ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" травня 2023 р. справа №300/1949/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боброва Ю.О., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -
13.04.2023 ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області) про визнання протиправним та скасування рішення від 14.10.2022 №092550004904 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку із втратою годувальника, зобов'язання призначити з 06.10.2022 пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії у зв'язку із втратою годувальника за відсутності в позивача необхідного страхового стажу 29 років. Вказала, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає як умову для призначення вказаної пенсії необхідний страховий стаж у померлого годувальника та необхідний вік для непрацездатного члена сім'ї, що перебуває на його утриманні. Тому, оскільки позивач досягла необхідного віку, визначеного ст. 26 вказаного Закону, то вона має право на призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.04.2023 було відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також залучено до участі у справі у якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - третя особа, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) (а.с. 18-19).
02.05.2023 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому ГУ ПФУ в Запорізькій області заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зазначає, що у відповідності до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», необхідною умовою для призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника, окрім досягнення пенсійного віку, є наявність в непрацездатного члена сімї померлого годувальника страхового стажу, визначеного ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у даному випадку - 29 років. Страховий стаж ОСОБА_1 становить 14 років 1 місяць 00 днів, чого недостатньо для призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника. Також вважає, що ГУ ПФУ в Запорізькій області було уповноважене розглядати конкретну заяву позивача про призначення пенсії, при цьому, ОСОБА_1 не перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та проживає на території, що обслуговується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Отже, саме ГУ ПФУ в Івано-Франківській області наділене повноваженнями щодо повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника. Із урахуванням викладеного вище, просить відмовити у задоволенні позову.
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області скористалося правом на подання пояснень щодо позову. Проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у поясненнях, які міститься в матеріалах справи. Вказує на правомірність відмови позивачу у призначенні пенсії у зв'язку із втратою годувальника, оскільки ОСОБА_1 не набула страхового стажу, визначеного ч.ч. 1-3 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Враховуючи викладене вище, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 263 КАС України, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази та заперечення проти них, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом установлено наступне.
26.07.1980 між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було укладено шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб від 26.07.1980 серії НОМЕР_1 , виданого Городенківським райвідділом ЗАГС Івано-Франківської області (а.с. 9).
Згідно із витягом з актом про смерть від 30.12.1997 №725/97, виданого Бюро РАГС у Дембіці, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8).
Довідкою від 08.08.2022 №52, виданою Городенківською міською радою Івано-Франківської області, підтверджується, що позивач на день смерті чоловіка знаходилася на його утриманні та проживала разом із ним (а.с. 10).
08.07.2022 ОСОБА_1 набула 60-річного віку, що встановлено судом із копії паспорту серії НОМЕР_2 від 30.09.1997, виданого Городенківським РВ УМВС в Івано-Франківській області (а.с. 11-13).
06.10.2022 позивач звернулась із заявою про призначення пенсії у разі втрати годувальника, що підтверджується копією відповідної заяви (а.с. 16).
Листом від 25.10.2022 №0900-0207-8/36516 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_1 , що за її заявою від 06.10.2022 було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії.
Відповідно до рішення від 14.10.2022 №092550004904, страховий стаж заявниці становить 14 років 1 місяць 00 днів. Стаж померлого годувальника складає 20 років 4 місяці 6 днів. Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії, відповідно до п. 1 ст. 32 та ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за відсутності у заявниці необхідного страхового стажу 29 років (а.с. 14).
Вважаючи дане рішення відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких фактичних обставин справи та норм права.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на захист своїх прав і свобод у суді, а також на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон України №1058).
Згідно із ч. 1 ст. 36 Закону України №1058, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому, дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Судом досліджено копію свідоцтва про укладення шлюбу від 26.07.1980 серії НОМЕР_1 та копію акту про смерть від 30.12.1997 №725/97 та встановлено, що ОСОБА_2 помер у віці 39 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України №1058, особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією для осіб з інвалідністю II та III груп від 38 років до досягнення особою 39 років включно - 8 років.
Отже, для призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника непрацездатним членам сім'ї, померлий ОСОБА_2 мав мати на день смерті не менше 8 років страхового стажу.
Згідно із рішенням про відмову у призначенні пенсії від 14.10.2022 №092550004904 та протоколом розрахунку стажу, померлий годувальник ОСОБА_2 має 20 років 4 місяці 6 днів страхового стажу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України №1058, непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю, або досягли віку 65 років, або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Згідно із ч. 3 ст. 36 Закону України №1058, до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Таким чином, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, при цьому необхідною умовою для призначення вказаним особам пенсії у зв'язку з втратою годувальника або переведення на такий вид пенсії є встановлення їм інвалідності або досягнення ними 65 років, або пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України №1058.
Згідно із ст. 26 Закону України №1058, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.
Тобто, статтею 26 Закону України №1058 визначено, що особи мають право на призначення пенсії після досягнення віку 60 років. Отже, саме 60 років визначається як загальний пенсійний вік як для чоловіків, так і для жінок.
Факт набуття ОСОБА_1 60-річного віку підтверджується копією її паспорта, а факт знаходження на утриманні померлого годувальника - довідкою від 08.08.2022 №52.
За таких обставин позивач як дружина померлого годувальника, яка на час звернення із заявою від 06.10.2022 досягла 60-річного віку, передбаченого ст. 26 Закону України №1058, у розумінні приписів п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України №1058 є непрацездатним членом сім'ї померлого годувальника (її чоловіка), а тому має право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
Висновок відповідача, покладений в основу рішення про відмову у призначені пенсії, щодо відсутності у позивача достатнього страхового стажу, передбаченого ст. 26 Закону України №1058, суд вважає безпідставним та необґрунтованим, оскільки положення ст. 36 Закону України №1058, яким визначено умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, не пов'язує право на такий вид пенсії з наявністю певного страхового стажу утриманця.
Інших підстав для відмови позивачу у призначенні пенсії по втраті годувальника відповідачем чи третьою особою не зазначено.
За таких обставин суд, перевіривши наявні у справі докази та доводи учасників справи, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.
Щодо посилань відповідача на відсутність у нього повноважень здійснювати позивачу призначення пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України №1058, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Статтею 44 Закону України №1058 врегульований порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України №1058, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Відповідно до п. 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок №22-1) в редакції, що діяла на час звернення позивача до органу Пенсійного фонду, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до пункту 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію (п. 4.1 Порядку № 22-1).
Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник сервісного центру, в тому числі: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1, створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Пунктом 4.8 Порядку № 22-1 передбачено, що заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Згідно із п. 4.10 Порядку № 22-1, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Таким чином, органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунки пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсій територіальними органами Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.
У даному випадку заява позивача розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за результатом якої прийнято рішення від 14.10.2022 №092550004904 про відмову позивачу у призначенні пенсії.
Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не приймалось рішення по суті заяви позивача, відтак відповідальним за опрацювання заяви позивача, прийняття відповідного рішення є, в цьому випадку, визначений у встановленому порядку територіальний орган Пенсійного фонду - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, відтак на останнього й має бути покладено й обов'язок відновлення порушених прав позивача.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що у відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути сплачений судовий збір в розмірі 1 073,60 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.10.2022 №092550004904 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії у зв'язку із втратою годувальника.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку із втратою годувальника з 06.10.2022.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривень 60 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, просп. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012.
Третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088.
Суддя Бобров Ю.О.