Справа № 369/7375/22
17 травня 2023 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Мельничука В.П. та суддів Лічевецького І.О., Оксененка О.М., перевіривши на відповідність вимогам ст.ст. 295, 296 КАС України апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29 листопада 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, -
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29 листопада 2022 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Державна служба України з безпеки на транспорті подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2023 року витребувано з Києво-Святошинського районного суду Київської області адміністративну справу № 369/7375/22 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі.
До Шостого апеляційного адміністративного суду з Києво-Святошинського районного суду Київської області надійшла адміністративна справа № 369/7375/22.
Статтею 286 КАС України передбачено особливий порядок оскарження рішень суду першої інстанції у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 286 КАС України, апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Як вбачається з матеріалів справи 29 листопада 2022 року судом першої інстанції ухвалено зазначене вище рішення.
Апеляційну скаргу Державна служба України з безпеки на транспорті подала до суду апеляційної інстанції 04 травня 2023 року, тобто після закінчення строку на апеляційне оскарження.
При цьому, вказаною особою заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження та зазначено, що дану апеляційну скаргу подано з пропуском строку на апеляційне оскарження у зв'язку з запровадженням воєнного стану на території України.
Проте, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що лише факт введення воєнного стану на території України не може слугувати безумовною та достатньою підставою для визнання поважними причин пропуску процесуального строку для органу державної влади, за відсутності відповідних обґрунтувань та доказів того, як саме введення воєнного стану, вплинуло на роботу цього державного органу.
Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 26 вересня 2022 року у справі № 560/403/22.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для визнання поважними причини пропуску строку для подачі апеляційної скарги та поновлення такого строку у зв'язку з запровадженням воєнного стану на території України.
Також, Державною службою України з безпеки на транспорті зазначено, що 08 грудня 2022 року було направлено поштою до Шостого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на вищевказане судове рішення.
Однак 02 лютого 2023 року на адресу Укртрансбезпеки надійшла ухвала Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2023 року, якою повернуто апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29 листопада 2022 року у справі № 369/7375/22, у зв'язку з відсутністю оплати судового збору.
07 лютого 2023 року Державною службою України з безпеки на транспорті було повторно направлено до Шостого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на вищевказане судове рішення. Разом з апеляційною скаргою було надано платіжне доручення № 2973 від 08.12.2022 на суму 681,00 грн та квитанцію № 1020234691 на суму 63,30 грн, що в загальному розмірі складає 744,30 грн (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (496,20 грн.)*150%).
Проте, ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2023 року апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29 листопада 2022 року - залишено без руху. Колегія суддів зазначила, що апелянту слід усунути недоліки апеляційної скарги шляхом подання суду апеляційної інстанції оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 1488,60 грн.
Оскільки Державною службою України з безпеки на транспорті було долучено платіжне доручення № 2973 від 08 грудня 2022 року на суму 681,00 грн, апелянту надано строк для усунення недоліків - 10 днів з моменту отримання копії даної ухвали шляхом доплати судового збору в розмірі 807,60 грн.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29 листопада 2022 року у справі № 369/7375/22 повернуто апелянту у зв'язку з відсутністю оплати судового збору.
04 травня 2023 року Державною службою України з безпеки на транспорті було втретє направлено до Шостого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на вищевказане судове рішення. Разом з апеляційною скаргою було надано платіжне доручення № 2973 від 08.12.2022 на суму 681,00 грн та квитанцію № 1020234691 на суму 63,30 грн, що в загальному розмірі складає 744,30 грн (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (496,20 грн.)*150%).
Враховуючи викладене, Державна служба України з безпеки на транспорті просить суд поновити строк апеляційне оскарження рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29 листопада 2022 року.
Колегія суддів звертає увагу, що згідно з ч. 5 ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України, до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Розмір судового збору, що підлягає сплаті при поданні апеляційної скарги в адміністративній справі визначено Законом України "Про судовий збір" з урахуванням змін до вказаного Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір справляється в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягав сплаті при поданні позовної заяви.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Виходячи зі змісту позовної заяви, Державна служба України з безпеки на транспорті при зверненні до суду з даною апеляційною скаргою повинна була сплатити судовий збір у розмірі 744,30 грн (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (496,20 грн)*150%).
Таким чином, вказаною особою дотримано вказані вимоги ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України та додано документ про сплату судового збору в повному обсязі.
Зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України перевірено.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно з ч. 3 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Розглянувши клопотання Державної служби України з безпеки на транспорті про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29 листопада 2022 року, перевіривши його обґрунтованість, дослідивши матеріали апеляційної скарги в частині, що стосується порушеного питання, беручи до уваги те, що первинну апеляційну скаргу було подано у межах строку передбаченого ч. 2 ст. 295 Кодексом адміністративного судочинства України, враховуючи подання у найкоротші строки повторної апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження, оскільки сукупність доводів і обставин, наведених вказаною особою підтверджуються наявними і допустимими доказами на обґрунтування поважності причин пропуску строку.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для поновлення строку на апеляційне оскарження.
Відповідно до частини третьої ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга може містити клопотання особи про розгляд справи за її участі. За відсутності такого клопотання вважається, що особа не бажає брати участі у судовому засіданні суду апеляційної інстанції.
Згідно з частиною першою та третьою ст. 304 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом, у відзиві на апеляційну скаргу може міститися клопотання особи про розгляд справи за її участі. За відсутності такого клопотання вважається, що особа не бажає брати участі у судовому засіданні суду апеляційної інстанції.
Відповідно до частини першої ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю або неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, справа може бути розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
Керуючись ст.ст. 296, 300, 311, 321, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -
Клопотання Державної служби України з безпеки на транспорті про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29 листопада 2022 року - задовольнити.
Поновити Державній службі України з безпеки на транспорті строк на апеляційне оскарження рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29 листопада 2022 року.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29 листопада 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі.
Встановити строк до 23 травня 2023 року, протягом якого Позивач може подати відзив на апеляційну скаргу разом з доказами їх надсилання (надання) Відповідачу та заперечення проти заяв і клопотань, якщо такі містяться в апеляційній скарзі.
Роз'яснити Позивачу, що у відзиві на апеляційну скаргу може міститися клопотання особи про розгляд справи за його участі. За відсутності такого клопотання вважається, що особа не бажає брати участі у судовому засіданні суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не може бути оскаржена в касаційному порядку.
Суддя-доповідач: В.П. Мельничук
Судді: І.О. Лічевецький
О.М. Оксененко