоволенні позову повністю та розгляд справи проводити без участі уповноваженого представника Військової частини НОМЕР_1 .
Від відповідача, Військової частини НОМЕР_2 , надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що згідно п.257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення. Крім того, вказав, що положеннями Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 року №170, визначено, що однією із підстав для видання наказів по особовому складу про призначення і переміщення військовослужбовців на нижчі посади є витяг із Плану переміщення на посади. Враховуючи, що спірне призначення позивача було службовою необхідністю, яка виникла у воєнний час, а також наявність у позивача військово-облікової спеціальності «застосування механізованих підрозділів 021000», тобто фахової підготовки, вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими. Просить відмовити в задоволенні позову повністю та розгляд справи проводити без участі уповноваженого представника Військової частини НОМЕР_2 .
Ухвалою судді від 27.02.2023 року прийнято до провадження вищевказану адміністративну справу, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою судді від 22.03.2023 року призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставин.
Згідно послужної карти, позивач у 2015 році закінчив військову підготовку в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного «Бойове застосування механізованих з'єднань, військових частин і підрозділів», ВОС - 021000.
З 18.03.2022 року ОСОБА_1 проходив військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у Військовій частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) на посаді заступника командира роти аерозольного маскування з морально-психологічного забезпечення батальйону радіаційного, хімічного, біологічного захисту.
06.01.2023 року т.в.о. командира Військової частини НОМЕР_2 складено План переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затверджений командувачам військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Як видно з цього Плану, позивача призначено на нижчу посаду командира кулеметного взводу стрілецького батальйону Військової частини НОМЕР_3 (шпк «старший лейтенант», ВОС - 020003).
Наказом т.в.о. командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частини НОМЕР_1 ) від 06.01.2023 року №14, відповідно до п.п.82, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, лейтенанта ОСОБА_1 , звільнено із вищевказаної посади і призначено на нижчу посаду - командира кулеметного взводу стрілецького батальйону НОМЕР_4 окремої механізованої бригади імені короля Данила (Військова частина НОМЕР_3 ), ВОС - 0210003.
Наказом т.в.о. командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 10.01.2023 року №10 лейтенанта ОСОБА_1 виключено зі списків військової частини та всіх видів забезпечення.
Не погоджуючись з діями Військової частини НОМЕР_2 щодо складання Плану переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в частині, що стосується позивача, та наказом Військової частини НОМЕР_1 від 06.01.2023 року №14 про призначення позивача на нижчу посаду, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Відповідно до ст.65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року №2102-ІХ.
У подальшому, воєнний стан неодноразово продовжувався та триває й на час розгляду справи.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 4, 14 ст.2 Закону України 25.03.1992 року №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом, які вважаються військовослужбовцями. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Спеціальними нормами, які регулюють проходження військової служби, є Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008 (далі по тексту - Положення №1153/2008 або Положення).
Згідно п.2 цього Положення, громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом. За призовом громадяни проходять, зокрема: військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до п.12 Положення №1153/2008, встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Розділом IV (п.п.80-144) Положення №1153/2008 врегульовано порядок призначення на посади та звільнення з посад.
Зокрема, у п.82 визначено види посад та вимоги при призначенні на посаду, а саме, такі види посад, як: вищі, рівнозначні та нижчі. Крім того, у підп.3 п.82 Положення №1153/2008 визначено підстави, за яких військовослужбовця може бути призначено на нижчі посади, а саме: у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії; з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування; за віком або сімейними обставинами - на особисте прохання; у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності - у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; у порядку виконання накладеного дисциплінарного стягнення - відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України; у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах та за відсутності рівнозначних посад; за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені первинні військові звання офіцерського, сержантського і старшинського складу) на нижчу на один ступінь посаду - на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад.
Згідно п.83 Положення №1153/2008, військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.
Відповідно до абз.2 п.256 Положення №1153/2008, залежно від правового режиму, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях, призначення військовослужбовців на посади та переміщення по службі проводяться наказами по особовому складу посадових осіб, які мають право призначення військовослужбовців на посади у мирний або у воєнний час згідно з номенклатурою посад.
Разом з тим, п.257 Положення №1153/2008 вказано, що атестування військовослужбовців в особливий період проводиться в порядку, визначеному Міністерством оборони України. У разі подання документів щодо подальшого службового використання, нагородження чи присвоєння чергових військових звань військовослужбовцям, які займають посади, передбачені штатами воєнного часу, на них складаються службові характеристики в порядку, визначеному Міністерством оборони України.
Для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Такими випадками, в силу вимог п.112, є: неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії; неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують; потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.
Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (із змінами і доповненнями) та Указу Президента України від 10.12.2008 року №1153 «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 року №170 затверджено Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Інструкція №170).
Призначення на посади та звільнення з посад міститься у розділі IV цієї Інструкції.
Згідно з п.4.1 Інструкції, призначення військовослужбовців на посади і переміщення по службі здійснюються з урахуванням результатів оцінювання на підставі Резерву кандидатів для просування по службі (далі - Резерв для просування по службі), Плану переміщення на посади, подань, службових документів, визначених пунктами 1.5, 1.6 розділу I цієї Інструкції (якщо в умовах воєнного часу неможливо оформити подання), та клопотань посадових осіб, а також рішень колегіальних органів, утворених відповідно до чинного законодавства України.
Підставами для видання наказів по особовому складу про призначення і переміщення військовослужбовців є: на нижчі посади - витяг із Плану переміщення на посади (п.4.11 Інструкції).
Відповідно до абз.9 п.4.13 Інструкції, в особливий період до введення воєнного стану просування по службі військовослужбовців здійснюється за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби без дотримання вимог пункту 87 Положення. З введенням воєнного стану призначення військовослужбовців на вищі посади здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 Положення. В особливий період, для доукомплектування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту військовослужбовці за набутим досвідом служби можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю без проведення відповідної підготовки (перепідготовки).
Як підтверджено матеріалами справи, 06.01.2023 року т.в.о. командира Військової частини НОМЕР_2 складено План переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затверджений командувачам військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Відповідно до цього Плану, позивача призначено на нижчу посаду - командира кулеметного взводу стрілецького батальйону Військової частини НОМЕР_3 (шпк «старший лейтенант», ВОС - 020003).
У зв'язку із цим, т.в.о. командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видано наказ від 06.01.2023 року №14, згідно якого лейтенанта ОСОБА_1 , заступника командира роти аерозольного маскування з морально-психологічного забезпечення батальйону радіаційного, хімічного, біологічного захисту, призначено на нижчу посаду, а саме - командира кулеметного взводу стрілецького батальйону НОМЕР_4 окремої механізованої бригади імені короля Данила (Військова частина НОМЕР_3 ), ВОС - 0210003. Підстава, як зазначено у цьому наказі: п.п.82, 257 Положення №1153/2008.
Позивач вважає протиправними дії відповідача, Військової частини НОМЕР_2 , щодо складання Плану переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в частині, що стосується позивача, та, як наслідок, наказ Військової частини НОМЕР_1 від 06.01.2023 року №14 про призначення його на нижчу посаду. Основними мотивами є те, що: 1) спірне призначення не відповідає рівню його професійної компетентності та набутому за час служби досвіду; 2) позивач не проходив відповідної підготовки (перепідготовки); 3) не проводилося атестування військовослужбовця, в т.ч. не складалася службова характеристика; 4) позивач не брав участі у процедурі, що передує рішенню відповідного командира про його переміщення до нового місця служби на іншу посаду.
Даючи оцінку вказаному, суд враховує таке.
Щодо рівня професійної компетентності позивача та досвіду служби, а також відсутності факту проведення відповідної підготовки (перепідготовки).
Відповідно до наявного в матеріалах справи атестаційного листа (а.с.143), позивач у 2015 році пройшов військову підготовку в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, здобув військово-облікову спеціальність 021000 («Бойове застосування механізованих з'єднань, військових частин і підрозділів»). У період з 19.06.2015 року по 18.07.2015 року проходив навчальні збори у Академії сухопутних військ, визнаний придатним до військової служби. За час навчання ОСОБА_1 зарекомендував себе дисциплінованим, організованим, сумлінним студентом. До занять з військової підготовки ставився старанно. Командні та методичні навички добрі, тактику дій механізованих підрозділів знає. Основні риси характеру: самокритичність, витримка, чесність. Військові статути Збройних Сил України знає та вірно ними керується. Стройова підготовка добра. Стрілецьку зброю знає та впевнено володіє нею. Фізично розвинутий добре. Отримав практичні навички в управлінні взводом під час виконання завдань.
Випускні екзамени (іспити) склав із загальною оцінкою «відмінно». Військову присягу на вірність Українському народові склав 18.07.2015 року. Згідно висновку атестації гідний присвоєння первинного військового звання «молодший лейтенант запасу».
Згідно витягу із протоколу №l4-15/251 від 15.07.2015 року засідання випускної екзаменаційної комісії Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (а.с.142), дисципліну « ІНФОРМАЦІЯ_2 » склав на оцінку «відмінно».
Як зазначалось судом вище, військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.
Враховуючи, що на час виникнення спірних правовідносин в Україні діє особливий період, призначення на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю здійснюється без проведення відповідної підготовки (перепідготовки). Більше того, як підтверджено матеріалами справи та й не заперечується самим позивачем, останній два роки навчався за відповідною спеціальністю.
Щодо посилань позивача на п.7.14 Інструкції №170, згідно якого якщо в умовах особливого періоду неможливо оформити документи та забезпечити проведення щорічного оцінювання військовослужбовця протягом календарного року та у разі подання документів з питань призначення на посаду, звільнення з військової служби, нагородження чи присвоєння чергового військового звання на військовослужбовця складається службова характеристика, суд звертає увагу, що такий міститься у розділі VII «Проведення атестування». Втім, у спірному випадку, призначення позивача на нижчу посаду має місце в умовах дії особливого періоду. Підставою для видання наказів по особовому складу про призначення і переміщення військовослужбовців, зокрема, на нижчі посади є витяг із Плану переміщення на посади (п.4.11 Інструкції).
Таким чином, в умовах дії особливого періоду переміщення військовослужбовця на нижчу посаду здійснюється без рішення атестаційної комісії, на підставі Плану переміщення. При цьому, суд враховує, що вищезгаданий План долучений до матеріалів справи (а.с.55-57) та спірне призначення відповідає його змісту.
Стосовно посилань, що позивач не брав участі у процедурі, що передує рішенню відповідного командира про його переміщення до нового місця служби на іншу посаду, суд враховує приписи абз.2 п.257 Положення №1153/2008, згідно яких для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Водночас судом не встановлено наявності обставин, наведених у п.112 Положення №1153/2008, які виключають можливість переведення позивача на нижчу посаду без його згоди. Вказане не заперечувалось і позивачем у судових засіданнях.
Щодо посилань позивача на Інструкцію з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затверджену наказом Міністерства оборони України від 26.05.2014 року №333, суд звертає увагу, що така ще 25.11.2022 року втратила свою чинність.
Будь-яких інших обставин, які б вимагали детальної відповіді або спростування, позивачем у позовній заяві не зазначено та з матеріалів справи не встановлено.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що звільнення позивача з посади заступника командира роти аерозольного маскування з морально-психологічного забезпечення батальйону радіаційного, хімічного, біологічного захисту Військової частини НОМЕР_2 та призначення на нижчу посаду - командира кулеметного взводу стрілецького батальйону НОМЕР_4 окремої механізованої бригади імені короля Данила (Військова частина НОМЕР_3 ) проведено з дотриманням норм законодавства, оскільки таке призначення відбулося у відповідності до спеціальної норми - п.257 Положення №1153/2008, який діє тимчасово, на період особливого періоду, зокрема воєнного стану, та передбачає можливість призначення військовослужбовця на рівнозначні та нижчі посади без отримання його згоди, з метою доукомплектування Збройних Сил України.
Водночас слід зауважити, що під час воєнного стану в Україні у Збройних Силах України діють штати воєнного часу та відповідні ним номенклатури посад.
Вищезазначені обставини та приписи нормативно-правових актів у сукупності свідчать про те, що оскаржувані дії Військової частини НОМЕР_2 є правомірними та узгоджується із встановленими законодавством правилами, які відповідають вимозі якості. Як наслідок, наказ командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина НОМЕР_1 ) від 06.01.2023 року №14 також є правомірним, а підстави для його скасування - відсутні.
У підсумку, суд вважає за необхідне зазначити, що позивачу слід розмежовувати порядок та підстави призначення військовослужбовців на посади у мирний час та в умовах дії особливого періоду, які дещо різняться між собою.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, суд дійшов висновку, що докази, подані позивачем, переконують у безпідставності позовних вимог. Натомість, відповідачі виконали покладений на них ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок, а саме довели правомірність своїх дій та рішень, чим спростували твердження позивача про порушення його прав та інтересів.
А тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина НОМЕР_1 ), Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень - слід відмовити.
Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 52, 72-77, 134, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні позову - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення буде складено до 22.05.2023 року.
Суддя Ланкевич А.З.
Оригінал повного тексту судового рішення складено в одному примірнику 22.05.2023 року.