Справа № 161/2535/23
Провадження № 2/161/1503/23
11 травня 2023 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд в складі:
головуючого-судді Філюк Т.М.,
за участі секретаря судового засідання Октисюк С.В.
розглянувши в судовому засіданні в місті Луцьку в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям,-
Позивач Департамент соціальної політики Луцької міської ради в особі директора Майбороди В. звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 25 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення їй допомоги на дитину, як одинокій матері. У відповідності до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751, та на підставі поданих документів відповідачу було призначено та виплачено допомогу як одинокій матері у період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року.
В поданій 25.10.2019 року декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач зазначила про отримані нею доходи за період з квітня 2019 року по вересень 2019 року лише у вигляді допомоги на дитину, як одинокій матері.
В подальшому Департаментом соціальної політики було виявлено факт недекларування відповідачем доходів в декларації про доходи та майновий стан осіб у вигляді заробітної плати в розмірі 400 грн. за період з квітня 2019 року по вересень 2019 року, отриманої в ФОП ОСОБА_2 та заробітної плати в розмірі 8400 грн за період з липня 2019 року по вересень 2019 року, отриманої в ФОП ОСОБА_3 .
В зв'язку з цим рішеннями від 19.02.2020 року відповідачу припинено виплату допомоги на дітей одиноким матерям та визначено обсяг надміру виплачених коштів допомоги за період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року в розмірі 5 866,68 грн.
21.02.2020 року на адресу відповідача направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 5 866,68 грн. Станом на дату звернення з даним позовом сума боргу по виплаті допомоги на дітей одиноким матерям становить 4 888,90 грн.
В подальшому, на підставі постанови КМУ від 08 квітня 2020 року № 264, відповідачу було продовжено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, починаючи з 01.04.2020 по 31.07.2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів № 632 від 22.07.2020 було внесено зміни до Порядку № 1751, яким передбачено новий порядок призначення допомоги на дітей одиноким матерям з 01 липня 2020 року, а саме призначення і виплата державної допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Також, даною постановою передбачено, що державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям, особам, які звернулись за її призначенням у липні-серпні 2020 року, призначається і виплачується, починаючи з липня 2020 року. Оскільки виплата державної допомоги відповідачу закінчилась у березні 2020 року, для подальшого призначення і виплати допомоги, вона повинна була звернутись до Департаменту із відповідною заявою та декларацією про доходи у липні-серпні 2020 року. Проте, відповідач звернулась з такою заявою у грудні 2020 року. Враховуючи, що Постанова Кабінету Міністрів № 632 від 22.07.2020 набрала чинності 24.07.2020 року, а виплата коштів допомоги за липень 2020 року відповідачу була проведена на початку місяця, їй було надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за липень 2020 року в розмірі 3 019,22 грн. 30.12. 2020 року на адресу відповідача направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів допомоги, однак станом на дату звернення з позоом до суду, відповідачем надміру виплачені кошти за липень 2020 року в розмірі 3 019,22 грн. не повернуті.
На підставі викладеного позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 7 908,12 гривень та судові витрати по справі.
Ухвалою судді від 03 березня 2023 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та запропоновано відповідачу подати відзив на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення вказаної ухвали.
Станом на день розгляду справи відзив на позов від відповідача до Луцького міськрайонного суду Волинської області не надійшов.
Від представника позивача Калачинської Т.В. надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи.
Як визначено у частині першій статті 280 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Оскільки відповідач належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, однак не з'явилася в судове засідання, відзиву на позов не подала та враховуючи, що представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч.3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Відповідно до ст. 18-3 вказаного Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Суд встановив, що ОСОБА_1 25 жовтня 2019 року звернулась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення їй допомоги на дитину, як одинокій матері (а. с. 8,9).
Так, на підставі поданої заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 25.10.2019 року відповідачу було призначено та виплачено державну допомогу одинокій матері з дітьми за період з 01.10.2019 по 31.03.2020 року у розмірі 3817 грн. відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751 (а.с.12).
В подальшому,як вбачається з матеріалів справи , на підставі письмових пояснень ОСОБА_1 від 18.02.20220 року та довідки про доходи № 42 від 14.01.2020 року, Департаментом, за результатами перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог, згідно акту № 130 від 18.02.2020 року, виявлено не задекларовані доходи відповідача, отримані в СПД ОСОБА_3 та СПД ОСОБА_2 .
Відповідно до частин 1-2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів ОСОБА_1 від 19.02.2020 року, визначено обсяг надміру виплачених коштів допомоги за період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року в розмірі 5 866,68 грн.
21.02.2020 року на адресу відповідача направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 5 866,68 грн.
Відповідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Позивач вказує, що станом на дату звернення з даним позовом сума боргу по виплаті допомоги на дітей одиноким матерям становить 4 888,90 грн.
Згідно з п. 25 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї;
повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:
отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;
за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;
за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів № 632 від 22.07.2020 було внесено зміни до Порядку № 1751, яким передбачено новий порядок призначення допомоги на дітей одиноким матерям з 01 липня 2020 року.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632»Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», визначено, що призначення і виплата державної допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020 року, здійснюється лише після поданої нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Також, даною постановою передбачено, що державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям, особам, які звернулись за її призначенням у липні-серпні 2020 року, призначається і виплачується, починаючи з липня 2020 року.
Відповідач 11.12.2020 року звернулась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення їй допомоги на дитину, як одинокій матері та допомоги малозабезпеченим сім'ям (а. с. 18,19).
Враховуючи, що Постанова Кабінету Міністрів № 632 від 22.07.2020 набрала чинності 24.07.2020 року, а виплата коштів допомоги за липень 2020 року відповідачу була проведена на початку місяця, рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів ОСОБА_1 від 24.12.2020 року, визначено обсяг надміру виплачених коштів допомоги за період з 01.07.2019 року по 31.07.2020 року в розмірі 3 019,22 грн.
Пунктом 2 постанови № 264 установлено, що орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі поданої особою заяви та необхідних документів. Якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги, органи соціального захисту визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню з місця призначення соціальної допомоги та повідомляє отримувачу допомоги про обсяг коштів які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Станом на день розгляду справи в матеріалах справи відсутні відомості про те, що відповідач повернула виплачені позивачем кошти державної допомоги в розмірі 3 019,22 грн. та 4 888,90 грн., що разом становить 7 908,12 грн.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Факт недобросовісності набуття відповідачем отриманих коштів за призначеною допомогою одиноким матерям на дитину встановлено судом, а тому, сума надміру виплаченої допомоги має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.
Таким чином, проаналізувавши зібрані і досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
На підставі ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути в користь позивача судовий збір в розмірі 2481,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 12, 81, 141, 263-265, 280, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1213 ЦК України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», -
Позов Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 7 908 (сім тисяч дев'ятсот вісім) гривень 12 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривень судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (місцезнаходження: 43025, м. Луцьк, пр. Волі, 4а; код ЄДРПОУ 03191963);
Відповідач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Дата складання повного тексту заочного рішення 16 травня 2023 року.
Суддя
Луцького міськрайонного суду Т.М.Філюк