25 квітня 2023 року Справа № 160/3190/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними рішення та зобов'язання вчинити дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в якій просить:
визнати неправомірним рішення Головного управління пенсійного фонду України у Полтавській області від 13.12.2022 № 045650014136 про відмову у призначенні пенсії за Списком № 1 ОСОБА_1 з 50 років;
визнати неправомірним рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12 січня 2023 року № 4 в призначенні пільгової пенсії за віком за Списком № 1 ОСОБА_1 , та не зарахуванні до пільгового стажу по Списку № 1 період роботи з 02.09.1991 по 12.11.1991 на посаді слюсара - ремонтника 5 розряду в цеху цинкові білила на підприємстві «Дніпропетровській лакофарбовий завод» ім. В.М. Ломоносова; період з 16.02.1994 по 13.03.1997 на дільниці зв'язку на посаді електромонтером по обслуговуванню електрообладнання 6 розряду в хімічних цехах заводу; з 14.03.1997 по 30.06. 1999 на дільниці зв'язку на посаді електромонтера 6 розряду по ремонту електрообладнання в хімічних цехах заводу та період з 01.07.1999 по 30.06.2008 на дільниці зв'язку на посаді електромонтера 6 розряду по ремонту і обслуговуванню електрообладнання в Орендному підприємстві «Лакофарбовий завод ім. В.М, Ломоносова», в подальшому в ТОВ «Дніпропетровській лакофарбовий завод»;
зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку №1 період роботи з 02.09.1991 по 12.11.1991 на посаді слюсара - ремонтника 5 розряду в цеху цинкові білила на підприємстві « Дніпропетровській лакофарбовий завод» ім. В.М. Ломоносова; період з 16.02.1994 по 13.03.1997 на дільниці зв'язку на посаді електромонтером по обслуговуванню електрообладнання 6 розряду в хімічних цехах заводу; з 14.03.1997 по 30.06.1999 на дільниці зв'язку на посаді електромонтера 6 розряду по ремонту електрообладнання в хімічних цехах заводу та період з 01.07.1999 по 30.06.2008 на дільниці зв'язку на посаді електромонтера 6 розряду по ремонту і обслуговуванню електрообладнання в Орендном підприємстві «Лакофарбовий завод ім. В.М. Ломоносова», а в подальшому в ТОВ «Дніпропетровській лакофарбовий завод» та до загального стажу роботи періоди по Списку №1 в подвійному розмірі;
зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 50 років, а саме з 08.12.2022, враховуючи вимоги Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року за № 1-р/2020.
В обґрунтування позову, позивач посилається на протиправну відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки має достатнього підтвердженого пільгового стажу для виходу на пенсію незалежно від віку.
Ухвалою суду справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та надано термін для надання відзиву на позовну заяву.
Відповідачі, не погоджуючись із позовними вимогами, подали до суду відзив на позовну заяву, у яких просять відмовити у їх задоволенні та зазначають, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з тим, що у позивача відсутній стаж необхідний для призначення пільгової пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 звернувся 08.12.2022 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через відділ обслуговування громадян № 3 (сервісний центр) управління обслуговування громадян з заявою та доданими до неї документами на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Розглянувши заяву та додані до неї документи, відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області 13.12.2022 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за №045650014136 у зв'язку з тим, пільговий стаж ОСОБА_1 потребує підтвердження відповідною комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, так як ВАТ “Дніпропетровський лакофарбовий завод” ліквідовано. Страховий стаж ОСОБА_1 складає 33 роки 06 місяців 12 днів.
Комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розглянувши заяву ОСОБА_1 про підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, 12.01.2023 встановила, зокрема, наступне.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 працював ВАТ “Дніпропетровський лакофарбовий завод”:
з 02.09.1991 по 12.11.1991 - слюсарем-ремонтником цеху цинкових білил;
з 16.02.1994 по 13.03.1997 - електромонтером дільниці зв'язку по обслуговуванню електрообладнання в хімічних цехах заводу;
з 14.03.1997 по 30.06.2008 - електромонтером дільниці зв'язку по ремонту електрообладнання в хімічних цехах заводу;
з 01.07.2008 по 27.02.2009 - майстром дільниці зв'язку.
В довідці з Єдиного державну реєстру зазначено, що ВАТ “Дніпропетровський лакофарбовий завод” ліквідовано у зв'язку з банкрутством.
Архівні документи передані на зберігання у ТОВ “Індустріально-промисловий комплекс”.
В довідці від 08.09.2022 № 19 в наказах про прийняття, переведення зазначено, ОСОБА_1 працював на “Дніпропетровський лакофарбовий завод”:
з 02.09.1991 (наказ від 02.09.1991 № 74) по 12.11.1991 (наказ від 12.11.1991 № 408) слюсарем-ремонтником цеху цинкових білил;
з 16.02.1994 (наказ від 16.02.1994 №1) прийнятий на дільницю зв'язку по обслуговуванню електрообладнання в хімічних цехах заводу, умови праці звичайні;
з 14.03.1997 (наказ від 14.03.1997 №2) переведений на дільниці зв'язку
електромонтером по ремонту електрообладнання в хімічних цехах заводу, умови праці шкідливі;
з 01.07.2008 (наказ від 01.07.2008 № 192) призначений майстром дільниці зв'язку, умови праці не вказані;
з 27.02.2009 (наказ від 27.02.2009 № 26 к) звільнений.
В особових рахунках по нарахуванню заробітної плати з лютого 1994 року по лютий 2009 року заявник значиться слюсарем-ремонтником в хімічний цехах.
Картки з умов праці складались для проведення атестації робочих місць. В картах зазначається в яких цехах проводились дослідження.
Робітники спеціалізованих ремонтних цехів і організацій свою зайнятість на протязі повного робочого дня на роботах, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, повинні підтверджуватися документами. При цьому, якщо зазначені працівники постійно на цих роботах не зайняті, пільговий стаж обчислюється за фактично відпрацьованим часом.
Картки обліку відпрацьованого часу на ремонті обладнання в цехах і виробництвах важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах на підприємстві відсутні.
Відповідно до наказу ВАТ “Дніпропетровський лакофарбовий завод” про чергову атестацію від 05.07.1995 № 54 електромонтер по обслуговуванню електрообладнання дільниці зв'язку атестовані за Списком № 1. Відомості, що робоче місце атестовано з Списком № 2 відсутні.
В трудовій книжці та наказах підприємства не зазначається що заявник працював на умовах Списку № 1:
з 02.09.1991 по 12.11.1991 - не зазначено ремонтом якого обладнання був зайнятий (технологічного, електрообладнання);
з 16.02.1994 по 13.03.1997 - працював в звичайних умовах;
з 14.03.1997 по 30.06.2008 - працював в шкідливих умовах, що дає право на призначення пенсії за Списком № 2.
В наказах не відображено в яких умовах (шкідливі, звичайні) працював з 02.07.2008 по 27.02.2009 та що його робоче місце атестовано.
За наведених вище обставин, комісією 12.01.2023 прийнято рішення за № 4 з висновком про те, що для підтвердження періоду роботи з 14.03.1997 по 30.06.2008, для зарахування до пільгового стажу за Списком № 1, підстав не має підстав.
Також, судом встановлено, що з урахуванням висновків рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.01.2023 №4, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішенням від 31.01.2023 року за №045650014136 відмовило в призначенні пенсії.
Так, згідно трудової книжки позивача НОМЕР_1 :
Наказом № 74 від 02.09.1991 був прийнятий на роботу в Дніпропетровській лакофарбовий завод імені М.В. Ломоносова в цех цинкових білил на посаду слюсарем - ремонтником 5 розряду;
Наказом № 408 від 12.11.1991 був звільнений по п.3 ст. 36 КЗОТ України у зв'язку з призовом до Армії;
Наказом №01 від 16.02.1994 був прийнятий в Орендне підприємство "Дніпропетровській лакофарбовий завод ім. М.В. Ломоносова" в дільницю зв'язку на посаду електромонтера по обслуговуванню електрообладнання 6 розряду в хімічних цехах заводу;
Розпорядженням № 2 від 14.03.1997 року переведений в дільниці зв'язку на посаду електромонтером 6 розряду по ремонту електрообладнання в хімічних цехах заводу;
Розпорядженням № 23 від 01.07.1999 переведений в дільницю зв'язку електромонтером 6 розряду по ремонту і обслуговуванню електрообладнання;
Наказом № 192 від 01.07.2008 назначений на посаду майстром дільниці зв'язку.
В подальшому припинена державна реєстрація зазначеного підприємства, в зв'язку з визнанням його банкрутом, у 2010 році за постановою Господарського суду Дніпропетровської обл. від 04.06.2009 року, та ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 07.06.2010 року.
Відповідно довідки Архівного управління Дніпропетровської міської ради від 19.01.2010 року № 11 документи з особливого складу передані на зберігання в ТОВ «Індустріально-промисловий комплекс».
Нормами ч.1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV(надалі - Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно із ст.24 Закону України №1058-IV, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» трудова книжка є основним документом, що підтверджує загальний стаж роботи. Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України та пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637, передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 10 Порядку застосування списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383) визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
При цьому, пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 (далі - Порядок № 18-1).
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Трудова книжка, яка була надана позивачем для призначення пенсії, не відображає характеру умов праці, а також зайнятості у шкідливих умовах праці повний робочий день.
Аналогічна правова позиція викладена постановою КАС ВС від 24.06.2021 у справі №216/8709/15-а.
Крім того, позивачем надано довідку уточнюючу особливий характер роботи або умов праці, які необхідні для призначення пільгової пенсії від 27.02.2009 року №18 ВАТ «Дніпропетровській лакофарбовий завод» в якому зазначено про періоди роботи, які є спірними в даному позові.
Так, щодо періоду з 11.03.1994 по 01.07.1999 в довідці не зазначено про те, що позивач виконував роботу, що дає право на призначення пенсії за списком №1.
Таким чином, період роботи з 02.09.1991 по 12.11.1991, з 16.02.1994 по 10.03.1994, з 01.07.1999 по 30.06.2008 підлягає зарахуванню до пільгового стажу за списком №1.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, вищевказаний пільговий стаж підлягає зарахуванню до страхового стажу в порядку передбаченому ч.3 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Щодо позовних вимог про визнання неправомірним рішення Головного управління пенсійного фонду України у Полтавській області від 13.12.2022 № 045650014136 про відмову у призначенні пенсії за Списком № 1 ОСОБА_1 з 50 років, слід зазначити про таке.
Процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи: для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника; до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території) визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 (далі Порядок № 18-1).
Дія цього Порядку поширюється, на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років; у період до 01 січня 2004 року на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, та якщо в трудовій книжці є записи з виправленням або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи (далі - періоди роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території).
За змістом пунктів 3, 4, 6 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.
Основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.
Відповідно до пункту 11 Порядку №18-1 із заявою про підтвердження стажу роботи заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник)) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу. Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються: документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); трудова книжка; документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.
Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник (його представник) подає трудову книжку та зазначає у заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі в колгоспі) і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника.
Заявник (його представник) може додатково подавати інші документи про стаж роботи.
Відповідно до пунктів 14-15 Порядку № 18-1 комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення. Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
Проаналізувавши наведене, суд зазначає, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, є обов'язковими для органів пенсійного фонду України при виконанні покладених на них функцій.
Так, державна реєстрація ВАТ «Дніпропетровській лакофарбовий завод» припинена в зв'язку з визнанням його банкрутом у 2010 році за постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.06.2009 року та ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 07.06.2010 року.
Відповідно довідки Архівного управління Дніпропетровської міської ради від 19.01.2010 року № 11 документи з особливого складу передані на зберігання в ТОВ «Індустріально-промисловий комплекс».
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області від 13.12.2022 № 045650014136 прийнято у повній відповідності до вимог законодавства.
Згідно ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, судом встановлено, що з урахуванням висновків рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.01.2023 №4, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило в призначенні пенсії.
Позивач з позовними вимогами щодо вказаного рішення не звертався.
Проте, скасування вказаного рішення є необхідним для захисту прав позивача.
Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 року в справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо призначення та виплати пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до приписів ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За викладених обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 536,80 грн. з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Керуючись ст.ст.243-246, 250,262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12 січня 2023 року № 4 щодо незарахування до пільгового стажу за списком №1 періодів роботи з 02.09.1991 по 12.11.1991, з 16.02.1994 по 10.03.1994, з 01.07.1999 по 30.06.2008.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 31.01.2023 року за №045650014136 про відмову в призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за списком №1 періоди роботи з 02.09.1991 по 12.11.1991, з 16.02.1994 по 10.03.1994, з 01.07.1999 по 30.06.2008 з урахуванням вимог ч.3 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 08.12.2022 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова