Рішення від 22.05.2023 по справі 300/2133/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" травня 2023 р. справа № 300/2133/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шумея М.В. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо виведення переплати пенсії ОСОБА_1 за період з 02.06.2022 по 31.03.2023 в сумі 83356,76 грн.;

- скасувати виведену ОСОБА_1 переплату пенсії за період з 02.06.2022 по 31.03.2023 в сумі 83356,76 грн.;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в неврахуванні з 02.06.2022 при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 за нормами ЗУ «Про державну службу» довідок про заробітну плату від 01.06.2022 № 7.21-22-27/8 та № 7.21-22-27/7, виданих Івано-Франківською митницею;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 02.06.2022, врахувавши при нарахуванні даного виду пенсії довідки про складові заробітної плати державного службовця від 01.06.2022 № 7.21-22-27/8 та № 7.21-22-27/7, виданих Івано-Франківською митницею;

- стягнути з відповідача судові витрати по справі.

Позовні вимоги мотивовані протиправними діями ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо виведення переплати пенсії ОСОБА_2 за період з 02.06.2022 по 31.03.2023 в сумі 83356,76 грн. та протиправною бездіяльністю відповідача, що полягає в неврахуванні з 02.06.2022 при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_3 за нормами ЗУ «Про державну службу» довідок про заробітну плату від 01.06.2022 № 7.21-22-27/8 та № 7.21-22-27/7, виданих Івано-Франківською митницею. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.04.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для відзиву на позов.

08.05.2023 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області подало до суду відзив на позов, відповідно до якого, заперечує проти позову із підстав викладених у відзиві та просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши справу в порядку визначеному статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, суд встановив наступне.

Позивач по справі з 26.09.1979 по 15.02.1980 працювала учнем лаборанта в ЦЗЛ; з 20.02.1980 по 20.05.1980 працювала в Небитданському відділенні Стройбанка; з 01.09.1980 по 05.07.1982 навчалася в Чернівецькому кооперативному технікумі; з 03.08.1982 по 17.08.1984 працювала в Сторожинецькому районному споживчому товаристві; з 20.08.1984 по 01.05.1990 працювала на Виробничому об'єднанні «Хлорвініл»; з 03.05.1990 по 31.03.1991 працювала у ВВО «Союзвнештранс», з 01.04.1991 по 13.11.1991 працювала в ТЕП «Львіввнештранс»; з 14.11.1991 по 01.06.1992 працювала на посаді інспектора Івано- Франківського митного поста Львівської регіональної митниці; з 01.06.1992 по 14.09.1992 працювала на посаді головного інспектора Калуського митного поста Івано- Франківської митниці; 01.06.1995 прийняла присягу державного службовця; з 16.04.1997 по 15.10.1998 працювала на посаді головного інспектора Івано-Франківської митниці; з 15.10.1998 по 07.05.2012 працювала на посаді старшого інспектора вантажного відділу № 2 Івано-Франківської митниці; з 07.05.2012 по 06.07.2012 працювала на посаді головного інспектора відділу фінансів, бухгалтерського обліку та звітності Івано-Франківської митниці; з 06.07.2012 по 01.08.2013 працювала на посаді інспектора митного поста «Долина» Івано-Франківської митниці; з 11.09.2013 по 05.09.2014 отримувала виплату допомоги по безробіттю в Калуському міськрайонному центрі зайнятості.

Перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

02.06.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ, на пенсію за віком на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII. До вказаної заяви від 02.06.2022 позивач долучила копії: диплому про навчання; трудової книжки; витягу з Державного реєстру актів державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 18.05.2022 № 00035589648; довідку Івано-Франківської митниці від 01.06.2022 № 7.21-22-27/8 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби; довідку Івано-Франківської митниці від 01.06.2022 № 7.21-22-27/7 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

21.06.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняло рішення № 3358/03-16 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 , згідно якого позивачці відмовлено в переведенні на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Вказане рішення мотивовано тим, що відповідно до пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-УІІІ від 10.12.2015 посади працівників митної служби України, які є посадовими особами і мають спеціальні звання, не належать до категорії посад, зазначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993. Оскільки, стаття 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 не поширюється на працівників митної служби, а тому відсутні підстави для здійснення переведення ОСОБА_3 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ, на пенсію за віком на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

Не погодившись із такою відмовою у переведенні на пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу», у серпні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмови в переведенні її з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язання вчинити дії.

08.12.2022 Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалено рішення, яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 3358/03-16 від 21.06.2022 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ, на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з 02.06.2022 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ, на пенсію за віком на умовах статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду та оскаржив його в апеляційному порядку.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2023 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повернуто скаржнику. Таким чином, 06.03.2023 - рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2022 набрало законної сили.

20.03.2023 Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківській області на адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення про виконання судового рішення у добровільному порядку, згідно якої вказується наступне (цитую): «На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2022 у справі № 300/3170/22, яке набрало законної сили 06.03.2023, ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу» з 02.06.2022 р. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати становить: з 02.06.2022 року -1934,00 грн.; з 01.07.2022 року - 2027,00 грн.; з 01.12.2022 року - 2093,00 грн. Виплату щомісячного перерахованого розміру пенсії на виконання даного рішення в сумі 2093,00 грн. буде забезпечено у найближчому виплатному періоді. Внаслідок виконання даного рішення суду виникла переплата пенсії в сумі 83356,76 грн., за період з 02.06.2022 р. по 31.03.2023 р. У випадку незгоди з виконаним рішенням суду щодо перерахунку пенсії, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області можуть бути оскаржені в судовому порядку.» Такий лист відповідача та нарахування пенсії позивачки у мінімальному розмірі свідчить про те, що пенсійним органом в заробіток державного службовця ОСОБА_1 внесено нулі, а не дані заробітної плати, які вказано у довідках про складові заробітної плати державного службовця від 01.06.2022 № 7.21-22-27/8 та № 7.21-22-27/7, виданих Івано-Франківською митницею.

Позивач не погодившись із такими діями відповідача, звернулася до суду із даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі Закон №889-VІІІ), який набув чинності 01.05.2016, визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, до 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 1 травня 2016 року, відповідно до статті 90 Закону №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме віку, страхового стажу та стажу державної служби.

Право позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ підтверджено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2022, яке набрало законної сили 06.03.2023, яким визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 3358/03-16 від 21.06.2022 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ, на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з 02.06.2022 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ, на пенсію за віком на умовах статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ.

Вказане судове рішення набрало законної сили та є обов'язковим для виконання та врахування пенсійним органом, відтак в силу вимог частини четвертої статті 78 КАС України такі обставини не підлягають доказуванню у цій справі.

Однак цим судовим рішенням не встановлено обов'язку щодо нарахування позивачу пенсії державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати.

З цього приводу суд зазначає, що порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Пунктом 4 вказаного Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048.

Такими довідками є:

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Судом встановлено, що довідки про заробітну плату державного службовця від 01.06.2022 № 7.21- 22-27/8 та № 7.21-22-27/7, видані Івано-Франківською митницею, за формою та змістом відповідають вимогам форм довідок, затверджених Постановою Правління ПФУ №1-3 від 17.01.2017 р., що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», адже містять усі необхідні складові заробітної плати державного службовця, який має не менш як 20 років стажу

У затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України формі довідки складові заробітної плати складаються з: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Довідка про розмір інших виплат, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" додається.

На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Водночас, відповідачем не здійснено належного обґрунтування підстав для не врахування вказаних довідок про складові заробітної плати позивача.

До того ж, Верховний Суд, зокрема, у постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17 дійшов висновку про те, що "перевірка достовірності виданих документів покладається на Пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії". Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 24.06.2021 у справі №233/179/17.

Обираючи спосіб захисту, суд враховує, що відповідач фактично вчинив протиправні дії щодо відмови у переведенні позивача на пенсію державного службовця, через неврахування довідок про складові заробітної плати.

Щодо виведеної переплати пенсії позивача за період з 02.06.2022 р. по 31.03.2023 р. у розмірі 83356,76 грн., суд зазначає наступне.

Чинним законодавством України передбачено, що пенсіонери зобов'язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

В разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду .

Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

Відповідно до ч. І та абз.1 ч.2 ст.50 Закону України від 09.07.03 №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІУ), суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Згідно з приписами ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначено Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 21.03.03 № 6-4 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.14 року № 25-3) та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.05.03 за №374/7695 (далі також - Порядок № 6-4).

Згідно з пунктом 3 цього Порядку повернення коштів проводиться відповідно до статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміну у складі сім'ї, тощо.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані відповідачем за умови зловживань з боку пенсіонера, зокрема, в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, або подання страхувальником недостовірних даних.

Суд звертає увагу, що вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.

Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2019 року у справі №487/3380/16-а.

Обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій саме з пенсіонера є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення її на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.

Зловживанням з боку пенсіонера є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями.

Таким чином, відповідальність за достовірність даних, що враховуються при виплаті пенсії, а також обов'язок відшкодовувати надміру виплачені суми соціальних виплат, несуть пенсіонери - у разі не повідомлення органу пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати, а також страхувальники - внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів.

Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 25 жовтня 2016 року у справі № 686/26486/14-а, постановах Верховного Суду від 25.09.2018 у справі №340/644/15-а, від 26 березня 2020 року у справі №»299/3616/16-а.

Отже, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.

Оцінюючи докази, що свідчать про можливе зловживання, слід виходити з презумпції дійсності документів, наданих для призначення пенсії, та презумпції добросовісності заявника. Ці презумпції може бути спростовано на підставі доказів, що доводять умисел заявника на отримання пенсії без законних для цього підстав.

Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 26 березня 2020 року у справі №»299/3616/16-а.

Згідно зі статтею 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у статті 1215 Цивільного кодексу України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.

Така правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 02 липня 2014 року у справі 6-91цс14 та від 22 січня 2014 року у справі 6-15ІЦСІЗ, а також Верховним Судом у постанові від 03 жовтня 2019 року у справі №487/3380/16- а, які є обоє 'язковими для виконання судами всіх інстанцій.

Таким чином, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії, орган, що уповноважений призначати пенсії, мав достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням ОСОБА_2 недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нарахованої суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.

Суд не вбачає жодних зловживань допущених з боку позивача, які б призвели до виплати пенсії в більшому розмірі, а отже й підстав для відшкодування переплати пенсії немає.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із нормами частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас, всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене суд приходить висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

В силу вимог статті 139 КАС України, понесені судові витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо виведення переплати пенсії ОСОБА_1 за період з 02.06.2022 по 31.03.2023 в сумі 83356,76 грн.

Зобов"язати Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скасувати виведену ОСОБА_1 переплату пенсії за період з 02.06.2022 по 31.03.2023 в сумі 83356,76 грн.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що полягає в неврахуванні з 02.06.2022 при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 за нормами ЗУ «Про державну службу» довідок про заробітну плату від 01.06.2022 № 7.21-22-27/8 та № 7.21-22-27/7, виданих Івано-Франківською митницею.

Зобов'язати Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 02.06.2022, врахувавши при нарахуванні даного виду пенсії довідки про складові заробітної плати державного службовця від 01.06.2022 № 7.21-22-27/8 та № 7.21-22-27/7, виданих Івано-Франківською митницею.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники процесу:

позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ: 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя Шумей М.В.