Ухвала від 19.05.2023 по справі 227/1494/22

19.05.2023 227/1494/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2023 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Левченка А.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Черкасової О.В.,

представника позивача Карамяна Е.Ф.,

третіх осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

представник відповідача ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Добропілля за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про встановлення факту спільного проживання та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 14.11.2022 року головуючим суддею по справі № 227/1494/22 визначено Корнєєву В.В.

Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 01 грудня 2022 року відкрито провадження по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про встановлення факту спільного проживання за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 11 січня 2023 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про встановлення факту спільного проживання замінено відповідача з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Ухвалою суду від 25.04.2023 року заяву судді Корнєєвої В.В. про самовідвід від розгляду справи № 227/1494/22 за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про встановлення факту спільного проживання - задоволено.

Згідно розпорядження Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 01.05.2023 року № 167, щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ (підстава: ухвала судді Корнєєвої В.В. від 25.04.2023 року про самовідвід) відповідно до пункту 2.3.49 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 227/1494/22, за підсумками якого головуючим суддею по справі призначено Левченка А.М.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 21.01.2021 року внаслідок нещасного випадку, який стався на «Шахті «Добропільська» ВСП «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» загинув чоловік позивачки ОСОБА_5 . При зверненні до Добропільського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області із заявою щодо призначення страхових виплат, а саме одноразової допомоги на сім'ю, листом № 22-01/03-889 від 13.09.2021 року позивачу було відмовлено у призначенні одноразової допомоги на сім'ю відповідно до п. 6 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» оскільки на момент смерті ОСОБА_5 не була зареєстрована разом з чоловіком та не входила до складу сім'ї загиблого.

Просить встановити факт спільного проживання з чоловіком ОСОБА_5 з 17 лютого 2007 року на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати відповідача здійснити, як дружині загиблого ОСОБА_5 виплату одноразової допомоги згідно п. 6 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Згідно ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України)

Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст.12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

За змістом п. 2 ч.1 ст.4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особиє

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Преамбулою Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-XIV) передбачено, що цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.

Згідно ч.ч. 1,2 статті 4 Закону № 1105-XIV у редакції, що діяла на час подання позову, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

У редакції Закону № 1105-XIV, що діє з 1 січня 2023 року, тобто на теперішній час, уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України. Правовий статус, порядок утворення та діяльності уповноваженого органу управління визначаються відповідно до Закону України«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч.1 ст.58 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України«Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та статутом Пенсійного фонду.

Згідно ч.1 ст. 5 Закону № 1105-XIV основними завданнями уповноваженого органу управління та його територіальних органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування; здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону; профілактика нещасних випадків; проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; здійснення контролю за використанням страхувальниками та застрахованими особами страхових коштів.

Отже, уповноважений орган управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку, яким на сьогоднішній день є Пенсійний фонд України, є суб'єктом владних повноважень, наділений владними управлінськими функціями, тому за предметним та суб'єктним складом спір у справі за позовною вимогою щодо зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_4 , як дружині загиблого виплату одноразової допомоги згідно п. 6 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 05 травня 2020 року у справі №761/21898/16-ц (провадження №14-5цс20) зробила висновок, що у відносинах з обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням Фонд та його робочі органи здійснюють владні управлінські функції та наділені повноваженнями приймати рішення/вчиняти дії, що впливають на можливість реалізації застрахованими особами права на соціальний захист і мають обов'язковий характер для інших суб'єктів владних повноважень.

Спори стосовно оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його робочих органів і їхніх правонаступників про обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням є публічно-правовими. А тому їх слід розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Вимога позивачки щодо встановлення факту спільного проживання із загиблим ОСОБА_5 на момент його смерті пов'язана з доведенням наявності у неї підстав для призначення та виплати одноразової допомоги внаслідок смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві і не пов'язана з будь-якими цивільними правами та обов'язками, їх виникненням, існуванням та припиненням, оскільки заявлена саме у зв'язку з відмовою Добропільського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області виплатити відповідні кошти.

Відповідно до висновку Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду, викладеного у постанові від 23 січня 2023 року у справі № 214/1309/21 приватно-правовий інструментарій (зокрема, ініціювання справи про встановлення факту) не повинен використовуватися учасниками для оцінки обставин, які становлять предмет доказування у адміністративному провадженні, чи з метою створення поза межами останнього передумов для визнання доказу, отриманого у такому провадженні, належним та допустимим. Встановити факт перебування на утриманні померлого для одержання страхових виплат в разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві можливо винятково під час розгляду справи у суді адміністративної юрисдикції у зв'язку з оскарженням рішення (дій/бездіяльності) суб'єкта владних повноважень. В адміністративній справі встановлення такого факту не є самостійною метою, а є передумовою задоволення адміністративного позову.

За таких обставин суд вважає, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи (ч.1 ст.256 ЦПК України).

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).

Керуючись ст. ст. 200, 255, 258- 261, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

Провадження у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про встановлення факту спільного проживання та зобов'язання вчинити певні дії - закрити.

На виконання вимог ч.1 ст. 256 ЦПК України роз'яснити позивачеві, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції адміністративних судів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя А.М. Левченко