10 травня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/14667/22 пров. № А/857/2454/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Обрізко І.М.,
суддів Іщук Л.П., Шинкар Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Демчик Л.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 січня 2023 року, прийняте суддею Коморним О.І. у місті Львові, повний текст складено 04.01.2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської митниці про визнання протиправним та скасування наказу,-
встановив:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Львівської митниці (надалі - Митниця, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу в/о начальника Львівської митниці О.Шахрая від 08.09.2022 за №141-дс «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04 січня 2023 відмовлено у задоволенні позову.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходив з того, що ОСОБА_1 будучи головним державним інспектором відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці вимагав та 05.07.2022 за пособництва ОСОБА_2 одержав від ОСОБА_3 неправомірну вигоду за безперешкодне розмитнення ввезеного для вільного обігу в Україну транспортних засобів в тому числі, тих які не зняті з обліку в реєстраційних органах країни придбання і в порядку ст.208 КПК України був затриманий. 06.07.2022 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, яке відповідно до примітки ст.45 КК України є корупційним.
Крім того, в ході дисциплінарного провадження дисциплінарною комісією встановлено, що головним державним інспектором відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці ОСОБА_1 здійснено: митне оформлення ряду транспортних засобів без документів, що засвідчують факт зняття цих транспортних засобів з обліку у відповідних реєстраційних органах іноземної держави.
Більш того, декларантом в усіх митних деклараціях був ФОП ОСОБА_2 , яким до останніх у електронному вигляді долучені висновки мерії міста Перемишля (Республіки Польщі) за одним і тим же номером вих.№SRT.3245.5568.2022.EK.
Суд наголосив, що позивачем не надано докази, які спростовують висновки дисциплінарного провадження та можуть свідчити про не вчинення дисциплінарного проступку.
Крім того, при вирішенні даної адміністративної справи суд врахував, що у постанові від 22.05.2020 у справі №825/2328/16 Верховний Суд зазначив наступне:
«Порушення процедури прийняття рішення суб'єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення».
Певні дефекти адміністративного акта можуть не пов'язуватись з його змістом, а стосуватися процедури його ухвалення. У такому разі можливі дві ситуації: внаслідок процедурного порушення такий акт суперечитиме закону (тоді акт є нікчемним), або допущене порушення не вплинуло на зміст акта (тоді наслідків для його дійсності не повинно наставати взагалі).
Отже, саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, та неправильним застосуванням норм матеріального права.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що митне оформлення здійснювалось за електронною митною декларацією при якій оригінали документів митниці взагалі не надаються, встановити чи були такі документи як «decyzja» (висновки мерії) підробленими не вбачалося можливим. Тим більше, для встановлення факту підробки документів необхідно проведення відповідних досліджень та експертиз.
У відзиві відповідач покликається на твердження про те, що «decyzja» (рішення мерії) можуть бути підроблені, але доказів фактів підробки не надає, та зазначає, що всі подані «decyzja» датовані одною датою та мають один номер.
Зазначає, що звірити номера « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (рішення мерії) з іншими поданими «decyzja» в інспектора не має змоги, так як програмний комплекс не містить опції визначення збігу номерів та дат поданих документів, а перевірити кожен номер поданих документів фізично не можливо, так як митне оформлення проводилось у різні дати.
Крім того, відділ ВМО № 4 митного поста «Городок» не був забезпечений інтернет- мережею, що унеможливлювало проведення додаткової перевірки на сайтах іноземних держав.
Саме на роботодавця покладений обов'язок забезпечити працівника необхідними для роботи засобами, чого відповідачем виконано не було.
Також зазначає, що як при перетині кордону, так і при здійсненні митного оформлення на внутрішній митниці не було жодних зауважень до документів поданих до митного контролю, хоча відповідно до наказу Держмитслужби від 17.11.2005 №1118 обов'язок із перевірки зняття з обліку транспортного засобу в органах іноземних держав, що ввозиться на митну територію України покладений саме на працівників пункту пропуску на кордонах. В разі відсутності підтвердження даної вимоги, транспортний засіб не підлягає пропуску через митний кордон України.
Щодо листа ДМСУ від 15.06.2021 № 17-1/17-01-04/7/1175 про можливість перевірки на загальнодоступних інтернет-ресурсах інформації про перебування транспортних засобів на обліку в уповноважених реєстраційних органах іноземних держав, в т.ч. про інтернет- ресурс з посиланням на польський сайт «://historiapojazdu.gov.pl.», то з таким позивач не ознайомлювався та й жодним нормативним актом на нього не покладено обов'язку проводити додаткову перевірку на іноземних сайтах.
Станом на момент оголошення догани автомобілі «SKODA ОСТАVIА», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 , «МАZDА 3», 2003 року випуску, VIN -код НОМЕР_2 та «МАZDА 3», 2004 року випуску, VIN - код НОМЕР_3 , розмитнені, випущені у вільний обіг та реєстрацію на них не скасовано.
Просить рішення скасувати та прийняти постанову, якою задовольнити позов.
Львівська митниця подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд не в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 10.05.2022 між Львівською митницею, як відокремленим підрозділом Державної митної служби України та ОСОБА_1 укладено контракт про проходження державної служби №31/2022 на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці.
Пунктами 1-3 розділу «Загальні положення» контракту передбачено, що на відносини сторін за цим контрактом поширюється дія Митного кодексу України, а в частині не врегульованій ним, Закону України «Про державну службу», інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини щодо проходження державної служби, Кодексу законів про працю України. Цей контракт є особливою формою строкового трудового договору та підставою для призначення особи на посаду державної служби.
Відповідно до п.26 контракту, строк дії контракту з 13.05.2022 по 12.05.2023.
У зв'язку із отриманням Львівською митницею ухвали Личаківського районного суду м. Львова від 07.07.2022 у справі №463/4800/22, наказом Львівської митниці №870-о від 12.07.2022 «Про відсторонення від посади ОСОБА_1 », відсторонено останнього від посади головного державного інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці, терміном на два місяці до 07.09.2022 включно та визначено робоче місце: відділ митної статистики Львівської митниці (м. Львів, вул. Костюшка, 1).
Згідно доповідної записки «щодо можливих порушень законодавства посадовими особами та керівництвом митного поста «Городок» Львівської митниці» від 13.07.2022 №7.4-25/151, яка адресована в.о. начальника Львівської митниці Даніілу Меньшикову, посадові особи відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці, організували протиправну схему систематичного вимагання та одержання неправомірної вигоди у розмірі від 100 до 150 доларів США під виглядом брокерських послуг за митне оформлення кожного транспортного засобу, бувшого у користуванні. За фактами подій, які мали місце 05.07.2022 в службових приміщеннях відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці, а саме отриманні на робочому місці під час виконання посадових обов'язків неправомірної вигоди у розмірі 1800 доларів США за безперешкодне митне оформлення транспортних засобів, бувших у використанні, з врахуванням інформації, наведеної у доповідній записці першого заступника Голови Держмитслужби Олександра Щуцького № 20-01-01/392 від 06.07.2022, скерованої на адресу Львівської митниці листом начальника Управління внутрішньої безпеки Держмитслужби Володимира Малюги, мають місце ознаки невиконання положень чинного законодавства України, в тому числі вимог Законів України «Про запобігання корупції» та «Про державну службу», а також відповідних положень контрактів на проходження державної служби, посадових інструкцій та положень про структурні підрозділи митниці посадовими особами відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» з боку, зокрема, головного державного інспектора відділу митного оформлення №4 ОСОБА_1 та відповідно містять ознаки вчинення дисциплінарних проступків, передбачених п.1 ч.2 ст.65 Закону України «Про державну службу», тому з метою з'ясування обставин, визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчинення дисциплінарних проступків, а також збору інформації та матеріалів щодо фактів неналежної організації роботи підпорядкованого особового складу, неналежного виконання посадових обов'язків та положень контрактів про проходження державної служби, порушень службової дисципліни, пропонується порушити дисциплінарні провадження відносно, зокрема: головного державного інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» ОСОБА_1 .
Наказом Львівської митниці №79-дс від 14.07.2022 «Про порушення дисциплінарного провадження стосовно ОСОБА_1 », порушено дисциплінарне провадження стосовно ОСОБА_1 , головного державного інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці та встановлено термін дисциплінарного провадження з 15.07.2022 по 26.08.2022. Відповідно до п.3 наказу, створено дисциплінарну комісію.
Підставами для прийняття наказу №79-дс від 14.07.2022 зазначено:
- резолюція керівника Львівської митниці ОСОБА_4 на доповідній записці начальника відділу внутрішньої безпеки Львівської митниці від 13.07.2022 №7.4-25/151;
- ч.1 ст.68 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, постанова КМУ від 04.12.2019 №1039 «Про затвердження Порядку здійснення дисциплінарного провадження».
Наказом Львівської митниці №123-дс від 25.08.2022 «Про продовження строків здійснення дисциплінарних проваджень», продовжено до 12.09.2022 строк дисциплінарного провадження стосовно ОСОБА_1 , встановленого наказом Львівської митниці від 14.07.2022 №79-дс «Про порушення дисциплінарного провадження стосовно ОСОБА_1 ».
Листом від 03.08.2022 №31/2-680вих-22 Львівська обласна прокуратура повідомила, що слідчими ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022140000000085 від 25.04.2022 за підозрою головного державного інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці, ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України. В листі зазначено, що ОСОБА_1 будучи головним державним інспектором відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці вимагав та 05.07.2022 за пособництва ОСОБА_2 одержав від ОСОБА_3 неправомірну вигоду за безперешкодне розмитнення ввезених для вільного обігу в Україну транспортних засобів в тому числі, тих які не зняті з обліку в реєстраційних органах країни придбання і в порядку ст.208 КПК України був затриманий. 06.07.2022 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, яке відповідно до примітки ст.45 КК України є корупційним, у зв'язку з чим, просила прокуратура призначити службове розслідування в частині дотримання вимог законодавства України зі сторони працівників відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці при виконі своїх службових обов'язків, а саме здійсненні митного оформлення транспортних засобів.
Відповідно до службової характеристики ОСОБА_1 наданої начальником відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» ОСОБА_5 , протягом усього часу роботи в митних органах зарекомендував себе працьовитим, ініціативним та грамотним спеціалістом. Службові обов'язки та завдання виконує сумлінно, оперативно та якісно, постійно працює над підвищенням свого професійного рівня, проявляє організованість та зібраність. Дотримується правил поведінки державного службовця.
Начальник відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» ОСОБА_6 , який є безпосереднім керівником ОСОБА_1 у своїх поясненнях від 01.08.2022 повідомив про те, що обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження відносно ОСОБА_1 надати не може, оскільки в той період часу перебував у відпустці.
Згідно довідки Управління по роботі з персоналом Львівської митниці, ОСОБА_1 не має діючих дисциплінарних стягнень станом на 19.07.2022.
05.08.2022 складено Акт про результати перевірки з окремих питань. Згідно п. 7.4. «Висновки» Акту, факт подання декларантом ФОП ОСОБА_2 до митного оформлення за митними деклараціями UA209200/2022/011799 від 28.06.2022, UA209200/2022/012172 від 29.06.2022, UA209200/2022/012968 від 30.06.2022 та UA209200/2022/012206 від 30.06.2022 чотирьох висновків мерії міста Перемишля (Республіка Польщі) за одним і тим же номером (вих.№SRT.3245.5568.2022.EK), наявність свідоцтв про реєстрацію цих ТЗ та інформації на сайті www.historiapojazdu.gov.pl про постійну реєстрацію цих транспортних, може свідчити про підробку цих висновків, відповідно й про не зняття цих транспортних засобів з обліку в реєстраційних органах Республіки Польща. Окрім цього, дата видачі висновку мерії №KD.5410.10863.2020, поданого декларантом ФОП ОСОБА_2 до митного оформлення за митною декларацією UA209200/2022/012963 від 30.06.2022 - 24.08.2020, при тому, що пропуск та митне оформлення транспортного засобу здійснено 29.06.2022 та 30.06.2022 відповідно, що теж може свідчити про підробку цього висновку. Пунктом 8.4. «Пропозиції» Акту, доручено сектору взаємної адміністративної допомоги управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці, відповідно до Порядку направлення запитів Державної митної служби України до митних служб іноземних держав або їх інформування, затвердженого наказом Державної митної служби від 06.07.2005 №639, підготувати та направити до Державної митної служби України лист із проектом запиту до митних органів Республіки Польща щодо підтвердження/спростування зняття з реєстрації у червні 2022 транспортних засобів «SKODA OCTAVIA», 2003 року випуску, Vin-код: НОМЕР_4 ; «MAZDA 3», 2002 року випуску, Vin-код: НОМЕР_5 ; «MAZDA 3», 2003 року випуску, Vin-код: НОМЕР_6 ; «MAZDA 3», 2004 року випуску, Vin-код: НОМЕР_7 , а також факту видачі мерією міста Перемишля (Республіка Польщі) висновків за вих.№SRT.3245.5568.2022.EK на зазначені автомобілі та мерією міста Томашув Любельскій (Республіка Польща) висновку мерії №KD.5410.10863.2020 від 24.08.2020 на транспортний засіб BMW 316, 2002 року випуску, Vin-код: НОМЕР_8 .
ОСОБА_1 на ім'я в.о. начальника митниці Данііла Меньшикова надано пояснення з приводу митного оформлення транспортних засобів за митними деклараціями UA209200/2022/011799 від 28.06.2022, UA209200/2022/012172 від 29.06.2022, UA209200/2022/012968 від 30.06.2022 на підставі децизій за одним і тим самим номером, а саме від 20.05.2022 №SRT.3245.5568.2022.EK, в яких зазначив, що причини наявності одного і того ж самого номера децизій на різні транспортні засоби йому невідомі. З метою дотримання вимог митного законодавства щодо оформлення транспортних засобів, позивачем під час митного оформлення вказаних митних декларацій звірялась інформація щодо задекларованих транспортних засобів за цими митними деклараціями, на предмет відповідності інформації, зазначеній в поданих документах, в т.ч. децизіях. Із поданих децизій перевірялася інформація про відповідність інформації про VIN, марка, щодо транспортних засобів, зазначених в цих децизіях, інформації, зазначеній в митних деклараціях. Окрім цього, перевірялись децизії на предмет наявності в них інформації про зняття з обліку транспортних засобів в реєстраційних органах Республіки Польща. Відповідність інформації, задекларованої в митних деклараціях та зазначеної в децизіях, поданих цих декларацій, підтверджено фотофіксацією цих транспортних засобів.
01.09.2022 складено Акт про результати перевірки з окремих питань. В п.7.5. «Висновки» зазначено, що митне оформлення транспортних засобів: марка/модель «SkodaOctavia», 2003 року випуску, Vin-код: НОМЕР_4 , відповідно до митної декларації №UA209200/2022/011799 від 28.06.2022; марка/модель «Mazda 3», 2002 року випуску, Vin-код: НОМЕР_5 , відповідно до митної декларації №UA209200/2022/012172 від 29.06.2022 та марка/модель «MAZDA 3», 2003 року випуску, Vin-код: НОМЕР_6 , відповідно до митної декларації №UA209200/2022/012968 від 30.06.2022 здійснював головний державний інспектор відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці ОСОБА_1 без документів, що засвідчують факт зняття транспортного засобу з обліку у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, тобто з порушенням вимог ч.6 ст.377 Митного кодексу України, чим не забезпечено виконання своєї посадової інструкції, а саме: безпосереднє здійснення митної справи, контроль за додержанням усіма юридичними і фізичними особами законодавства України з питань митної справи.
У Контракті №31/2022 про проходження державної служби, укладеному 10.05.2021 в п.5 (розділ «Предмет контракту») вказано, що особа відповідно до цього контракту зобов'язується виковувати визначені ключові показники результативності, ефективності та якості їх виконання. Згідно п.10 (розділ «Права та обов'язки сторін») особа зобов'язана виконувати обов'язки, визначені у Законі України «Про державну службу», відповідних положеннях про структурні підрозділи державного органу, посадовій інструкції, та умови цього контракту. За невиконання або неналежне виконання обов'язків, передбачених Законом України «Про державну службу» та цим контрактом, сторони несуть відповідальність згідно із законом.
Зазначені дії мають ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого п.5 ч.2 ст. 65 Закону України «Про державну службу», а саме - невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.
Наказом Львівської митниці №141-дс від 08.09.2022 «Про застосування дисциплінарного стягнення», застосовано до головного державного інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення - догану. В наказі зазначено, що в ході дисциплінарного провадження дисциплінарною комісією встановлено, що головним державним інспектором відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці ОСОБА_1 здійснено: 28.06.2022 митне оформлення транспортного засобу «SKODA OCTAVIA», 2003 року випуску, Vin-код НОМЕР_4 за митною декларацію №UA209200/2022/011799 від 28.06.2022;29.06.2022 митне оформлення транспортного засобу «MAZDA 3», 2002 року випуску,Vin- НОМЕР_9 за митною декларацію №UA209200/2022/012172 від 29.06.2022; 30.06.2022 митне оформлення транспортного засобу «MAZDA 3», 2003 року випуску, Vin-код НОМЕР_6 за митною декларацію№UA209200/2022/012968 від 30.06.2022, - без документів, що засвідчують факт зняття цих транспортних засобів з обліку у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, тобто з порушенням вимог ч.6 ст.377 Митного кодексу України, чим не дотримано вимог п.3.1. посадової інструкції головного державного інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці, затвердженої 07.10.2021 начальника Львівської митниці Іллею Ніжніковим.
Спірним питанням у даній справі є те, чи підтверджено вчинення позивачем дисциплінарного проступку, за який його притягнуто до відповідальності.
Наказом Держмитслужби України від 17.11.2005 №1118 «Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України» затверджені правила митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України (далі - Правила №1118).
Відповідно до п.1 Правил №1118, дія цих Правил поширюється на транспортні засоби (далі - ТЗ), що переміщуються через митний кордон України громадянами, які не є суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, для вільного обігу (у тому числі з метою розкомплектування на запасні частини) на митну територію України (за її межі) або з метою транзиту, а також тимчасово вивозяться за межі митної території України.
Вимоги цих Правил не застосовуються за умови документального підтвердження, що транспортні засоби ввозяться для особистого користування особами, зазначеними в статтях 287-290, 292-294 Митного кодексу України.
Митне оформлення кузовів та шасі за кодами 87.06 та 87.07 згідно з УКТЗЕД, що ввозяться громадянами для вільного використання, здійснюється як митне оформлення зібраних ТЗ з урахуванням максимального об'єму циліндрів двигунів, що серійно встановлювалися на марках таких автомобілів відповідного року їх випуску.
Пунктом 7 Правил №1118, встановлено, що власник ТЗ або вповноважена особа, який переміщує ТЗ через митний кордон України, пред'являє його митному органу для проведення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії таких документів:
- що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження);
- реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України) з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видаються реєстраційним органом;
- митної декларації - у разі потреби;
- вантажна митна декларація (у разі транзиту ТЗ, нового або знятого з обліку в реєстраційному органі, через митну територію України);
- що підтверджують право на надання пільг в оподаткуванні (у разі митного оформлення ТЗ з наданням пільг в оподаткуванні);
- паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо;
- довідки про ідентифікаційний номер громадянина (за наявності).
Згідно п.9 Правил №1118, не підлягає пропуску через митний кордон України ТЗ:
- номер кузова (або ідентифікаційний номер), шасі (рами) чи двигуна якого знищено, підроблено або який не відповідає запису в реєстраційних документах;
- що ввозиться в Україну громадянином для вільного обігу, не знятий з обліку в реєстраційних органах країни придбання або іншої країни;
- що вивозиться за межі України громадянином для вільного обігу, не знятий з обліку в підрозділах МВС України, які відповідно до законодавства України вповноважені здійснювати державну реєстрацію та зняття з обліку ТЗ;
- увезення якого в Україну заборонено згідно із законодавством або на який відсутні документи, що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження);
- що ввозиться в Україну для вільного обігу й за який не сплачено податки і збори, що підлягають сплаті при переміщенні ТЗ через митний кордон України;
- який знято з обліку, увозиться з метою транзиту і на який не оформлено гарантії доставки ТЗ до митного органу призначення.
У разі виявлення ознак порушень митних правил посадова особа митного органу, яка здійснює митний контроль та митне оформлення ТЗ, уживає заходів відповідно до законодавства України з питань митної справи.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24.03.2022 №2142-ІХ до Податкового кодексу України та Митного кодексу України внесено зміни, відповідно до яких встановлено, зокрема, наступне:
- тимчасово, з 1 квітня 2022 на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту;
- тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», але не раніше 1 квітня 2022, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей, зокрема звільняються від оподаткування ввізним митом автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.
Листом Державної митної служби України від 15.06.2021 №17-1/17-01-04/7/1175 до митниць доведено інформацію про наявність можливості перевірки на загальнодоступних інтернет-ресурсах інформації про перебування транспортних засобів на обліку в уповноважених реєстраційних органах іноземних держав, в т.ч. про інтернет-ресурс за посиланням www.historiapojazdu.gov.pl.
Під час апеляційного перегляду даної справи, з метою з'ясування всіх обставин, суд зобов'язав сторону відповідача надати відповідь з приводу того, чи ознайомлений ОСОБА_1 із листом ДМСУ від 15.06.2021 №17- 1/17-01-04/7/1175 та якими доказами підтверджується, що станом на момент митного оформлення транспортного засобу транспортного засобу марка/модель «SkodaOctavia», 2003 року випуску, Vin-код: НОМЕР_4 , відповідно до митної декларації №UA209200/2022/011799 від 28.06.2022; марка/модель «Mazda 3», 2002 року випуску, Vin-код: НОМЕР_5 , відповідно до митної декларації №UA209200/2022/012172 від 29.06.2022 та марка/модель «MAZDA 3», 2003 року випуску, Vin-код: НОМЕР_6 , відповідно до митної декларації №UA209200/2022/012968 від 30.06.2022 вказані автомобілі не зняті з реєстрації.
Львівською митницею надані пояснення, з яких вбачається, що листи Державної митної служби України від 17.05.2021 №17-1/17-01-04/7/816 (вх. митниці від 17.05.2021 №15786/4-18) та від 15.06.2021 №17- 1/17-01-04/7/1175 (вх. митниці від 16.06.2021 №19381/4-18) було скеровано для врахування та використання в роботі на митні пости, а також і в Управління протидії митним правопорушенням та контрабанді Галицької митниці Держмитслужби, зокрема і в відділ оперативного реагування де на той час працював ОСОБА_1 на посаді головного державного інспектора відділу оперативного реагування Управління протидії митним правопорушенням та контрабанді Галицької митниці Держмитслужби.
Щомісяця, відповідно до навчально-тематичного плану професійного навчання без відриву від роботи посадових осіб відділу оперативного реагування управління протидії митним правопорушенням та контрабанді Галицької митниці Держмитслужби, із посадовими особами цього підрозділу здійснювався аналіз нормативно-правових документів, що надходили до управління, що підтверджується листом №7.4-20/1114 від 09.05.2023 .
Відповідно п.4.8 посадової інструкції ОСОБА_1 має право безперешкодно ознайомлюватись з матеріалами, що стосуються проходження ним державної служби, в необхідних випадках подавати особисті заяви.
Митний орган зазначив, що ОСОБА_1 приступивши до виконання обов'язків головного державного інспектора ВМО №4 митного поста «Городок» Львівської митниці в першу чергу міг би ознайомитись із нормативно-правовими актами та листами Державної митної служби України, так як метою його посади згідно посадової інструкції є забезпечення дотримання норм чинного законодавства при здійсненні митного контролю та митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів приходить до висновку про те, що митний орган не надав жодного підтвердження про ознайомлення позивача з листом ДМСУ від 15.06.2021 №17- 1/17-01-04/7/1175.
Щодо вирішення питання про те, якими доказами підтверджується, що станом на момент митного оформлення зазначених вище транспортних засобів вказані автомобілі не зняті з реєстрації, Львівська митниця надала наступну інформацію.
Листом Державної митної служби України від 17.05.2021 №17-1/17-01- 04/7/816 для врахування в роботі надіслано лист Міністерства закордонних справ України від 06.05.2021 №51/15-231/-29516 (вх. Держмитслужби №10817/5.4 від 07.05.2021) щодо особливостей реєстрації та зняття з реєстрації транспортних засобів в уповноважених реєстраційних органах іноземних держав, в т.ч. зазначено «Щодо можливості перевірки у мережі Інтернет інформації про транспортні засоби - в Республіці Польща діє загальнодоступна Централізована база реєстрації транспортних засобів - https://historiapojazdu. gov.pl/».
На доповнення до листів Державної митної служби України від 17.05.2021 №17- 1/17-01-04/7/816 і від 19.052021 №17-1/17-01-04/7/845 надіслано для врахування в роботі листи Міністерства закордонних справ України. Вказаним листом Державна митна служба України звернула увагу на наявну можливість перевірки на загальнодоступних офіційних ресурсах у мережі Інтернет інформації про перебування транспортних засобів особистого користування на обліку в уповноважених реєстраційних органах іноземних держав (зняття з реєстраційного обліку), зокрема Республіка Польща: https://historiapoiazdu.qov.pl/.
Колегія суддів зазначає, що діючим законодавством не визначено вичерпного переліку документів, які підтверджують факт зняття транспортного засобу з обліку у відповідних реєстраційних органах іноземної держави.
Доказами зняття в реєстраційних органах іноземних держав з обліку транспортних засобів, можуть бути, зокрема, висновки мерії відповідного міста про тимчасову реєстрацію транспортного засобу, видача тимчасових реєстраційних номерних знаків, тимчасового посвідчення про реєстрацію транспортного засобу або про зняття автомобіля з обліку у зв'язку з його продажем за кордон; тимчасове посвідчення про реєстрацію транспортного засобу та тимчасові реєстраційні номерні знаки; відмітка мерії відповідного міста на договорі купівлі-продажу транспортного засобу про зняття автомобіля з обліку; відмітка у тимчасовому свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу реєстраційних органів іноземної держави.
Згідно з п. 6 Тимчасового порядку виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1077 разом з електронною митною декларацією митному органу подається рахунок або інший документ, що підтверджує вартість транспортного засобу, реєстраційний документ на транспортний засіб, виданий реєстраційним органом країни реєстрації, та документ, що підтверджує право власності на транспортний засіб або право розпоряджатися та декларувати такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України.
Всі документи подаються шляхом подання електронної митної декларації та в електронній формі.
Відповідно при розмитненні автомобіля «SKODA ОСТАVIА», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 за митною декларацією № UА 209200/2022/011799 від 28.06.2022 року декларантом засобами електронного зв'язку було долучено «decyzja» (висновок мерії) від 20.05.2022 №NR SRT.3245.5568.2022.
В «decyzja» (висновок мерії) від 20.05.2022 №NR SRT.3245.5568.2022 зазначено, що скасовано реєстрацію автомобіля ««SKODA ОСТАVIА», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 у зв'язку з його продажем за кордон.
Згідно Класифікатора документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 №1011 «Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій», у графі 44 митної декларації № UА 209200/2022/011799 від 28.06.2022 зазначені свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та реквізити технічного паспорту НОМЕР_10 . Разом з технічним паспортом до митного оформлення подана електронна копія документу, що підтверджує зняття транспортного засобу з обліку - «decyzja» (висновок мерії) від 20.05.2022 №NR SRT.3245.5568.2022.
Відповідно при розмитненні автомобіля «MAZDA 3», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_6 за митною декларацією № UА 209200/2022/012968 від 28.06.2022 декларантом засобами електронного зв'язку було долучено «decyzja» (висновок мерії) від 20.06.2022 №NR SRT.3245.5568.2022/
В «decyzja» (рішення мерії) від 20.06.2022 №NR SRT.3245.5568.2022 зазначено, що скасовано реєстрацію автомобіля «MAZDA 3», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_6 .
Відповідно при розмитненні автомобіля «MAZDA 3», 2004 року випуску, VIN-код НОМЕР_5 за митною декларацією №UА 209200/2022/012172 від 28.06.2022 декларантом засобами електронного зв'язку було долучено «decyzja» (висновок мерії) від 20.05.2022 №NR SRT.3245.5568.2022.
В «decyzja» (рішення мерії від 20.06.2022 №NR SRT.3245.5568.2022) зазначено, що скасовано реєстрацію автомобіля «MAZDA 3», 2004 року випуску, VIN-код НОМЕР_5 у зв'язку з його продажем за кордон.
На всіх документах «decyzja» (Рішення мерії про зняття з обліку транспортного засобу в Польській Республіці) міститься відтиск печатки, штампу та підпису.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідачем не надано до суду жодних доказів, які б підтвердили перебування на обліку у Республіці Польща вказаних вище автомобілів. Не підтверджено також і того, що «decyzja» (Рішення мерії про зняття з обліку транспортного засобу в Польській Республіці) є підробленими документами. Відтак, підстав для не врахування зазначеного документа під час здійснення митного оформлення автомобілів у позивача не було.
Також, виходячи з матеріалів справи, відповідачем не виконано вимоги Акта про результати перевірки з окремих питань від 05.08.2022, а саме Пунктом 8.4., в якому було доручено сектору взаємної адміністративної допомоги управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці, відповідно до Порядку направлення запитів Державної митної служби України до митних служб іноземних держав або їх інформування, затвердженого наказом Державної митної служби від 06.07.2005 №639, підготувати та направити до Державної митної служби України лист із проектом запиту до митних органів Республіки Польща щодо підтвердження/спростування зняття з реєстрації у червні 2022 транспортних засобів «SKODA OCTAVIA», 2003 року випуску, Vin-код: НОМЕР_4 ; «MAZDA 3», 2002 року випуску, Vin-код: НОМЕР_5 ; «MAZDA 3», 2003 року випуску, Vin-код: НОМЕР_6 ; «MAZDA 3», 2004 року випуску, Vin-код: НОМЕР_7 , а також факту видачі мерією міста Перемишля (Республіка Польщі) висновків за вих.№SRT.3245.5568.2022.EK на зазначені автомобілі та мерією міста Томашув Любельскій (Республіка Польща) висновку мерії №KD.5410.10863.2020 від 24.08.2020 на транспортний засіб BMW 316, 2002 року випуску, Vin-код: НОМЕР_8 .
Крім того, колегія суддів враховує покликання апелянта на те, що звірити номера «decyzja» (рішення мерії) з іншими поданими «decyzja» в інспектора не має змоги, так як програмний комплекс не містить опції визначення збігу номерів та дат поданих документів, а перевірити кожен номер поданих документів фізично не можливо, так як митне оформлення проводилось у різні дати.
Також апеляційний суд бере до уваги відповідь на адвокатський запит представника позивача, в якому Львівською митницею повідомлено про те, що робочі місця посадових осіб відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці, на яких здійснюється митне оформлення, не дають доступу до мережі «Інтернет», як і відсутні відповідні договори з інтернет - провайдерами.
Також зазначено, що Львівська митниця не володіє інформацією щодо приналежності веб - ресурсу «www.historiapojazdu. gov.pl» до систем, створених митними органами.
Колегія суддів звертає увагу на те, що як при перетині кордону, так і при здійсненні митного оформлення на внутрішній митниці не було жодних зауважень до документів поданих до митного контролю.
Щодо листа ДМСУ від 15.06.2021 № 17-1/17-01-04/7/1175 про можливість перевірки на загальнодоступних інтернет-ресурсах інформації про перебування транспортних засобів на обліку в уповноважених реєстраційних органах іноземних держав, в т.ч. про інтернет- ресурс з посиланням на польський сайт www.historiapojazdu.gov.pl, то, як вже зазначалось вище, робочі місця посадових осіб відділу митного оформлення №4 митного поста «Городок» Львівської митниці, на яких здійснюється митне оформлення, не дають доступу до мережі «Інтернет». Крім того, такі дані чи інформацію можна використовувати на свій страх і ризик та на свою відповідальність.
Колегія суддів також звертає увагу на те, що станом на момент оголошення догани автомобілі «SKODA ОСТАVIА», 2003 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 , «МАZDА 3», 2003 року випуску, VIN -код НОМЕР_2 та «МАZDА 3», 2004 року випуску, VIN - код НОМЕР_3 розмитнені, випущені у вільний обіг та реєстрацію на них не скасовано.
Суд акцентує увагу на тому, що позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності не за факт не здійснення ним перевірки на загальнодоступних інтернет-ресурсах інформації про перебування транспортних засобів на обліку в уповноважених реєстраційних органах іноземних держав, а за митне оформлення транспортних засобів без документів, що засвідчують факт зняття цих транспортних засобів з обліку у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, чого стороною відповідачем не доведено.
З огляду на вказане, апеляційний суд вважає, що висновки суду першої інстанції ґрунтуються на не в повній мірі правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового про задоволення позовних вимог.
Апеляційний суд не здійснює розподілу судових витрат в силу вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 січня 2023 року у справі №380/14667/22 скасувати та прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ №141-дс від 08.09.2022 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівської митниці (ЄДРПОУ: 43971343) на користь ОСОБА_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_11 ) сплачений судовий збір у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. М. Обрізко
судді Л. П. Іщук
Т. І. Шинкар
Повне судове рішення складено 19.05.2023 року.