Рішення від 19.05.2023 по справі 160/8082/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2023 року Справа № 160/8082/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі Про перерахунок пенсії №912010806781 від 24.01.2023 року в частині встановлення особливості - «Не підлягають МП, признач, за ріш.суду в тверд.розм. - з 15.03.2014 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ».

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без застосування до його пенсійних виплат особливості - «Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 15.03.2014 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ» та з дотриманням вимог ст.42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.02.2023 року, здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером та з 13.05.1993 йому була призначена пенсія за віком. 13.04.1998 у зв'язку з виїздом позивача на постійне місце проживання до Німеччини йому було припинено виплату пенсії. Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська суду від 27.06.2014 по справі № 201/7663/14а, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставах визначених чинним законодавством, починаючи з 15.03.2014. На підставі вказаного рішення органами пенсійного фонду позивачу було поновлено виплату пенсії у розмірі 1181,98 грн. Зазначає, що Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Дніпро було прийнято рішення № 912010806781 від 27.08.2021 про перерахунок пенсії позивача, у графі «Особливості» якого зазначено: «Не підлягають МП, признач, за ріш.суду в тверд, розм. - з 15.03.2014 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ». Позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами щодо надання інформації стосовно розміру пенсійних виплат. 10.04.2023р. позивач отримав рішення від 24.01.2023р. за №912010806781, відповідно до якого розмір пенсії позивача становить 76,48 грн. ОСОБА_1 вважає вищенаведене рішення протиправним та таким, що порушує його права та законні інтереси, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 19.04.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі № 160/8082/23, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відзив на позовну заяву не надав; ухвалу суду про відкриття провадження у справі від 19.04.2023 року отримав 05.05.2023 року, що підтверджується розпискою, яка міститься у матеріалах справи.

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 13.05.1993р. є пенсіонером , що підтверджується протоколом від 07.06.1993р. №235/6.

З 13.04.1998р. позивач виїхав на постійне місце проживання до Німеччини та 12.01.1999р. був прийнятий на консульський облік у Генеральному консульстві України у Франкфурті-на -Майні.

Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська суду від 27.06.2014 по справі № 201/7663/14а, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставах визначених чинним законодавством, починаючи з 15.03.2014.

На виконання вищенаведеного рішення позивачу поновлено нарахування та виплату пенсії, основний розмір пенсії склав 1181,98 грн., що підтверджено розрахунками наявними в матеріалах справи.

Відповідно до копії розрахунку від 26.08.2021р. розмір пенсії позивача з надбавками становив 1181,98 грн. Страховий стаж - 43 роки 6 місяців 7 днів, пільговий - 9 років, 0 місяців, 0 днів. Особливості: Не підлягають МП, призначено за рішенням суду в тверд.розм. з 15.03.2014р. по довічно.

29.12.2022р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням коефіцієнтів страхового стажу і заробітку, коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, проведення індексації.

09.03.2023р. представником позивача подано адвокатський запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому представник просив надати відповіді на заяви позивача.

24.03.2023р. представником позивача знов подано адвокатський запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому представник просив надати копії документів, які знаходяться в пенсійній справі позивача, зокрема рішення про перерахунок пенсії від 01.02.2023р.

Листом від 30.03.2023р. відповідачем надано запитувачу рішення про перерахунок пенсії від 24.01.2023р. за №912010806781.

З тексту рішення від 24.01.2023р. за №912010806781 вбачається, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками становить 76,48 грн. Страховий стаж становить 43 роки 6 місяців 7 днів, в тому числі робота за Списком №1 - 9 років 4 місяці 14 днів. Особливості: Не підлягають МП, призначено за рішенням суду в тверд. розмірі з 15.03.2014р. по довічно.

Позивач не погоджується з таким розміром пенсії, вказує що основний розмір пенсії не може бути нижчий за мінімальну пенсію за віком у 2022р. Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Відповідно до Стаття 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі по тексту Закон № 2262-XII) законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон №1058).

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно з ч. 2 ст. 28 Закону №1058 з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 ст. 42 Закону №1058 передбачено, що з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Статтею 43 Закону №1058 передбачено підстави для перерахунку пенсії.

Перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Отже, положеннями законодавства передбачений перерахунок пенсії для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 Закону №1058, при цьому, перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.

Матеріалами справи підтверджено, що пенсійним органом на виконання рішення суду від 27.06.2014р. в справі №201/7663/14а поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 .

Відповідачем проведений перерахунок пенсії на підставі рішення від 24.01.2023р. №912010806781 за результатом якого основний розмір пенсії позивача становить 76,48 грн.

Суд зазначає, що на сьогоднішній день основний розмір пенсії не може бути нижче від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Таким чином, суд доходить висновку, про необгрутованість рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі Про перерахунок пенсії №912010806781 від 24.01.2023 року в частині встановлення особливості - «Не підлягають МП, признач, за ріш.суду в тверд.розм. - з 15.03.2014 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ» та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без застосування до його пенсійних виплат особливості - «Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 15.03.2014 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ» та з дотриманням вимог ст.42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.02.2023 року.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій, натомість позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі Про перерахунок пенсії №912010806781 від 24.01.2023 року в частині встановлення особливості - «Не підлягають МП, признач, за ріш.суду в тверд.розм. - з 15.03.2014 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без застосування до його пенсійних виплат особливості - «Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 15.03.2014 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ» та з дотриманням вимог ст.42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.02.2023 року, здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Златін