Головуючий у суді першої інстанції: Марфіна Н.В.
15 травня 2023 року місто Київ
справа № 756/12185/22
провадження№22-ц/824/9194/2023
Київський апеляційний суд в складі судді-доповідача Шкоріної О.І., вирішуючи питання про відкриття провадження за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на ухвалу Дніпровського районного суду м.Києва від 3 квітня 2023 року у справі за позовом Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_2, який є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно нарахованих та виплачених грошових коштів, -
Ухвалою Дніпровського районного суду м.Києва від 3 квітня 2023 року відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_2, який є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно нарахованих та виплачених грошових коштів.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач Міністерство оборони України 17 квітня 2023 року через засоби поштового зв'язку подав апеляційну скаргу, в порядку ст.355 ЦПК України.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 27 квітня 2023 року з Дніпровського районного суду м.Києва витребувана цивільна справа №756/12185/22 за позовом Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_2, який є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно нарахованих та виплачених грошових коштів.
10 травня 2023 року з Дніпровського районного суду м.Києва до Київського апеляційного суду надійшла цивільна справа №756/12185/22.
В апеляційній скарзі представник Міністерства оборони України - ОСОБА_2 виклав клопотання про відстрочення сплати судового збору у зв'язку з тим, що Міністерство оборони України є бюджетною установою, оплата судового збору здійснюється структурним підрозділом - Департаментом соціального забезпечення МОУ, через органи державного казначейства України, що призведе до пропущення строків подання апеляційної скарги. Крім цього зазначив, що указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами та доповненнями) введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Під час дії воєнного стану основні зусилля Міністерства оборони України спрямовані на забезпечення оборони Держави. Захист суверенітету та територіальної цілісності України, фінансування потреб Збройних Сил України є пріоритетними напрямками діяльності оборонного відомства, а тому вважає, що є підстави для звернення до суду з клопотанням про відстрочення сплати судового збору.
Проте, Київський апеляційний суд не приймає зазначені доводи, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», відстрочення, розстрочення сплати судового збору на певний строк або звільнення від сплати такого є правом суду, а не обов'язком.
Так, згідно до ч. ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
В п. 29 Постанови № 10 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах" від 17 жовтня 2014 року, зазначено, що відповідно до статті 8 Закону №3674-VI та статті 82 ЦПК єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" визначено підстави та чіткий перелік осіб, яким може бути відстрочено, розстрочено, зменшено або звільнено від сплати судового збору. Районний відділ державної виконавчої служби до переліку таких осіб не відноситься.
Жодних документів на підтвердження факту відсутності коштів на рахунку установи для сплати судового збору до апеляційної скарги не додано.
Безпідставне відстрочення юридичній особі сплати судового збору за відсутності належних та допустимих доказів суперечить завданню та меті Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" у частині надходження до спеціального фонду Державного бюджету України коштів від сплати судового збору та може розцінюватися, як надання певних процесуальних переваг заявнику перед іншими учасниками судового процесу, які зобов'язані сплачувати такий збір.
Посилання на те, що Міністерство оборони України є державною установою та фінансується з державного бюджету, а також на тривале оформлення документів на сплату судового збору, що призведе до пропуску строку на апеляційне оскарження, не може бути підставами для відстрочення сплати судового збору за подачу апеляційної скарги, а тому у задоволенні клопотання про відстрочення сплати такого, слід відмовити.
Посилання апелянта на те, що на території України введений воєнний стан, також не є підставою для відстрочення сплати судового збору відповідно до закону.
Статтею 2 Закону України "Про судовий збір", передбачено, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно п.п. 9 п.2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду апеляційної скарги на ухвалу суду юридичною особою справляється судовий збір у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на день подачі апеляційної скарги становить 2684 грн.
Враховуючи вищенаведене, особа, яка подала апеляційну скаргу, повинна сплатити судовий збір в розмірі 2684 грн. на реквізити Київського апеляційного суду: ГУК м.Києва у Солом'янському районі 22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, рахунок отримувача: UA548999980313101206080026010; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, код класифікації доходу бюджету 22030101 призначення платежу: судовий збір за позовом (за апеляційною скаргою), унікальний №_____ справи, ((ПІБ) чи назва установи, організації), Київський апеляційний суд, адреса суду м. Київ, вул. Солом'янська, буд.2-а.
Згідно з ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.
Виходячи з наведеного, апеляційну скаргу необхідно залишити без руху, а скаржнику - надати строк для усунення недоліків, попередивши, що в разі невиконання даної ухвали, апеляційна скарга буде вважатись неподаною та повернута відповідно до вимог ст. ст.185, 357 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 185, 356, 357 ЦПК України, суд,-
У задоволенні клопотання Міністерства оборони України про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України на ухвалу Дніпровського районного суду м.Києва від 3 квітня 2023 року у справі за позовом Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_2, який є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно нарахованих та виплачених грошових коштів - залишити без руху, встановивши строк для усунення недоліків, викладених у мотивувальній частині ухвали, протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Роз'яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що у випадку не усунення у встановлений термін недоліків, апеляційна скарга буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О.І. Шкоріна