Справа № 375/1099/22
Провадження № 3/375/44/23
19 травня 2023 року смт Рокитне
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Штифорук Оксана Вікторівна, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ч.1 ст.130 КУпАП, якому роз'яснені права за ст. ст. 10, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП -
Відповідно до проколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 356998 від 06.11.2022 року, 06.11.2022 о 23 год. 02 хв. на перехресті вул. Першотравнева- Білоцерківська, в с. Синява, Білоцерківського району, Київської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем Peugeot 107, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, що згідно п.п.1.2, 1.3 Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, стало підставою для вимоги про проходження відповідно до встановленого п.п.2, 3 вище зазначеної Інструкції порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння. Від огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності та його захисник - адвокат Проценко О.В., подали клопотання в порядку ст. 268, 271 КУпАП про закриття справи на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Згідно п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Відповідальність за порушення зазначеної вимоги ПДР України передбачена ст.130 КУпАП.
У матеріалах справи відносно ОСОБА_1 щодо керування ним транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння наявні наступні документи: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 356998 від 06.11.2022; письмові пояснення ОСОБА_2 від 06.11.2022; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 06.11.2022; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 06.11.2022; акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 06.11.2022; рапорт інспектора батальйону патрульної поліції у м. Біла Церква Управління патрульної поліції у Київській області А.Салиги від 06.11.2022; диски з відеозаписом зафіксованим на нагрудну бодікамеру працівниками поліції.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя доходить до наступних висновків.
Вирішуючи питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення, слід зазначити, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, що передбачено частиною 2 статті 7 КУпАП.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне і повне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з вимогами статей 278, 280 КУпАП, суд першої інстанції при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозицією частини 1 статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суддя, дослідивши матеріали справи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, встановила, що справа підлягає закриттю.
Оскільки, під час вивчення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, суддею було виявлено ряд суттєвих порушень, допущених під час складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 356998 від 06.11.2022, що в свою чергу, призводить до його недійсності.
Так, при перегляді відеозапису на якому фіксувалося складання протоколу серії ААД № 356998 від 06.11.2022 було встановлено, що ОСОБА_1 було зупинено працівниками поліції, які не представилися, і тільки згодом на вимогу ОСОБА_3 один із патрульних назвала своє прізвище, ім'я та по батькові - ОСОБА_4 та повідомила свою посаду.
Також, при зупинці транспортного засобу працівники поліції не повідомили про причини зупинки транспортного засобу та не вказали, які саме правила дорожнього руху порушив ОСОБА_1 .
Із матеріалів справи не вбачається, що водій допустив будь-які порушення правил дорожнього руху, за які його слід було зупинити, у зв'язку із чим, всі наступні вимоги працівників поліції водій не був зобов'язаний виконувати,а всі складені процесуальні документи відносно не можуть бути належними та допустимими доказами його вини у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.03.2019 року у справі № 686/11314/17.
Крім того, з відеозапису, який був здійснений о 23:11 вбачається, що при оформленні вказаного протоколу на місці вчинення адміністративного правопорушення був залучений тільки один свідок. А також, коли працівник поліції ОСОБА_4 в присутності свідка запропонувала йому ОСОБА_1 пройти медичний огляд в медичному закладі, то направлення на проходження медичного огляду виписано ще не було, а також працівник поліції не повідомила в якому саме медичному закладі необхідно пройти даний огляд.
Так, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції було виписано аж о 23:22:17, тобто вже після того, як ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд в медичному закладі, що підтверджується відеозаписом.
Окрім того, з даного направлення на огляду водія транспортного засобу вбачається, що воно виписано на проходження огляду в Білоцерківській міській лікарні №4, а також вбачається, що дане направлення не підписане працівником поліції, яка його складала, ОСОБА_4 .
Також, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 був зупинений в с. Синява, що знаходиться в 4,5 км. від смт. Рокитне.
Тобто, відповідно до наказу департаменту охорони здоров'я Київської обласної державної адміністрації від 11.04.2019 № 343-адм, працівники поліції повинні були запропонувати та забезпечити проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв,тобто в Комунальному некомерційному підприємстві Рокитнянської районної ради Київської області «Рокитнянська центральна районна лікарня».
Крім того, в матеріалах справи міститься акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 06.11.2022, однак даний акт не підписаний особою, яка склала його.
Крім того, в матеріалах справи міститься акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу з якого вбачається, що 06.11.2022 о 00:10 транспортний засіб Pegeot 107, д.н.з. НОМЕР_2 був затриманий в порядку ст.. 265-2КУпАП у зв'язку з вчиненням ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Однак, ст. 265-2 КУпАП не передбачено тимчасове затримання транспортного засобу у зв'язку з вчиненням адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також, з даного акту вбачається, що 06.11.2022 о 00:10 транспортний засіб, який керував ОСОБА_1 був затриманий та евакуйований на штраф майданчик, тобто з даного акту випливає, що 06.11.2022 о 23:02 в с. Синява Київської області на перехресті вулиць Першотравнева-Білоцерківська ОСОБА_1 не міг керувати транспортним засобом Pegeot107, д.н.з. НОМЕР_2 , оскільки даний автомобіль вже перебував на штраф майданчику.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення
Таким чином, суддя вивчивши матеріали справи та взявши до уваги клопотання захисника вважає, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення
Згідно з статтею 284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу, про закриття справи.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч.1 ст.130, п.1 ч.1 ст. 247, 251, 252 276-279, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення , суддя -
Закрити адміністративне провадження за фактом вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянином України,адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку із відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Оксана ШТИФОРУК
Постанова суду набирає законної сили ____________________________
Постанову може бути пред'явлено до виконання до ______________________