Рішення від 18.05.2023 по справі 420/7296/23

Справа № 420/7296/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 06 квітня 2023 року надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови, в якій позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 22.03.2023 ВП №70403301 про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн.

Позовні вимоги Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області обґрунтовує тим, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного на адміністративного суду від 21.09.2022 по справі № 420/9553/22, яке набрало законної сили 24.10.2022, ОСОБА_1 15.12.2022 проведено перерахунок пенсії по інвалідності з 01.12.2019 від суми грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2023 становитиме 20930,00 грн. Сума доплати за період з 01.12.2019 по 30.06.2022, з урахуванням фактично виплачених сум, склала 50522,08 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.12.2019 по 30.06.2022 в сумі 50522,08 грн буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. В подальшому, Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) 23.11.2022 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №70403301 за виконавчим листом №420/9553/22 виданим 24.10.2022. Відповідний лист про виконання рішення суду було надіслано Головним управлінням до відділу примусового виконання рішень 16.12.2022 №1500-0505-5/130287. Проте, незважаючи на виконання судового рішення Головним управлінням в межах покладених зобов'язань та не враховуючи роз'яснення щодо виплати коштів після їх виділення Головному управлінню, Головним державним виконавцем 01.02.2023 безпідставно винесено постанову ВП №70403301 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн за невиконання рішення суду. На виконання постанови про накладення штрафу від 01.02.2023 Головним управлінням було надіслано відповідний лист про виконання рішення до відділу примусового виконання рішень від 13.02.2023 №1500-0505-5/15721. Позивач звертає увагу на те, що постанова ВП №70403301 від 01.02.2023 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн, оскаржена Головним управлінням до Одеського окружного адміністративного суду.

Ухвалою судді від 10.04.2023 залишено позовну заяву без руху та встановлено 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви, а саме для надання доказів про сплату судового збору.

Ухвалою судді від 26.04.2023 прийнято позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до розгляду; залучено до участі у справі №420/7296/23 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 ; відкрито провадження у справі; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву; доручено Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) подати до Одеського окружного адміністративного належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження № 70403301 у повному обсязі в строк протягом 7 днів з моменту отримання копії ухвали суду; зупинено провадження у справі до надходження відповіді на доручення.

02 травня 2023 року до суду надійшов відзив (вх..№ЕП/15483/23) Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з проханням відмовити у задоволенні позову з долученим копіями матеріалів виконавчого провадження № 70403301. В своєму відзиві відповідач зазначає, що 23.11.2022, керуючись вимогами статей 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем відділу винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої були направлені сторонам виконавчого провадження. Постановою про відкриття виконавчого провадження, як це передбачено Законом, боржнику було надано десять робочих днів для виконання рішення суду. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16.12.2022, яке надійшло до відділу 10.02.2022, повідомлялося про начебто виконання рішення суду. Проте, зі змісту зазначеного листа вбачається, що рішення суду не виконується без поважних причин. У рішенні суду по справі № 420/9553/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати ОСОБА_1 виплату призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 01.12.2020. Як зазначено в перерахунку пенсії № 1503017648, який додано до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, підсумкова пенсія з надбавками складає 20930,00 грн. Однак виплаті підлягає 22246,79 грн. Тобто, пенсія ОСОБА_1 виплачується з обмеженням її максимальним розміром, що не відповідає вимогам виконавчого документа.

В обґрунтування неможливості виконати рішення суду в частині виплати нарахованої доплати пенсії боржник посилається на відсутність відповідних коштів, які спрямовуються на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, проте не надає ані виписок з рахунків, ані жодних інших доказів, які б підтверджували дійсну відсутність коштів. В обґрунтування неможливості виконати рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області посилається на бюджетні призначення, які на поточний рік не переглянуті. В той же час, боржником не надано жодних доказів в підтвердження відсутності коштів для погашення заборгованості, яка виникла внаслідок проведеного перерахунку пенсії. Більше того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не зазначено, які заходи вживаються для вирішення питання щодо виділення коштів та внесення відповідних змін до кошторису. Також слід зауважити і те, що боржником не надано Витяг з реєстру рішень, виконання яких здійснюються за окремою бюджетною програмою. Відсутність коштів у кошторисі не звільняє державу в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від обов'язку здійснити таку виплату. Обґрунтування щодо неможливості здійснити виплату нарахованої доплати пенсії не ґрунтується на нормах закону та не підтверджено належними доказами. Здійснення розрахунку на доплату пенсії є лише передумовою її виплати та не свідчить про виконання рішення суду у повному обсязі. Більше того, боржником не надано жодних доказів в підтвердження відсутності коштів, які спрямовуються для погашення заборгованості, а також не зазначено, які заходи вживаються для вирішення питання щодо виділення коштів.

Ухвалою суду від 08.05.2023 поновлено провадження у справі № 420/7296/23 та призначено судове засідання на 18 травня 2023 року об 15 год 00 хв.

У судове засідання, призначене на 18 травня 2023 року, учасники справи не з'явились, про місце, дату і час судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно.

18.05.2023 до суду надійшла заява (вх..№ ЕП/18045/23) від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням справу розглянути без участі представника управлення.

Враховуючи особливості подання заяв по суті справи в окремих категоріях адміністративних справ, визначені частиною першою статті 269 КАС України, у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).

Глава 11 КАС України визначає особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ, зокрема категорії термінових адміністративних справ (ст.ст. 268-289).

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначаються статтею 287 КАС України.

Отже, справи з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби відносяться до категорії термінових адміністративних справ, які розглядаються з урахуванням положень ст.ст. 268, 269, 271, 272 КАС України.

Відповідно до ч. 4 ст. 287 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.

У справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Згідно з ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З урахуванням вищенаведеного, справу розглянуто в порядку письмового провадження 18 травня 2023 року за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлені наступні обставини та факти.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.09.2022 по справі №420/9553/22 було частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 . Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження призначеної та виплачуваної ОСОБА_1 пенсії по інваліда максимальним розміром під час проведення перерахунку з 01.12.2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 01.12.2019 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/9553/22 ОСОБА_1 15 грудня 2022 року проведено перерахунок пенсії по інвалідності з 01.12.2019 виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.10).

Розмір пенсії ОСОБА_1 , підсумок пенсії, з 01.12.2019 становить 19441,68 грн.

Залишок доплати сум пенсії за період з 01.12.2019 по 30.06.2022 становить 50522,08 грн (а.с.11), що вбачається з Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою №1503017648 за Дорученням №Д 1503017648.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 15.12.2022 підсумок пенсії (з надбавками) ОСОБА_1 з 01.01.2023 становить 22246,79 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн.

Відділом ПВР 23.11.2022 прийнята постанова № 70403301 про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом №420/9553/22 виданим 24.10.2022 Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 01.12.2019.

Про виконання рішення суду позивачем в межах повноважень повідомлено державного виконавця листом від 16.12.2022, в якому зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.09.2022 по справі № 420/9553/22, яке набрало законної сили 24.10.2022, ОСОБА_1 15.12.2022 проведено перерахунок пенсії по інвалідності з 01.12.2019 від суми грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2023 становитиме 20930,00 грн. Сума доплати за період з 01.12.2019 по 30.06.2022 з урахуванням фактично виплачених сум склала 50522,08 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 при виконанні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.03.2022 по справі № 420/26792/21 досягав максимального розміру пенсії, тому доплата пенсії за період з 01.07.2022 по 31.12.2022 згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.09.2022 по справі № 420/9553/22 відсутня.

01.02.2023 постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП № 7040301 за невиконання рішення суду на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України накладено штраф у розмірі 5100 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.03.2023 по справі №420/3099/23 відмовлено в задоволенні позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови від 01.02.2023 ВП № 70403301 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.

При цьому, вказаним рішенням суду було встановлено, що пенсійним органом при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.09.2022 р. у справі № 420/9553/22, застосовано її обмеження максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Разом з тим, предметом розгляду адміністративної справи № 420/9553/22 було саме обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром під час проведення перерахунку з 01.12.2019, а зобов'язальна частина рішення містила початкову дату проведення перерахунку без обмеження максимального розміру пенсії без часового обмеження в майбутньому. Наведене свідчить про невиконання позивачем вказаного рішення суду без поважних причин та про правомірність прийнятої державним виконавцем постанови про накладення штрафу в сумі 5100 грн від 01.02.2023 ВП № 70403301.

Тобто, судовим рішенням було встановлено факт того, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не виконує рішення суду від 21.09.2022 та допускає порушення прав позивача.

22.03.2023 постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП № 7040301 за невиконання рішення суду на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України, накладено штраф у розмірі 10200,00 грн.

При цьому, прийняту 22.03.2023 спірну постанову про накладення штрафу державний виконавець мотивував тим, що вимоги виконавчого листа пенсійним органом не виконуються, а саме пенсія ОСОБА_1 виплачується так само з обмеженням максимальним розміром в сумі 20930,00 грн.

Не погоджуючись із вказаною постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та постанові від 22.03.2023 ВП №70403301, суд зважає на таке.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч.2 та ч.4 ст.372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Питання примусового виконання судових рішень регулюються Законом України «Про виконавче провадження».

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження»).

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Примусове виконання рішень, за якими стягувачами є держава, державні органи, здійснюється органами державної виконавчої служби.

Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження», встановлені обов'язки і права виконавців. Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження», за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення регламентований статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження».

За рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (ч. 1).

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2).

Як вбачається з матеріалів справи, звернувшись до суду, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.09.2022 у справі № 420/9553/22 ним виконано.

Водночас, в своєму листі від 16.12.2022 до державного виконавця (а.с.14) позивач зазначає, що оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 при виконанні рішення суду №420/9553/22 досягав максимального розміру пенсії, то доплата з 01.07.2022 по 31.12.2022 відсутня.

Тобто, здійснюючи 15.12.2022 перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, суму заборгованості по виплаті, що утворилась за попередні роки, позивач не виплатив пенсіонеру через відсутність відповідних коштів.

При цьому, позивач зазначає, що з 01.07.2022 не нараховується заборгованість, оскільки пенсіонеру виплачується пенсія в максимальному розмірі. З наданого Розрахунку на доплату пенсії дійсно вбачається, що заборгованість утворилась з грудня 2019 року по червень 2022 року.

Суд акцентує увагу позивача на тому, що рішенням суду від 21.09.2022 по справі №420/9553/22 його було зобов'язано з 01.12.2019 здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності саме без обмеження її максимальним розміром.

Статтею 75 Закону України «Про виконавче провадження» визначена відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії.

Зокрема, згідно з ч.1 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Аналіз визначених правових норм дає підстав для висновку, що законодавство встановлює відповідальність боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання за невиконання рішення, а саме: накладення штрафу, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Водночас для накладення зазначеного штрафу, законодавство передбачає установлення невиконання судового рішення без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Отже, невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України «Про виконавче провадження». Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними, в розумінні наведених норм Закону України «Про виконавче провадження», можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Аналогічні праві висновки викладені у постанові Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі №360/3573/20.

Поряд з цим, Верховний Суд у постанові від 31 травня 2021 року у справі №560/594/20 зауважив, що невиконання пенсійним органом рішення суду дозволяє державному виконавцю вжити заходи реагування у вигляді накладення штрафу, проте необхідно встановити, що послугувало причиною до невиконання рішення суду на момент накладення штрафу. Якщо встановлено, що невиконання відбулось без поважних причин, то наявні підстави для накладення штрафу, а у протилежному випадку (наявні реальні обставини, що є перешкодою до виконання), необхідно враховувати їх поважність та у кожному конкретному випадку виходити з цих обставин.

Згідно з ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено у 2022 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено у 2023 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність 2093 гривні.

Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач дійсно свідомо не виконує рішення суду від 21.09.2022 по справі № 420/9553/22 та, всупереч його висновкам, під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі саме рішення суду від 21.09.2022 застосував максимальний розмір пенсії з 01.07.2022 (20270,00 грн) та з 01.01.2023 (20930,00 грн), тобто обмежив її розмір десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, що є недопустимим.

Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, посилаючись на відсутність бюджетного фінансування на виплату заборгованості по пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення, яке набрало законної сили, ні державному виконавцю, а ні суду не надає жодного доказу в підтвердження таких доводів.

Позивач зобов'язаний надавати державному виконавцю докази, які достеменно підтверджують невиконання рішення суду з поважних причин, зокрема, через відсутність коштів.

Повна відсутність інформації у державного виконавця щодо обсягу коштів, які надішли на виконання судових рішень, обсягу коштів, які сплачені позивачем стягувачам в порядку черговості надходження судових рішень, що набрали законної сили, свідчить про непрозорість процесу задоволення позивачем вимог стягувачів у виконавчих провадженнях та робить неможливим для державного виконавця оцінити поважність причини невиконання судового рішення в конкретному виконавчому провадженні. При цьому обов'язок доведення поважності причини невиконання у повному обсязі судового рішення покладається на боржника, який повинен надати належні та переконливі докази наявності такої поважної причини.

На підставі викладеного суд вважає необґрунтованими посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на відсутність відповідних бюджетних призначень на виплату нарахованої за рішенням суду пенсії позивачу як на поважну причину неможливості виконання відповідного рішення суду у встановлений державним виконавцем строк.

Таким чином, прийнята в рамках виконавчого провадження №70403301 постанова про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн від 22.03.2023 є обґрунтованою, правомірною та скасуванню не підлягає.

Відповідно до вимог ч.2 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Судом враховується, що згідно п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 139, 194, 205, 229, 243-246, 250, 255, 268, 269, 271, 272, 287, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу №70403301 від 22.03.2023 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених статтею 287 КАС України, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385).

Відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Розумовська, 37, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 43315529).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

Суддя Олена СКУПІНСЬКА

.