ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" травня 2023 р. справа № 300/2183/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шумея М.В. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яка полягає у не проведенні з 01.01.2023 перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від місячної заробітної плати ОСОБА_1 , визначеної на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-1829-22 від 25.05.2022 про складові заробітної плати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2023 перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від місячної заробітної плати ОСОБА_1 , визначеної на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-1829-22 від 25.05.2022 про складові заробітної плати.
Позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яка полягає у не проведенні з 01.01.2023 перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від місячної заробітної плати ОСОБА_1 , визначеної на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-1829-22 від 25.05.2022 про складові заробітної плати. Просить позовні вимоги.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
01.05.2023 ОСОБА_1 подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій керуючись статтею 47 Кодексу адміністративного судочинства України уточнює позовні вимоги та просить: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яка полягає у не проведенні з 01.01.2023 перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від місячної заробітної плати ОСОБА_1 , визначеної відповідно до частин 2, 3, 4 статті Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-1829-22 від 25.05.2022 про складові заробітної плати та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2023 перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від місячної заробітної плати ОСОБА_1 , визначеної відповідно до частин 2, 3, 4 статті Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-1829-22 від 25.05.2022 про складові заробітної плати.
08.05.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало до суду відзив на позов, відповідно до якого заперечує проти позову позову з підстав викладених у відзиві та просить відмовити у задоволенні позову.
08.05.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало до суду заперечення на заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої заперечує проти заяви та зазначає, що пенсія ОСОБА_1 призначена згідно норм чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
15.05.2023 ОСОБА_1 подав до суду відповідь на відзив, відповідно до якого не погоджується із запереченням відповідача з підстав викладених у відповіді та просить позов задовольнити повністю.
Розглянувши справу в порядку визначеному статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали адміністративної справи, заяву про уточнення позовних вимог, відзив на позов, відповідь на відзив, судом встановлено наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.07.2022 у справі № 300/2394/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано призначити позивачу з 02.06.2022 пенсію за вислугу років на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
Листом від 03.02.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило, що позивачу призначено пенсію у розмірі, визначеному Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки він не подав до Пенсійного фонду документів про звільнення його із служби в органах прокуратури.
Вказаним листом Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило, що для проведення перерахунку призначеної пенсії необхідно, щоб позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідну заяву та документи про те, що його звільнено із служби в органах прокуратури.
06.02.2023 позивач подав до Відділу обслуговування громадян № 8 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області свою трудову книжку та заяву № 86/1140/6, якими підтвердив, що 12.08.2022 він звільнився із служби в органах прокуратури, а 15.12.2022 звільнився з посади державної служби Управління Держрибагентства у Івано-Франківській області.
Листом від 10.02.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило, що для вірного обчислення розміру належної позивачу пенсії необхідно, щоб він подав довідку про складові заробітної плати на посаді прокурора станом на 01.06.2022.
На виконання вказаного листа, 22.02.2023 позивач подав до Відділу довідку про складові заробітної плати на посаді прокурора станом на 01.06.2022 та заяву № 168/1629/6 про перерахунок пенсії.
Однак, листом від 13.03.2023 відповідач повідомив позивача, що розмір призначеної йому пенсії зменшено із 7 409, 47 грн., до 6933,50 грн., оскільки ураховано, що згідно строкового трудового договору № 2 від 21.02.2023 позивача прийнято на посаду юрисконсульта Гвіздецької селищної ради.
У позовній заяві позивач зазначає, що у вказаному листі відповідач надав неправдиву інформацію про те, що 22.02.2023 він подав до Відділу Договір для проведення перерахунку пенсії. 22.02.2023 позивач не подавав до Відділу Договір та не подавав заяву про перерахунок пенсії у зв'язку з укладенням Договору, що підтверджується розпискою-повідомленням Відділу від 22.02.2023. У вказаній розписці є перелік поданих позивачем документів, у якому Договір відсутній.
Позивач вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не проведенні з 01.01.2023 перерахунку розміру призначеної йому пенсії шляхом нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від його місячної заробітної плати, визначеної на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-1829-22 від 25.05.2022 про складові заробітної плати, звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до вимог частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до статті 86 Закону України «Про прокурату» від 14.10.2014 № 1697-VІІ, який набув чинності 15.07.2015, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:
по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Частиною 2 статті 86 Закону України «Про прокурату» визначено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Частиною 2 статті 81 цього Закону встановлено, що заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Згідно з ч.3 статті 86 Закону України «Про прокурату» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною 4 даної статті визначено, що середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Частиною 9 статті 86 Закону України «Про прокурату» визначено, що прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Відповідно до ч.13 ст.86 Закону України «Про прокурату» пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Таким чином, до складові заробітної плати визначені у довідці № 21-1829-22 від 25.05.2022, включаються до складу заробітної плати позивача та враховуються при обчисленні розміру його пенсії відповідно до приписів статті 86 Закону України «Про прокурату».
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02.04.2019 у справі №570/4196/16-а, від 27.12.2019 у справі №522/4143/17 та від 26.01.2021 №391/521/17.
Відповідач при призначення пенсії позивачу врахував довідкову інформацію про розмір заробітку з якого така пенсія і обчислена, а не ту інформацію про розмір заробітку, яка згідно довідки № 21-1829-22 від 25.05.2022 має враховуватися.
В порушення вимог вищевказаних приписів чинного законодавства, відповідачем не враховано усі складові заробітної плати позивача та здійснено таке призначення без врахування довідки № 21-1829-22 від 25.05.2022.
Суд зазначає, що при визначенні розміру заробітку з якого визначається розмір пенсійної виплати відповідач зобов'язаний керуватися як приписами ч.2 ст.86 Закону України «Про прокурату», так і приписами ч.3, ч.4 ст.86 Закону України «Про прокурату», оскільки останні фактично визначають механізм за яким обчислюється розмір пенсійної виплати.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яка полягає у не проведенні з 01.01.2023 перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від місячної заробітної плати ОСОБА_1 , визначеної відповідно до частин 2, 3, 4 статті Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-1829-22 від 25.05.2022 про складові заробітної плати та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2023 перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від місячної заробітної плати ОСОБА_1 , визначеної відповідно до частин 2, 3, 4 статті Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-1829-22 від 25.05.2022 про складові заробітної плати - є такими, що підлягають задоволенню.
Решта доводів відповідача, висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яка полягає у не проведенні з 01.01.2023 перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від місячної заробітної плати ОСОБА_1 , визначеної відповідно до частин 2, 3, 4 статті Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-1829-22 від 25.05.2022 про складові заробітної плати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2023 перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від місячної заробітної плати ОСОБА_1 , визначеної відповідно до частин 2, 3, 4 статті Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-1829-22 від 25.05.2022 про складові заробітної плати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники процесу:
позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15,м. Івано-Франківськ,76018).
Суддя Шумей М.В.