Рішення від 22.05.2023 по справі 160/178/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2023 рокуСправа № 160/178/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 02.01.2023 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 86% до 70% від сум грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 та після здійснення перерахунку пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 у справі № 160/11963/22;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, із розрахунку 86% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 та з 01.04.2019 після здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2022 № ФД103483 станом на 05.03.2019 з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 у справі № 160/11963/22, з урахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату невідкладно та однією сумою.

2. Ухвалою суду від 05.01.2023 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 13.01.2023 до суду на електронну адресу та 23.01.2023 засобами поштового зв'язку надійшла заява представника позивача адвоката Приходька А.А. про усунення недоліків позовної заяви із клопотанням про поновлення строку звернення до суду, квитанцією від 12.01.2023 про сплату судового збору в сумі 992,40 грн, копією листа ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 02.01.2023 № 0400-010202-8/268 та розрахунками пенсії позивача станом на 01.12.2017, 01.01.2018.

4. Ухвалою суду від 28.03.2023 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Визначено, що питання додержання строку звернення до суду буде розглянуто під час розгляду справи по суті після отримання всіх заяв по суті спору та документів. Витребувано від відповідача докази.

5. 12.05.2023 відповідач надав відзив.

6. Ухвалою суду визнано неповажними причини пропуску строку звернення позивача із цим позовом за період з 01.01.2018 по 31.03.2019, у зазначеній частині залишено позов без розгляду.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

7. Позивач вважає протиправним застосування зменшеного відсоткового розміру основної пенсії, застосованого при здійсненні відповідачем перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2022 № ФД103483 станом на 05.03.2019 з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.10.2022 у справі № 160/11963/22.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

8. Відповідач заперечуючи проти позову повністю, зазначає про встановлення законом 70 відсоткового розміру основного розміру пенсії на дату здійснення такого перерахунку.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

9. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

10. Позивачу призначено пенсію з 15.06.2003 згідно із Законом № 2262-ХІІ, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення.

11. З розрахунку пенсії за пенсійною справою № ФД103483 вбачається, що позивачу здійснено перерахунок пенсії:

- основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- підстава перерахунку: (ГЗ згідно постанови Кабінету Міністрів України № 704) постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.

12. Після перерахунку у 2018 році (з 01.01.2018) основний розмір пенсії був незмінним та становить 70% грошового забезпечення, що підтверджується розрахунками пенсії за вислугу років, які надані до позовної заяви.

13. Відповідачем при здійсненні у 2018 році перерахунку пенсії з 01.01.2018 на виконання Постанови № 103 зменшено з 86% до 70% розмір грошового забезпечення, який враховуються при розрахунку пенсії.

14. Рішенням суду від 05.10.2022 у справі № 160/11963/22 (ЄДРСР 106614115), яке набрало законної сили 05.11.2022:

- визнано протиправною та скасовано відмову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № ФД 103483 від 17.05.2022 про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, оформлену листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 12.07.2022 № 20240-14471/Г-01/8-0400/22;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки № ФД 103483 від 17.05.2022 про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

15. На виконання рішення суду від 05.10.2022 у справі № 160/11963/22 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 16885,25 грн, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення № ФД 103483 від 17.05.2022.

16. Наведене застосовування 70% розміру грошового забезпечення підтверджено листом відповідача від 02.01.2023 та наданими розрахунками пенсії, долученими до матеріалів справи.

17. Відповідач повідомив позивача, що доплата на виконання рішення суду за період з 01.04.1019 по 31.12.2022 становить 241515,18 грн, яка буде виплачена після надходження бюджетних асигнувань, оскільки в поточному році проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями суду в порядку черговості виконання рішень за датою набрання ними законної сили по 07.07.2020.

18. Довідка № ФД 103483 від 17.05.2022 сформована ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, на підставі рішення суду у справі №160/8324/19, за нормами, чинними на 05.03.2019.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

19. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

20. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:

- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

21. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

22. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

23. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).

24. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

25. З матеріалів справи судом встановлено, що позивачу з 15.06.2003 на підставі Закону № 2262-ХІІ призначено пенсію у розмірі 86% сум грошового забезпечення.

26. Суд зазначає, що при здійсненні на виконання рішення суду від 05.10.2022 у справі № 160/11963/22 перерахунку пенсії з 01.04.2019 Управлінням неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.

27. Згідно із частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

28. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

29. Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 85% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.

30. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.

31. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.

32. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із розміру 86% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 86% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.

33. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 та від 31.03.2015 наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.

34. При перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

35. Зазначена правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15 (ЄДРСР № 46803612), від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15 (ЄДРСР № 71938601), від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (ЄДРСР № 72505932), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (ЄДРСР № 73604768), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (ЄДРСР № 74784827), від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17 (ЄДРСР № 80894381).

36. З огляду на протиправність дій відповідача щодо зменшення суми грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, з 86% до 70%, суд зобов'язує відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення.

37. Застосування наведених норм права відповідає правовим висновкам Верховного Суду, висловленим у постанові від 14.03.2023 у справі № 300/7785/21, від 09.06.2022 у справі № 1140/2132/18.

38. Позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити виплату донарахованих сум пенсії невідкладно та однією сумою не підлягають задоволенню, оскільки спосіб виконання дій, які має вчинити суб'єкт владних повноважень за рішенням суду, не визначений у спірних відносинах нормативно. Належним виконанням судового рішення про зобов'язання пенсійного органу перерахувати та виплатити позивачу пенсію буде вважатися як перерахування присудженої суми одним платежем, так і кількома платежами, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці. Можлива кількість платежів у межах однієї суми коштів не порушує прав особи на соціальний захист у формі пенсійного забезпечення.

39. Викладене свідчить про відсутність підстав для зобов'язання відповідача здійснити виплату суми пенсії виключно одним платежем.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

40. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, у зв'язку із чим покладає на відповідача витрати на сплату судового збору понесені позивачем за звернення до суду із позовом немайнового характеру.

41. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

42. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

43. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 86% до 70% від сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2022 № ФД103483.

44. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії виходячи з 86% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення від 17.05.2022 № ФД103483, з урахуванням проведених раніше виплат.

45. В іншій частині позовних вимог відмовити.

46. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 992,40 грн.

47. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба