Постанова від 18.05.2023 по справі 200/14129/19-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2023 року

м. Київ

справа № 200/14129/19-а

провадження № К/9901/14163/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А.А., суддів: Рибачука А.І., Шарапи В.М.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області

на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року (суддя Стойка В.В.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року (головуючий суддя Гайдар А.В., судді: Арабей Т.Г., Казначеєва Е.Г.)

у справі № 200/14129/19-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області

про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.

І. РУХ СПРАВИ

1. У грудні 2019 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача в нездійсненні перерахунку та несплаті на його користь індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року, без врахування розміру його пенсії, та з визначенням базових місяців, в яких відбулося підвищення страхових виплат, а також компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати відповідних сум індексації щомісячних страхових виплат;

- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату на користь позивача донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року, без врахування розміру його пенсії, та з визначенням базових місяців, в яких відбулося підвищення страхових виплат, а також компенсації втрати частини доходів в зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати донарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат.

2. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року, яке було залишене без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року, позов задоволено:

- визнано протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області в нездійсненні перерахунку та несплаті на користь ОСОБА_1 індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року, без врахування розміру пенсії, та з визначенням базових місяців, в яких відбулося підвищення страхових виплат, а також компенсації втрати частини доходів в зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати відповідних сум індексації щомісячних страхових виплат;

- зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року, без врахування розміру пенсії, та з визначенням базових місяців, в яких відбулося підвищення страхових виплат, а також компенсації втрати частини доходів в зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати донарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат;

- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 768 грн 40 коп.

3. Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області з судовими рішеннями в частині задоволених вимог не погодилося, тому звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року й ухвалити нове судове рішення про відмову ОСОБА_1 в позові повністю.

4. Від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він просить суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

5. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є непрацюючим пенсіонером; має страховий випадок у зв'язку із трудовим каліцтвом, що сталося 18 липня 1994 року, і йому встановлено втрату професійної працездатності; тривалий час є отримувачем страхових виплат безстроково.

6. Постановами відповідача «Про індексацію щомісячної страхової виплати» від 05 березня 2007 року № 4008 - № 4027 проведено індексацію позивачу з виплатою в березні 2007 року; від 23 березня 2007 року № 5234 - за квітень 2007 року; від 10 вересня 2007 року № 5903 за жовтень 2007 року; від 11 квітня 2008 року № 0530/461/2 за січень 2007 року, лютий 2007 року, серпень 2007 року - грудень 2007 року; від 11 лютого 2009 року № 0530/461/3 за січень 2009 року; від 11 лютого 2009 року №0503/4614/3 - за лютий 2009 року; від 27 вересня 2011 року № 0503/461/3 за червень 2001 року - серпень 2011 року; від 02 листопада 2011 року № 0503/461/4 за вересень 2011 року.

7. Заявою від 29 липня 2019 року позивач просив відповідача проводити індексацію щомісячної страхової виплати.

8. У відповідь на звернення позивача щодо нарахування та виплати індексації відповідачем у листі від 16 серпня 2019 року № З-01-04/19-448 зазначено, що за наявності відповідної інформації та з урахуванням місяців підвищення доходів позивача відділенням здійснювалася індексація щомісячних страхових виплат з місяця перевищення порогу індексації індексом споживчих цін таким чином: з липня 2004 року по січень 2007 року загальною сумою 163,03 грн - виплатив у лютому 2007 року; за лютий 2007 року загальною сумою 22.14 грн - виплатив у квітні 2007 року; за серпень 2007 року загальною сумою 9,52 грн - виплатив у жовтні 2007 року з вересня по грудень 2007 року загальною сумою 19,33 грн - виплатив у січні 2007 року; з грудня 2006 року по лютий 2007 року загальною сумою 88,11 грн - виплатив у травні 2008 року, за січень та лютий 2009 року загальною сумою 19,52 грн - виплатив у березні 2009 року за травень 2009 року загальною сумою 13,78 грн. - виплатив у червні 2009 року; за червень 2009 року загальною сумою 13,78 грн - виплатив у липні 2009 року; за період з червня по серпень 2011 року загальною сумою 22,87 грн. - виплатив у жовтні 2011 року; за вересень 2011 року в сумі 11,21 грн - виплатив у листопаді 2011 року; за серпень та вересень 2017 року загальною сумою 97,04 грн. - виплатив у листопаді 2017 року; за жовтень та листопад 2017 року загальною сумою 97,04 грн. - виплатив у грудні 2017 року за грудень 2017 року загальною сумою 48.52 грн. - виплатив у січні 2018 року. Загальна сума виплаченої індексації щомісячних страхових виплат становить 620,34 грн. З січня 2018 року відділенням припинено нарахування позивачу індексації у зв'язку із перерахуванням щомісячної страхової виплати згідно з пунктом 2 постанови КМ України «Про перерахування розміру страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та членам їх сімей» від 27 грудня 2017 року № 1053, тому що збільшення страхової виплати внаслідок перерахунку перевищило розмір нарахованої індексації. З 11 жовтня 2017 року індексація страхових виплат здійснюється відповідно до частини 15 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» одночасно з проведенням перерахунку щомісячної страхової виплати відповідно до частини 2 статті 37 вищезазначеного Закону. Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 1 березня 2018 року та з 1 березня 2019 року відділенням здійснено перерахунок щомісячних страхових виплат позивача.

9. Наведені в листі відповідача обставини щодо нарахування індексації страхових виплат підтверджено довідкою від 26 грудня 2019 року № 13.03.1/4271 про нарахування індексації.

10. Незгода ОСОБА_1 з бездіяльністю відповідача щодо виплати індексації за інші періоди, стала підставою для звернення до суду.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

11. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, керувався тим, що законодавством передбачений обов'язок відповідача здійснювати індексацію страхових виплат. При цьому такий обов'язок не залежить від здійснення застрахованою особою певних активних дій, як помилково вважав відповідач.

12. Суд першої інстанції відхилив посилання відповідача про відсутність підстав для нарахування сум індексації за минулий період, мотивуючи це тим, що вони спростовуються положеннями частини 7 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV (з подальшими змінами та доповненнями, далі - Закон № 1105), відповідно до яких якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку. Вказаний висновок не спростовує і зміст частини 4 статті 47 вказаного Закону, яка передбачає, що виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням. Адже зазначена норма передбачає випадки, коли виплати призначені, але не одержані потерпілим. Тоді як у цій справі встановлено, що виплати індексації страхових виплат не були призначені саме відповідачем.

13. Суди першої та апеляційної інстанцій вважали, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ВІДЗИВУ НА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ

14. Відповідач як на підставу для касаційного оскарження посилався на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, стверджував, що суди першої та апеляційної інстанції по різному вирішують подібні спори (зокрема, у справах №200/2121/19-а, № 200/1914/19-а, № 200/2058/19-а, № 200/10176/19-а, № 200/11292/19-а).

15. Скаржник вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно застосовано статтю 44 Закону №1105 у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин (2001 рік) та статтю 16 Закону № 1105, в редакції, чинній станом на сьогодні, в якій зазначено, що застрахована особа зобов'язана своєчасно повідомляти робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків про обставини, що впливають на умови або зміни розміру матеріального забезпечення та соціальних послуг та порядку їх надання.

16. За твердженням відповідача, зміни стану працевлаштування, інформація щодо підвищення доходу, інформація щодо розміру отримуваної пенсії та місяців її підвищення, є обставинами, які впливають на умови та зміни розміру матеріального забезпечення потерпілого, дають можливість Фонду зробити вірний розрахунок індексації. Обов'язок щодо своєчасного надання до Фонду цієї інформації покладається саме на застраховану особу. Органи Фонду не мали та не мають можливості звертатися до територіальних органів Пенсійного фонду, до органів Державної фіскальної служби з метою отримання інформації щодо щомісячного розміру отримуваної пенсії та місяців її підвищення, стосовно розміру заробітної плати потерпілого на виробництві, оскільки ці відомості є персональними даними. У зв'язку з цим, скаржник наголошує, що відсутня вина Фонду у непроведенні індексації за ті періоди, в які позивач не повідомляв про підвищення матеріального забезпечення.

17. Стосовно стягнення компенсації за несвоєчасно виплачену суму індексації відповідач посилається на те, що індексація щомісячної страхової виплати не проводилась своєчасно через бездіяльність самого потерпілого, який не надавав до відділення необхідних документів, не повідомляв своєчасно Фонд про зміни розміру доходу (підвищення пенсії), тобто через власну вину не реалізував своє право на проведення індексації щомісячної страхової виплати, тому у нього не виникло право ні на отримання індексації за минулий період, ні на отримання відповідної компенсації за рахунок коштів Фонду.

18. У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_1 погоджується з висновками суду апеляційної інстанції та вказує безпідставність доводів касаційної скарги про необхідність надавати відповідачу інформацію щодо отриманої пенсії, з посиланням на висновки Верховного Суду, зроблені у постановах від 07 листопада 2019 року у справі №824/503/16-а, від 05 листопада 2019 року у справі №285/1864/16-а.

19. Позивач вказує, що висновок про зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати індексації щомісячних страхових виплат неодноразово викладався у постановах Верховного Суду України від 19 грудня 2011 року у справі № 6-58цс11, від 11 липня 2017 року у справі № 21-2003а16 та у постановах Верховного Суду від 20 лютого року 2018 у справі № 336/4675/17, від 21 червня 2018 року у справі №523/1124/17, від 03 липня 2018 року у справі № 521/940/17.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

20. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.

21. Згідно з частиною 1 статті 36 Закону № 1105-XIV порушення акредитованим суб'єктом державної реєстрації, страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

22. Частиною 1, 5 статті 47 Закону № 1105-XIV в чинній редакції визначено, що страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: 1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання; 2) особам, які мають право на виплати у зв'язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.

23. Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них.

24. Частинами 4, 7 статті 47 Закону № 1105-XIV передбачено, що виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням. Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».

25. У статті 1 Закону № 1282- ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

26. Відповідно до статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі щомісячні страхові виплати.

27. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року №2148 внесені зміни в абзац 5 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

28. Відповідно до статті 2 Закону № 1282 в чинній редакції з урахуванням внесених Законом №2148 змін, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

29. Цим же законом внесено зміни до Закону № 1105-XIV, а саме, у статті 42 вказаного закону передбачено, що індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до частини другої статті 37 цього Закону. Також визначено, що у 2018-2020 роках перерахування сум щомісячних страхових виплат проводиться з 1 березня, за умови зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати (за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики), відповідно до коефіцієнта, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

При проведенні перерахування з 1 березня 2018 року встановити новий розмір щомісячної страхової виплати потерпілим від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, у яких розмір такої виплати менший за розмір мінімальної заробітної плати у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності, на рівні розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року, з урахуванням ступеня втрати працездатності.

Визначена раніше сума щомісячної страхової виплати зменшенню не підлягає

30. Стаття 3 Закону № 1282-ХІІ передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10го числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

31. Згідно зі статтею 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі: до 01 січня 2016 року - 101 відсоток, після 01 січня 2016 року - 103 відсотки (з 01 січня 2016 року набрав чинності Закон від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, яким внесено зміни до вказаного Закону, зокрема змінено відсоток порогу індексації в сторону збільшення).

32. За приписами статті 8 Закону № 1282-XII перегляд розмірів державних соціальних гарантій та гарантій оплати праці відповідно до умов, визначених цим Законом, здійснюється уповноваженими на це органами протягом місяця, у якому виникли підстави для перегляду.

33. З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 було затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078), яким визначений механізм та правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

34. Абзацами 1-3 пункту 10 Порядку №1078 (в редакції, що була чинною до 28 лютого 2018 року) встановлено, що у разі коли потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання одночасно із щомісячною грошовою сумою, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, виплачується пенсія, в першу чергу індексується щомісячна грошова сума.

Якщо особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, одночасно із щомісячною страховою виплатою виплачується пенсія, в першу чергу індексується сума щомісячної страхової виплати.

Індексація пенсій у випадках, зазначених у першому і другому абзацах цього пункту, провадиться органами Пенсійного фонду на підставі довідок відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, в яких зазначається сума призначеної страхової виплати, проіндексована її сума і сума індексації.

35. Відповідно до пункту 1.16 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 11 (далі - Порядок № 11), який діє з 01 жовтня 2018 року індексація щомісячних страхових виплат проводиться відповідно до статті 37 Закону №1105-XIV.

36. Відповідно до частини 2 статті 37 Закону № 1105-XIV в чинній редакції, перерахування сум щомісячних страхових виплат провадиться у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати. Таке перерахування провадиться з 1 березня наступного року відповідно до коефіцієнта, затвердженого Кабінетом Міністрів України на підставі даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

37. Тобто, індексація суми страхових виплат прямо передбачена чинним законодавством, а обов'язок здійснення індексації страхової виплати покладений на відповідача і не перебуває під умовою здійснення застрахованою особою певних активних дій.

38. Згідно зі статтею 44 Закону № 1105-XIV (у редакції, чинній на момент взяття на облік потерпілого) та статті 16 Закону у чинній редакції застраховані особи зобов'язані своєчасно повідомляти робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків про обставини, що призводять до зміни розміру матеріального забезпечення, складу соціальних послуг та порядку їх надання (зміни стану непрацездатності, складу сім'ї, звільнення з роботи, працевлаштування, виїзд за межі держави тощо).

39. Зміни стану працевлаштування, інформація щодо підвищення доходу, інформація щодо розміру отримуваної пенсії та місяців її підвищення, є обставинами, які впливають на умови та зміни розміру матеріального забезпечення потерпілого, дають можливість Фонду зробити вірний розрахунок індексації.

40. Невиконання страхувальником свого обов'язку з належного звітування перед Фондом не позбавляє останнього обов'язку проведення індексації страхових виплат.

41. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом при розгляді справ з подібними правовідносинами у постанові від 24 січня 2023 року у справі № 200/10176/19-а та підтримана Верховним Судом у постанові від 20 квітня 2023 року у справі № 200/11746/19-а.

42. Відтак колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про обов'язок Фонду нарахувати та виплатити позивачу індексацію щомісячних страхових виплат за спірний період за вирахуванням фактично виплачених сум.

43. Щодо позовних вимог про виплату компенсації частини втрати доходів, колегія суддів враховує, що відповідно до статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

44. Стаття 2 Закону №2050-III визначає, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

45. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

46. У відповідності до статті 3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

47. Згідно зі статтею 4 даного Закону виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

48. З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).

49. Пунктами 2, 3 вказаного Порядку передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.

50. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:

- пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);

- соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);

- стипендії;

- заробітна плата (грошове забезпечення).

51. Згідно з пунктом 4 цього Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Тож основними умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.

52. Вказане питання вже розглядалося Верховним Судом. Так, у постанові від 24 січня 2023 року у справі № 200/10176/19-а сформульовано висновки про те, що оскільки позивачу не був нарахований та виплачений дохід у вигляді індексації страхової виплати, то позовні вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати індексації щомісячних страхових виплат є передчасними, а відтак правові підстави для їх задоволення відсутні.

53. Застосовуючи вказаний підхід до обставин цієї справи, слід врахувати, що відповідачем щодо спірного періоду дохід у вигляді індексації страхової виплати нарахований не був і не виплачувався. Відповідно, за відсутності нарахованого доходу, компенсація такого доходу у зв'язку з порушенням строку його виплати проводитися не могла.

54. Зважаючи на викладене, суди попередніх інстанцій помилково задовольнили цю позовну вимогу. Отже, доводи касаційної скарги в цій частині знайшли своє підтвердження.

55. Суд відхиляє посилання позивача у відзиві на касаційну скаргу на необхідність застосування у цій справі висновків, сформованих у постановах Верховного Суду України від 19 грудня 2011 року у справі № 6-58цс11, від 11 липня 2017 року у справі № 21-2003а16 та у постановах Верховного Суду від 20 лютого 2018 року у справі № 336/4675/17, від 21 червня 2018 року у справі № 523/1124/17, від 03 липня 2018 року у справі № 521/940/17, оскільки такі ухвалені у справах, фактичні обставини яких є відмінними від тих, які встановлені у межах розгляду цієї справи.

56. З огляду на викладене, судові рішення в частині задоволення вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання нарахувати та виплатити йому індексацію щомісячних страхових виплат за спірний період, з урахуванням фактично виплачених сум слід залишити без змін, щодо позовної вимоги про виплату позивачу компенсації частини втрати доходів слід скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції та відмовити у цій позовній вимозі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 242, 341, 345, 349, 350, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року скасувати в частині зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати індексації щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2001 року по день фактичної сплати відповідних сум індексації щомісячних страхових виплат і прийняти нове рішення в цій частині про відмову у задоволенні зазначеної позовної вимоги.

В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А.А. Єзеров

Суддя А.І. Рибачук

Суддя В.М. Шарапа