Рішення від 18.05.2023 по справі 520/8072/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

18 травня 2023 року Справа № 520/8072/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат, Кістяник Володимир Іванович, діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить суд:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити виплату пенсії за минулий час для ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ), а саме з 9.11.2021 по 30.06.2022 з урахуванням в тому числі, але не виключно, положень Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та положень Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159.

Крім того, позивач просить суд на підставі п.1 ч.1 ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України, допустити до негайного виконання дане судове рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 09.11.2021 ОСОБА_1 звернувся за призначенням пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві. 24.11.2021 листом-відповіддю Головного управління Пенсійного фонду в місті Києві № 2600-0204-8/185900 зазначено, що прийнято рішення від 15.11.2021 року про відмову щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах. 01.02.2022 листом-відповіддю Головного управління Пенсійного фонду в місті Києві № 2600-0304-8/18221 було зазначено, що рішенням Комісії було відмовлено у підтвердженні стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. 21.03.2022 представником позивача було надіслані адвокатські запити до філії комунального підприємства “Київпастранс” “Подільське трамвайне ремонтноексплуатаційне депо” та філії комунального підприємства “Київпастранс” “Дарницьке трамвайне ремонтноексплуатаційне депо” з проханням, надіслати довідки про заробітну плату ОСОБА_1 , а також копії документів про проведення атестації робочих місць, які стосуються трудової діяльності ОСОБА_1 . 19.05.2022 ОСОБА_1 звернувся повторно до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з проханням призначити пенсію за віком (через Портал Електронних Послуг Пенсійного фонду України). 03.06.2022 листом-відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві зазначалося, що для призначення пенсії потрібно звернутися знову (через Портал Електронних Послуг Пенсійного фонду України). 01.07.2022 ОСОБА_1 звернувся знову за призначенням пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (через Портал Електронних Послуг Пенсійного фонду України). 11.07.2022 рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 204850009957 від 11.07.2022 ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком на пільгових умовах. У рішенні щодо призначення пенсії вказано, що вона призначена з 01.07.2022 р. (через Портал Електронних Послуг Пенсійного фонду України). В подальшому, 08.08.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою про виплату пенсії за минулий час (через Портал Електронних Послуг Пенсійного фонду України). 10.08.2022 листом-відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, ОСОБА_1 було відмовлено у виплаті пенсії за минулий час (через Портал Електронних Послуг Пенсійного фонду України). Вказано, що вказаними діями, Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві, порушило право позивача на виплату пенсії за минулий час.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.3 та п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства. Також, зазначив, що 09.11.2021 позивач звернувся до управління із заявою № 9291 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 15.11.2021 заявнику було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 2600-0204-8/185900 від 24.11.2021 повідомлено позивача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах рішенням 15.11.2021 відповідно до заяви останнього від 09.11.2021. Серед іншого, позивач звернувся через Веб-портал Пенсійного фонду України із зверненням ВЕБ-26002-Ф-С22-064399 від 27.07.2022, яке було зареєстровано в Головному управлінні 27.07.2022 за № 15970/Я2600-22, щодо виплати пенсії. На підставі заяви від 01.07.2022 та наданих до неї документів позивачу призначено пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також зазначено, що кошти по призначенню пенсії за період з 01.07.2022 по 31.08.2022 в загальній сумі 10439,92 грн. нараховані на серпень місяць 2022 року, через банківську установу АТ «Ощадбанк», число виплати - 04. В подальшому, позивач звертався через Веб-портал Пенсійного фонду України із зверненням ВЕБ-26002-Ф-С-22-068333 від 08.08.2022, яке було зареєстровано в Головному управлінні 08.08.2022 за № 16919/Я-2600-22, щодо виплати пенсії за минулий час, а саме за період з 09.11.2021 по 30.06.2022. Листом від 10.08.2022 № 17019-16919/Я-02/8-2600/22, у відповідь на вищезазначене звернення позивача, повідомлено останнього, що позивачем було надано заяву від 09.11.2021 та документи для призначення пенсії за віком згідно з пунктом 8 частини 2 статті 114 Закону №1058, проте, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу для призначення пенсії за віком, передбаченого пунктом 8 частини 2 статті 114 Закону №1058, останньому було відмовлено у призначені пенсії та винесено рішення про відмову в призначені пенсії від 15.11.2021. Наголошено, що строки призначення пенсії визначені частиною 1 статті 45 Закону № 1058, згідно з якої пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Позивач повторно звернувся до управління із заявою від 01.07.2022 про призначення пенсії за віком згідно з пунктом 8 частини 2 статті 114 Закону №1058. Оскільки позивач звернувся за призначенням пенсії пізніше ніж три місяці з дня досягнення пенсійного віку, тому позивачу була призначена пенсія з дня звернення, тобто з 01.07.2022.

Крім того, відповідачем вказано, що позовна вимога позивача щодо зобов'язання Управління здійснити виплату пенсії за минулий час, а саме з 09.11.2021 по 30.06.2022 з урахуванням в тому числі, але не виключно, положень Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та положень Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 фактично стосується призначення пенсії з більш раннього періоду, а не щодо виплати компенсації у розумінні чинного законодавства, а отже, вимога позивача щодо виплати компенсації є безпідставною, необгрунтованною, такою, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства. Просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

06.12.2022 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якому викладено правову позицію позивача стосовно порушених відповідачем у відзиві на позову питань.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З наявних матеріалів справи вбачається, що позивач, ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорту № НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .

Судом встановлено, що 09.11.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Голосіївський район) із заявою № 9291 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується матеріалами справи та не заперечується учасниками справи.

За екстериторіальним принцип заява позивача про призначення пенсії була передана на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, як повідомило суд Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

15.11.2021 року за результатом розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 09.11.2021 року було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії, через відсутність необхідного пільгового стажу роботи.

Суд наголошує, що в матеріалах справи відсутні докази або застереження, що позивач в судовому або адміністративному порядку рішення про відмову у призначенні пенсії від 15.11.2021 року оскаржив.

Крім того, з позовної заяви та матеріалів справи встановлено, що позивач вважав доцільним звернутися через уповноваженого представника 21.03.2022 до філії комунального підприємства “Київпастранс” “Подільське трамвайне ремонтноексплуатаційне депо” та філії комунального підприємства “Київпастранс” “Дарницьке трамвайне ремонтноексплуатаційне депо” з адвокатськими запитами з питань отримання довідок про заробітну плату ОСОБА_1 , а також копії документів про проведення атестації робочих місць, які стосуються трудової діяльності ОСОБА_1 .

01.07.2022 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (через Портал Електронних Послуг Пенсійного фонду України).

За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 01.07.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято рішення №204850009957 від 11.07.2022 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах з 01.07.2022 року, що не заперечується учасниками справи.

Зі змісту позову, судом встановлено, що 08.08.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою про виплату пенсії за минулий час (через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України), а саме з 9.11.2021 по 30.06.2022.

Листом від 10.08.2022 № 17019-16919/Я-02/8-2600/22 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило позивача, що пенсія призначена з 01.07.2022 року, так як звернення за призначенням надано в строк, що значно перевищує тримісячний термін, обумовлений статтею 45 Закону № 1058.

Позивач вважаючи що вказаними діями, Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві, порушило право позивача на виплату пенсії за минулий час, а саме з 9.11.2021 по 30.06.2022 звернувся до суду з даними позовом.

Суд наголошує, що спір у даній справі стосується відмови відповідача у відплаті позивачу пенсії за минулий час, а саме з 9.11.2021 по 30.06.2022 з урахуванням в тому числі, але не виключно, положень Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати та положень Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159.

З проводу спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Як встановлено ст.62 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991р. №1788-XII (далі - Закон України №1788-XII), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до ст.62 Закону України №1788-XII постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Пунктами 1, 2 Порядку №637 визначено, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Частиною першою ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 8 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацами другим - третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту і абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті, страхового стажу, встановленого абзацами п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 2 частини другої цієї статті.

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до п. 1.1, 1.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2);заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3);заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - веб-портал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно п. 1.8, 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Приписами частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Частиною 5 статті 45 Закону № 1058 передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

З матеріалів справи встановлено, та не спростовується сторонами, що позивач 09.11.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення пенсії за віком згідно з п. 8 ч.2 ст. 114 Закону України № 1058-IV.

Враховуючи вимоги Порядку № 22-1 вказана заява про призначення пенсії від 09.11.2021 року за екстериторіальним принципом була передана на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, як повідомляє у відзиві на позовну заяву Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Відповідно за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 09.11.2021 року прийнято рішення від 15.11.2021 року, яким було відмовлено в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Отже, фактично заява позивача про призначення пенсії від 09.11.2021 була розглянута по суті та було прийнято рішення, яке позивачем в судовому або адміністративному порядку не оскаржувалось.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач вдруге звернувся через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії від 01.07.2022 року та надав пакет документів необхідних для призначення пенсії.

За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 01.07.2022 року управлінням було прийнято рішення про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.07.2022 року, тобто з моменту повторного звернення із заявою.

Суд наголошує, що чинним законодавством визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач ( ІНФОРМАЦІЯ_1 (55 років)) із заявою про призначення пенсії вперше звернувся 09.11.2021 року, однак за результатами її розгляду було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії, відповідно з другою заявою про призначення пенсії від 01.07.2022 року позивач звернувся після спливу трьох місяців з дня досягнення віку, у зв'язку з чим Управлінням правомірно призначило пенсію позивачу саме з 01.07.2022.

З огляду на зазначене, суд приходить висновку про відсутність підстав для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити позивачу виплату пенсії за минулий час, а саме з 9.11.2021 по 30.06.2022, оскільки пенсія позивачу призначена з 01.07.2022.

Позовна вимога позивача щодо здійснення виплати позивачу пенсії за період з 09.11.2021 по 30.06.2022 з урахуванням положень Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати та положень Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 задоволенню не підлягає, оскільки є похідною вимогою.

Підсумовуючи наведене та встановлені під час розгляду справи обставини, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та відмову у задоволенні позову.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Щодо клопотання про звернення до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки під час розгляду даної справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, то у суду відсутні підстави для задоволення клопотання позивача заявленого відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення складено та підписано 18.05.2023.

Суддя Супрун Ю.О.