Справа № 909/564/21 (909/97/23)
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16.05.2023 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В., при секретарі судового засідання Сегін І. В., розглянув у порядку загального позовного провадження справу за позовом комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради до відповідача Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення у справі про банкрутство комунального підприємства "Галичводоканал" (ідентифікаційний код 33591256).
В провадженні Господарського суду Івано-Франківської області на стадії розпорядження майном боржника перебуває справа про банкрутство КП "Галичводоканал".
КП "Галичводоканал" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області в межах справи про банкрутство КП "Галичводоканал" із позовною заявою до відповідача Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09 березня 2021 р. № 001304/0702, яким КП "Галичводоканал" збільшено суму грошових зобов'язань за платежем податок на додану вартість в розмірі 4 606 592 грн 21 коп., в тому числі за основним зобов'язанням в сумі 2 785 857 грн 40 коп., штрафними санкціями в сумі 1 401 111 грн 08 коп. та пені в сумі 419 623 грн 73 коп. В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що у справі № 909/983/20 від 08 грудня 2020 р. судом було відкрито провадження у справі про банкрутство КП "Галичводоканал" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, що відповідно до ст. 41 Кодексу з процедур банкрутства, є підставою для зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію. Також позивач зазначив, що жодного порушення вимог ПК України щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2 757 896 грн 80 коп. контролюючим органом не встановлено, про що свідчать висновки, зазначені в акті перевірки № 749/09-19-07-02/33591256 від 16 лютого 2021 р.
02 лютого 2023 р., суд відкрив провадження у цій справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 02 березня 2023 р.
23 лютого 2023 р., від КП "Галичводоканал" надійшло клопотання про уточнення позовних вимог у зв'язку з допущеною опискою в назві податкового повідомлення-рішення, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 09 березня 2021 р. № 001304/0702, яким КП "Галичводоканал" збільшено суму грошових зобов'язань щодо сплати податку на доходи фізичних осіб з суми доходів (заробітна плата) працівників в розмірі 4 606 592 грн 21 коп., в тому числі за основним зобов'язанням в сумі 2 785 857 грн 40 коп., штрафними санкціями в сумі 1 401 111 грн 08 коп. та пені в сумі 419 623 грн 73 коп.
02 березня 2023 р., суд відклав підготовче засідання в даній справі на 21 березня 2023 р.
15 березня 2023 р., до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що відповідач щодо позову заперечує, при цьому вказує на те, що контролюючий орган діяв в рамках закону, оскільки застосував штрафну санкцію за порушення, які відбувалися до відкриття провадження у справі про банкрутство та введення мораторію. Також відповідач вказав на те, що зафіксовані під час перевірки порушення норм ПК України було виявлено контролюючим органом в результаті аналізу наданих до перевірки бухгалтерських документів.
22 березня 2023 р., суд призначив підготовче засідання на 25 квітня 2023 р.
17 квітня 2023 р., до суду надійшло клопотання КП "Галичводоканал" про заміну неналежного відповідача на належного.
25 квітня 2023 р., позивач подав до суду пояснення на відзив Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, в якому зазначив, що жодного порушення вимог ПК України щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб контролюючим органом не встановлено, про свідчать висновки, зазначені в акті перевірки.
25 квітня 2023 р., суд замінив відповідача Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 43142559) на належного відповідача Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 43968084), а також закрив підготовче провадження та призначив розгляд даної справи по суті на 16 травня 2023 р.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд
08 грудня 2020 р., Господарський суд Івано-Франківської області відкрив провадження у справі № 909/983/20 про банкрутство КП "Галичводоканал" та ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів.
01 червня 2021 р., у справі № 909/983/20 суд постановив ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство КП "Галичводоканал" та припинення дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Із змісту даних акту від 16 лютого 2021 р. № 749/09-19-07-02/33591256 вбачається, що на підставі направлення від 26 січня 2021 р. № 89, виданого ГУ ДПС в Івано-Франківської області, головним державним ревізором-інспектором відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту Бойчук Оксаною Іванівною з 27 січня 2021 р. по 09 лютого 2021 р. була проведена позапланова виїзна документальна перевірка КП "Галичводоканал" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2017 р. по 31 грудня 2020 р. Дана перевірка проведена з відома керівника Нагірняка Любомира Богдановича та в присутності головного бухгалтера Мальцевої Ольги Федорівни.
Так перевіркою встановлено, зокрема, порушення п. 168.1 ст.168, п. 171.1, п. 171.2 ст.171, п. 176.2 ст.176 ПК України (в редакції, чинній в період, що підлягав перевірці), а саме несвоєчасне перерахування в бюджет податку на доходи фізичних осіб в сумі 1 287 582 грн 47 коп. та не перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб в сумі 2 757 896 грн 80 коп., а також недоутримання і не перерахування в бюджет податку на доходи фізичних осіб в сумі 27 960 грн 60 коп.
Як зазначено в акті, дане порушення виявлено в результаті аналізу даних головної книги, розрахунково-платіжних відомостей по нарахуванню заробітної плати в розрізі кожного працівника, табелів обліку використання робочого часу, банківських та касових документів, журналу-ордеру та відомості по рахунках 661. 641.
Також відповідно до пп.129.1.1 п. 129.1, п.129.4 ст. 129 ПК України перевіркою нараховано пеню за несвоєчасну сплату податку в бюджет.
За результатами перевірки контролюючим органом складено акт від 16 лютого 2021 р. № 749/09-19-07-02/33591256, який підписано сторонами без жодних зауважень.
Крім того, посадові особи КП "Галичводоканал" підписуючи акт підтвердили, що первинні, бухгалтерські та інші документи, використані при проведенні перевірки, достовірні, надані в повному обсязі, а додаткові (інші) документи, що свідчать про діяльність платника податків (спростовують викладені в акті перевірки факти) за період, що перевірявся, відсутні.
На підставі згаданого акту Головним управління ДПС в Івано-Франківській області винесено податкове повідомлення-рішення № 001304/0702 від 09 березня 2021 р., відповідно до якого збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, в тому числі з податку на доходи фізичних осіб та пені в загальному розмірі 4 606 592 грн 21 коп., з яких за основним зобов'язанням в сумі 2 785 857 грн 40 коп., штрафними санкціями в сумі 1 401 111 грн 08 коп. та пені в сумі 419 623 грн 73 коп.
Отже, предметом даного спору є вимога позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Згідно зі ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України (в редакції, чинній в період, що підлягав перевірці) (далі ПК України), податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
В пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що заробітна плата - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
За змістом пп. 162.1.3 п. 162.1 ст. 162 ПК України, платниками податку є, зокрема, податковий агент.
Податковий агент, згідно з положеннями п. 57.1 ст. 57 ПК України, зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до п. 171.1 п. 171.2 ст. 171 ПК України, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку, а за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів -податковий агент.
Згідно з п. 176.2 ст. 176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування; в) подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку; г) подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу; ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
За змістом ст. 125-1 ПК України, ненарахування та/або неутримання, та/або несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, а також нерезидентом, на якого покладено обов'язок сплачувати податок у порядку, встановленому розділом III цього Кодексу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Діяння, передбачені пунктом 125-1.2 цієї статті, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Діяння, передбачені пунктом 125-1.2 цієї статті, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу, у тому числі пені, покладається на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язку погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.
В пп. 129.1.1 п.129.1 та п. 129.4 ст.129 ПК України визначено, що при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, нарахування пені розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
З наявного в матеріалах справи акту № 749/09-19-07-02/33591256 від 16 лютого 2021 р., вбачається, що за результатами перевірки контролюючим органом встановлено, зокрема, порушення п. 168.1 ст.168, п. 171.1, п. 171.2 ст.171, п. 176.2 ст.176 ПК України (в редакції чинній в період, що підлягав перевірці), а саме несвоєчасне перерахування в бюджет податку на доходи фізичних осіб в сумі 1 287 582 грн 47 коп. та не перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб в сумі 2 757 896 грн 80 коп., а також недоутримання і не перерахування в бюджет податку на доходи фізичних осіб в сумі 27 960 грн 60 коп.
Даний акт № 749/09-19-07-02/33591256 від 16 лютого 2021 р., підписаний представником контролюючого органу, а також керівником та головним бухгалтером КП "Галичводоканал" без жодних зауважень.
За змістом даних додатку № 8 до акту перевірки, порушення позивачем були вчинені у період з квітня 2017 р. по листопад 2020 р., тобто до моменту винесення Господарським судом Івано-Франківської області у справі № 909/983/20 про банкрутство КП "Галичводоканал" про відкриття провадження у справі та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Таким чином, суд вважає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення прийняте ГУ ДПС в Івано-Франківській області відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи наведене, а також те, що доводи позивача не підтверджені належними письмовими доказами та не спростовують правомірності дій та рішень відповідача, в позові КП "Галичводоканал" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09 березня 2021 р. № 001304/0702 слід відмовити.
Судові витрати, відповідно до вимог ст. 129 ГПК України, суд покладає на позивача.
Керуючись статтями 2, 7 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 129, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
в позові комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09 березня 2021 р. № 001304/0702 - відмовити.
Судові витрати, пов'язані з розглядом справи, - покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І. В. Ткаченко
Повний текст рішення складено 19 травня 2023 р.