Ухвала від 19.05.2023 по справі 420/15025/22

УХВАЛА

19 травня 2023 року

м. Київ

справа №420/15025/22

адміністративне провадження №К/990/14190/23

Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Стародуба О.П., суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.2022 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2023 у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо здійснення нарахування йому щорічної разової допомоги до 5 травня 2022 як учаснику бойових дій не у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком згідно зі ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998р. №367-XIV з огляду на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 та від 27.02.2020р. №3-р/2020) та виплатити недоплаченої частини допомоги в сумі - 8179 грн.;

- стягнути з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради недоплачену частину щорічної разової допомоги до 5 травня 2022р. як учаснику бойових дій у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком згідно зі ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998р. №367-XIV з огляду на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 та від 27.02.2020р. №3-р/2020) в сумі - 8179 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.2022, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2023, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

14.04.2023 до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах подана зазначена касаційна скарга.

Ухвалою Верховного Суду від 03.05.2023 касаційну скаргу залишено без руху та скаржнику надано строк для усунення недоліків касаційної скарги в частині надання копії посвідчення, за яким особа, яка подала касаційну скаргу, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

На адресу Верховного Суду на виконання вимог ухвали від 03.05.2023 надійшла заява про усунення недоліків, до якої додано посвідчення учасника бойових дій.

Скарга відповідає вимогам статті 330 КАС України, підстави для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.

Ухвалою Івавано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2022р. на підставі статті 263 КАС України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи.

За правилами підпункту "а", "б", "в", "г" пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного провадження підлягають касаційному оскарженню у випадку, якщо касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках:

1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;

2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;

3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;

4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами другою і третьою статті 353 цього Кодексу.

Як на підставу касаційного оскарження позивач покликається на необхідність відступлення від висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі №580/2869/22.

Також покликається на те, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, та справа становить значний суспільний інтерес.

На розгляді судової палати для розгляду справ щодо соціальних прав Касаційного адміністративного Суду у складі Верховного Суду перебуває справа з подібними правовідносинами з підстав відступу від уже сформованого висновку Верховного Суду. Розгляд справи не завершено.

Доводи касаційної скарги вказують на наявність передбачених пунктом 2 частини 4 та підпунктів "а", "в" пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України підстав касаційного оскарження, що відповідно до статті 334 КАС України є підставою для відкриття провадження, обґрунтованість яких буде перевірено під час касаційного перегляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

Керуючись статтями 329-332, 334, 335, 338 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відкрити касаційне провадження за скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.2022 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2023 у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Витребувати з Одеського окружного адміністративного суду справу №420/15025/22 за ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Надіслати учасникам справи копії ухвали разом із копіями касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.

Протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали учасники справи мають право подати відзив на касаційну скаргу, а також докази надсилання його копій іншим учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.

Судді

О.П. Стародуб

А.А. Єзеров

В.М. Кравчук