Постанова від 19.05.2023 по справі 307/290/23

Справа №: 307/290/23

Провадження № 3/307/101/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2023 року м. Тячів

Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Сас Л.Р., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,

встановила:

ОСОБА_1 18 січня 2023 року о 14 год. 30 хв. у м. Тячів Закарпатської області, керуючи транспортним засобом - автомобілем марки «AUDI A4», номерний знак НОМЕР_1 , порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху, а саме, за наявності ознак наркотичного сп'яніння - сповільненість ходи, мови, тремтіння пальців рук, порушення мови, на вимогу працівника поліції відмовився від проходження в установленому порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Рішко П.М., будучи належним чином повідомленим про судове засідання, що вбачається із розписки про отримання судової повістки, у судове засідання не з'явився, подав клопотання про закриття провадження у справі посилаючись на те, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки матеріали справи не містять жодних доказів вчинення ним дій, спрямованих на ухилення від проходження огляду на стан сп'яніння. ОСОБА_1 всупереч вимогам КУпАП та Порядку, не відсторонювався від керування транспортним засобом і матеріали справи не містять таких доказів. Також відсутні докази того, що ОСОБА_1 пропонувалося пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або у закладі охорони здоров'я і ОСОБА_1 у присутності свідків від такого огляду відмовився. Також відсутні докази того, що у ОСОБА_1 наявні ознаки наркотичного сп'яніння, визначених у Інструкції. Протокол не містить відомостей про свідків відмови ОСОБА_1 від проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння. Наявний у справі відеозапис не може вважатися доказом вчинення правопорушення, оскільки відсутні відомості про вид, марку, номер або інші ідентифікаційні дані, місце розміщення технічного запису за допомогою якого здійснено запис, наявність інформації про застосування технічного засобу відео зйомки та у протоколі таких відомостей не зазначено. Відеозапис не містить цілісної, повної та безперервної фіксації події, починаючи з моменту зупинки транспортного засобу до моменту складання протоколу, а містить лише вирізаний епізод з події. Відеозапис не містить фіксації факту роз'яснення працівником поліції прав ОСОБА_1 про проведенні огляду. Також такий відеозапис не містить необхідних реквізитів електронного доказу, як то фіксація дати та часу зйомки, місця події; не містить даних про вид, інвентарний та номенклатурний номер технічного засобу, яким здійснювалася відео зйомка події зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 місце його закріплення, дата та час відео зйомки. Застосування поліцейським інших технічних засобів відео зйомки та в іншому порядку чинним законодавством не передбачено. Крім цього, поліцейський повинен зафіксувати на службову відеокамеру безпосередньо рух транспортного засобу, зупинку безпосередньо самим поліцейським транспортного засобу під час руху і виключно за таких обставин вважається, що особа керує транспортним засобом.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 280 цього Кодексу орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтями 251 та 252 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

На підставі наведених правових норм, оцінюючи вказаний протокол про адміністративне правопорушенн та долучені до нього докази, встановлено наступне.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

У відповідності до ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану алкогольного сп'яніння визначена Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008р. № 1103.

Відповідно до п. 2 та п. 3 розділу І Інструкції від 09.11.2015 № 1452/735 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Згідно п 6. розділу І цієї ж Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Відповідно до п.12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п.4 розділу І цієї Інструкції (звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло, сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови, почервоніння обличчя чи неприродна блідість), поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

Відповідно до п.7,8,15 вищезазначеної Інструкції (№ 1452/735 від 09.11.2015 р.) проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акту медичного огляду.

Відповідно до вимог п.3 Розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказам МВС України від 07.11.2015 року №1395, направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (зі змінами).

Відповідно до п. 6 Порядку від 17 грудня 2008 року за №1103 та п. 7 Розділу І. Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.

І лише у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я, як це передбачено п. 8 Порядку від 17 грудня 2008 року за №1103 та п. 6 Розділу Х. Інструкції від 07.11.2015 року № 1395, поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Із протоколу про адміністративне правопорушення відомо, що ОСОБА_1 18 січня 2023 року о 14 год. 30 хв. у м. Тячів Закарпатської області, керуючи транспортним засобом - автомобілем марки «AUDI A4», номерний знак НОМЕР_1 , порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху, а саме, за наявності ознак наркотичного сп'яніння - сповільненість ходи, мови, тремтіння пальців рук, порушення мови, на вимогу працівника поліції відмовився від проходження в установленому порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння. ОСОБА_1 роз'яснено права та обов'язки. Передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, також повідомлено про те, що розгляду справи відбудеться у Тячівському районному суді Закарпатської області, від надання будь-яких пояснень ОСОБА_1 відмовився, а також він ознайомлений зі змістом протоколу, копію протоколу отримав, про що свідчить його підпис (а. с. 1).

Протокол про адміністративне правопорушення вчинене ОСОБА_1 , складений на бланку відповідного зразка з серійним номером ААБ № 044657 18 січня 2023 року уповноваженою на те особою, у ньому викладена суть адміністративного правопорушення, опис встановлених обставин, він містить підпис працівника поліції, інформацію про роз'яснення прав, ознайомлення з місцем розгляду справи та підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про ознайомлення з протоколом та отримання його копії (а. с. 1).

Відповідно до норм діючого законодавства, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.

Між тим, жодних клопотань щодо незгоди з діями працівників поліції з приводу складання протоколу під час його складання ОСОБА_1 не викладено та заявлено не було.

Із постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАД № 742652 від 18 січня 2023 року видно, що 18 січня 2023 року о 14 год. 30 хв. у м. Тячів на вул.. Незалежності водій керуючи транспортним засобом марки «AUDI A4», номерний знак НОМЕР_1 , не користувався ременем безпеки, розмовляв під час руху по телефону, не увімкнув покажчик повороту та не мав страхового полісу, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 122, ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 126 та ст. 125 КУпАП за що на нього накладено адміністративне стягнення у розмірі 510 грн. Вказана постанова ОСОБА_1 не оскаржувалася (а. с. 3).

Із рапорту інспектора СРПП Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області В. Голубки видно, що ним спільно із ОСОБА_2 у м. Тячів по вул. Незалежності було зупинено транспортний засіб марки «Ауді А4», номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 за порушення правил дорожнього руху, під час розмови у водія виявлені ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: сповільненість ходи, тремтіння пальців рук, порушення мови, від проходження огляду для визначення стану наркотичного сп'яніння на місці та у медичному закладі відмовився (а. с. 2).

Із дослідженого відеозапису видно, що ОСОБА_1 під час його зупинки визнав та підтвердив, що він керував транспортним засобом, на пропозицію працівників поліції пройти огляд на стан сп'яніння відмовився ( а. с. 4).

Щодо посилання захисника адвоката Рішка П.М. про відсутність зафіксованого моменту зупинки слід зазначити, що із досліджених доказів видно, що ОСОБА_1 підтвердив факт керування ним транспортним засобом, а про те, що він ним не керував ОСОБА_1 жодних пояснень та заперечень не висловлював, про наявність підстав для зупинки транспортного засобу свідчить постанова про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за порушення ПДР, зокрема, за не увімкнення покажчику повороту при зміні руху, яка ОСОБА_1 не оскаржена.

Отже, винуватість ОСОБА_1 у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння доведена зібраними та дослідженими у встановленому законом порядку доказами.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення розмір судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 грн.

Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП,

постановила:

Накласти на ОСОБА_1 штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 536,80 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Закарпатського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Л.Р.Сас