22.05.2023
Справа № 331/3057/23
Провадження № 1-кс/331/1009/2023
22 травня 2023 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі клопотання старшого слідчого в ОВС 2-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області підполковника юстиції ОСОБА_5 , погодженого з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_6 , за матеріалами кримінального провадження №22023080000000753 від 10.05.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Москва, рф, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, який не є особою щодо якої, згідно ст. 480 КПК України передбачений особливий порядок кримінального провадження, -
Слідчий СВ УСБУ в Запорізькій області звернувся до слідчого судді із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні №22023080000000753 від 10.05.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що 04.07.2022 громадянин України ОСОБА_7 , перебуваючи у місті Мелітополь Запорізької області, яке з 25.02.2022 та на час складання повідомлення про підозру є тимчасово окупованою представниками збройних формувань держави-агресора російської федерацією територією України, будучи колишнім співробітником Управління в м. Ялта Головного управління СБУ в АР Крим (звільнений зі служби 25.04.2014 наказом Голови СБУ № 872/ос з посади оперуповноважений відділу контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки у званні «капітан»), маючи відповідну освіту, фахові знання, управлінські навички та значний досвід роботи у спеціальному правоохоронному органі майже 9 років, діючи умисно, із власних корисливих мотивів та з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями держави-агресора російської федерації (далі - зф держава-агресор рф), на тимчасово окупованій території Запорізької області, маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників окупаційної адміністрації російської федерації, відповідальних за управління тимчасово окупованою територією Запорізької області та добровільно зайняв посаду першого заступника начальника з економічної безпеки, взаємодії з правоохоронними органами і протидії корупції у незаконному правоохоронному органі - мовою оригіналу «Запорожское таможенное управление», розташованому за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Зіндельса, буд. 2, створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора №105у від 28.06.2022, на яку був призначений відповідним наказом начальника даного правоохоронного органу №01/01-ЗТУ-л.с. від 04.07.2022.
Після остаточної військової окупації території міста Мелітополя та Мелітопольського району Запорізької області, представниками зф держави-агресора рф фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захопленій військовим шляхом території Запорізької області, 28.06.2022 указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора №105у на тимчасово окупованій території Запорізької області було створено незаконний правоохоронний орган - мовою оригіналу «Запорожское таможенное управление», розташований за місцезнаходженням захопленого митного поста «Мелітополь» Запорізької митниці, за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Зіндельса, буд. 2, наділивши його всіма владними повноваженнями, необхідними для здійснення покладених на нього правоохоронних функцій у сфері митного контролю при переміщенні осіб, майна, коштів, товарів та транспортних засобів через адміністративну межу між тимчасово окупованою територією та іншою територією України.
У цей же час, 04.07.2022, громадянин України ОСОБА_7 , перебуваючи у місті Мелітополь Запорізької області, яке з 25.02.2022 та на час складання повідомлення про підозру є тимчасово окупованою представниками збройних формувань держави-агресора російської федерацією територією України, будучи колишнім співробітником Управління в м. Ялта Головного управління СБУ в АР Крим (звільнений зі служби 25.04.2014 наказом Голови СБУ № 872/ос з посади оперуповноважений відділу контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки у званні «капітан»), маючи відповідну освіту, фахові знання, управлінські навички та значний досвід роботи у спеціальному правоохоронному органі майже 9 років, діючи умисно, із власних корисливих мотивів та з метою підтримання окупаційної влади, встановленої зф держави-агресора рф на тимчасово окупованій території Запорізької області, маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників окупаційної адміністрації російської федерації, відповідальних за управління тимчасово окупованою територією Запорізької області та добровільно зайняв посаду першого заступника начальника з економічної безпеки, взаємодії з правоохоронними органами і протидії корупції у незаконному правоохоронному органі - мовою оригіналу «Запорожское таможенное управление», розташованому за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Зіндельса, буд. 2, створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області, на яку був призначений відповідним наказом начальника даного правоохоронного органу №01/01-ЗТУ-л.с. від 04.07.2022 із присвоєнням спеціального звання «підполковник митної служби».
У подальшому, перебуваючи на тимчасово окупованій території Запорізької області, ОСОБА_7 , будучи незаконно наділений повноваженнями представника правоохоронного органу, діючи умисно, в інтересах окупаційної влади здійснював загальне керівництво його діяльністю в межах своїх службових повноважень; організовував, контролював та особисто здійснював проведення митного контролю, оформлення та огляду громадян України, їх особистих речей, товарів та транспортних засобів, які переміщувалися через адміністративну межу між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, в тому числі на незаконно створеному контрольно-пропускному пункті, розташованому на АЗС у тимчасово окупованому м. Василівка, Запорізької області тощо.
06.04.2023, на підставі зібраних доказів під час здійснення досудового розслідування, слідчим слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області, за погодженням із процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури у кримінальному провадженні №22023080000000019 від 04.01.2023 складено та, відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 276-278 КПК України, 07.04.2023 повідомлено ОСОБА_7 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
07.04.2023 слідчим направлено постанову до Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях, та відповідно до доручення від 07.04.2023 №028-000949ч для надання безоплатної вторинної правової допомоги особі призначено захисника - адвоката ОСОБА_4 , якій 07.04.2023 вручено копію повідомлення про підозру ОСОБА_7 .
Також, з метою дотримання вимог КПК України щодо повідомлення особі про підозру, а також повідомлення про виклик до органу досудового розслідування, на сайті Офісу Генерального Прокурора 07.04.2023, у розділі «Повістки про виклик», опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_7 та повістки про виклик до слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області на 11.04.2023, 12.04.2023 та на 13.04.2023. Окрім цього, аналогічні повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_7 опубліковані у газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» у номері № 69 (7467) від 07.04.2023 .
Окрім цього, підозрюваного ОСОБА_7 через його адвоката - ОСОБА_4 , шляхом вручення повісток було викликано для участі у слідчих діях за участю підозрюваного. Проте, дотепер ОСОБА_7 не з'явився за викликом та жодним чином не повідомив про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрюваний переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Встановлено, що підозрюваний ОСОБА_7 ухиляється від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази), оголошений у державний розшук та фактично перебуває на тимчасово окупованій збройними формуваннями рф території м. Мелітополь Запорізької області, яка, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» з 25.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України..
Тобто, притягнути підозрюваного ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не видається за можливе. При цьому, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування злочину, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України.
17.04.2023 постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_7 оголошено у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам 5 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Запорізькій області.
10.05.2023 матеріали кримінального провадження №22023080000000019 від 04.01.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, виділено в окреме кримінальне провадження за №22023080000000753 від 10.05.2023.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_7 вищезазначеного кримінального правопорушення (злочину), підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, а саме:
Протоколами допитів свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , які показали що наприкінці 2022 року при виїзді із тимчасово окупованої території Запорізької області на блок-посту збройних формувань рф у АДРЕСА_2 , розташованому на території АЗС вони проходили т.зв. митний контроль, який, окрім інших, також проводив ОСОБА_7 .
Протоколами пред'явлення особи для впізнання зі свідками ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , які впізнали ОСОБА_7 , як співробітника митної служби окупаційної влади, який разом з іншими проводив митне оформлення та огляд транспортних засобів і особистих речей свідків на блок-посту збройних формувань рф у АДРЕСА_2 , розташованому на території АЗС, при їх виїзді із тимчасово окупованої території Запорізької області.
Матеріалами НСРД, проведеними відносно ОСОБА_7 , його керівника вказаного незаконного правоохоронного орану - т.зв. «Запорожского таможенного управления» ОСОБА_13 та їх співробітниці ОСОБА_14 , якими встановлено факти та документальне підтвердження створення окупаційною адміністрацією держави-агресора вказаного незаконного правоохоронного органу, призначення його керівництва, в тому числі ОСОБА_7 на відповідну посаду, їх фінансування та подальшої протиправної діяльності, а також їх особисте спілкування між собою з цього приводу тощо.
Протоколом огляду офіційних державних сайтів рф щодо створення на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконного правоохоронного органу - т.зв. «Запорожского таможенного управления».
Іншими матеріалами кримінального провадження.
Органом досудового розслідування, відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що ОСОБА_7 може переховуватись від органу досудового розслідування; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення.
Таким чином, орган досудового розслідування приходить до висновку, що для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_7 з метою уникнення ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, необхідно обрати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, тому слідчий звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні внесене клопотання підтримав, за вищевикладеними мотивами та обґрунтуваннями просив його задовольнити та розглядати вказане клопотання за відсутності підозрюваного ОСОБА_7 , посилаючись на положення ч. 6 ст. 193 КПК України.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні клопотання.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання та надані матеріали, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023080000000753 від 10.05.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
06.04.2023, на підставі зібраних доказів під час здійснення досудового розслідування, слідчим слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області, за погодженням із процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури у кримінальному провадженні №22023080000000019 від 04.01.2023 складено та, відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 276-278 КПК України, 07.04.2023 повідомлено ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
Копію повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, у встановленому законом порядку вручено його захиснику - адвокату ОСОБА_4 .
17.04.2023 постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_7 оголошено у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам 5 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Запорізькій області.
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 15.05.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023080000000753, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.05.2023 року відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
З огляду на те, що підозрюваний ОСОБА_7 перебуває на окупованій території м. Мелітополь Запорізької області, що на даний час є тимчасово окупованою територією України і де на даний час діє окупаційна влада російської федерації, а також оголошений у розшук, слідчий суддя вважає за можливе розглянути вказане клопотання без його участі.
Клопотання слідчого вмотивоване тим, що досудовим слідством встановлена причетність підозрюваного ОСОБА_7 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, та наявні ризики, передбачені п. п. 1,2,3,5
ч. 1 ст. 171 КПК України.
Згідно з вимогами ст. ст. 177, 178 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України.
При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується, вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого, міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого, наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання, його репутацію та майновий стан, наявність судимостей, дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше, наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення, а також розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється особа.
Слідчий суддя приходить до висновку, що матеріалами, зібраними у ході досудового розслідування по даному кримінальному провадженню та долученими до клопотання, підтверджується на даній стадії досудового розслідування обґрунтованість повідомленої ОСОБА_7 підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Слідчий суддя приймає до уваги, що по даному кримінальному провадженню ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні особливо тяжкого злочину, за які за законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 12 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, що дає підстави слідчому судді вважати, що залишаючись на волі, підозрюваний може переховуватись від органу досудового розслідування або суду з метою уникнення можливого покарання. Вказана позиція узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії», згідно з яким суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування.
Крім того, стороною обвинувачення підтверджений ризик незаконного впливу на свідків у цьому кримінальному провадженні, оскільки наразі встановлено та допитано значну кількість осіб-свідків, які володіють інформацією про протиправну діяльність ОСОБА_7 , та враховуючи те, що вказані свідки мають родичів та знайомих, що перебувають на території Мелітопольського району Запорізької області, де на теперішній час діє окупаційна влада російської федерації, у зв'язку з чим підозрюваний може вчинити протиправні дії, направлені на вплив на свідків, яким відомо обставини вчинення даного злочину, у тому числі шляхом залякування та погрози фізичного насильства і викрадення відносно свідків та їх рідних і близьких.
Разом з тим, також доведений ризик можливого вчинення ОСОБА_7 іншого кримінального правопорушення, оскільки він добровільно, з власної ініціативи зайняв посаду першого заступника начальника з економічної безпеки, взаємодії з правоохоронними органами і протидії корупції у незаконному правоохоронному органі - мовою оригіналу «Запорожское таможенное управление», а також враховуючи, що вказаний злочин підозрюваний почав вчиняти ще більш ніж пів року тому, то вказані незаконні дії останнього мають триваючий характер, і, як наслідок, можуть призвести до вчинення інших кримінальних правопорушень, з метою уникнення від кримінальної відповідальності.
З огляду на викладене, при розгляді даного клопотання слідчий суддя дійшов висновку, що заявлені ризики є підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Враховуючи викладене, слідчий суддя не вбачає достатніх підстав для можливості застосування інших запобіжних заходів, альтернативних триманню під вартою, як таких, що недостатні запобігти вказаним ризикам, а також забезпеченню виконання підозрюваним процесуальних обов'язків, визначаючи тримання під вартою у цьому випадку виправданим за наявності конкретного суспільного інтересу у виді права на справедливий судовий розгляд, а також унеможливлення переховування підозрюваної від слідства та суду, незаконного впливу на свідків, вчинення інших кримінальних правопорушень, які, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалюють над принципом поваги до свободи особистості.
За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_7 є доведеним і обґрунтованим, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.
З огляду на положення ч. 4 ст. 183 КПК України, слідчий суддя не визначає розмір застави.
Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, на підставі ч. 6 ст. 193 КПК України, строк дії такої ухвали не зазначається.
Керуючись ст.ст. 176-178, 183, 184, 194, 196, 197 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області підполковника юстиції ОСОБА_5 , погодженого з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_6 , за матеріалами кримінального провадження №22023080000000753 від 10.05.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Запорізький слідчий ізолятор» без визначення розміру застави та строку дії ухвали.
Після затримання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пізніше як через 48 годин з часу доставки до місця кримінального провадження, забезпечити його доставку до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя для вирішення питання про застосування обраного запобіжного заходу у виді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Ухвала слідчого судді щодо негайного застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після оголошення.
Виконання ухвали слідчого судді доручити співробітникам УСБУ в Запорізькій області.
Копію ухвали вручити підозрюваному, його захиснику, слідчому та прокурору.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя: ОСОБА_1