Справа №487/2611/23
Провадження №1-кс/487/1287/23
18.05.2023 Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання старшого слідчого СВ Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42023151410000018, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України , про тимчасовий доступ до речей і документів, -
12.05.2023 слідчий СВ Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням погодженим прокурором Миколаївської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону ОСОБА_4 , в рамках здійснення досудового розслідування по кримінальному провадженню № 42023151410000018, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України в якому просив надати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: всіх товаросупровідних документів або декларацій, заповненої особою, відомостей щодо самої особи перевізника з персональними даними та засобу перевезення, що перевозила наступні товари та предмети , а саме дронів Autel Robotics EVO II Dual в кількості 7 одиниць, тепловізорів в кількості 15 одиниць та дронів DJI Mavic в кількості 8 одиниць, як гуманітарну допомогу, у тому числі в електронному вигляді.
Клопотання слідчий обґрунтовує тим, що вказані документи необхідні органу досудового розслідування для встановлення наявності чи відсутності фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а також встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення та причетних до нього осіб.
В судове засідання слідчий не з'явився, надав заяву, в якій просив про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримав, просив про його задоволення.
Відповідно до ст. 163 КПК України клопотання про тимчасовий доступ до документів розглянуто за відсутності особи, у володінні якої знаходяться документи.
Дослідивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
В провадженні СВ Миколаївського районного управління ГУНП в Миколаївській області перебувають матеріали кримінального провадження №42023151410000018, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до вимог частини 1 статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» (надалі Закону) - гуманітарна допомога це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім: транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії ІНФОРМАЦІЯ_2 для отримання і використання Збройними Силами України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 для забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії ІНФОРМАЦІЯ_2 (пункт 2 частини 2 статті 3 Закону).
Під час досудового розслідування встановлено, що протягом квітня 2022 року невстановленими особами з метою ухилення від здійснення митних платежів та отримання незаконного прибутку було здійснено переміщення через митний кордон України 4KLvIIVSA Plate LEVEL IV SA Plate, Ceramic 10x12 in в кількості 1900 одиниць та X32 LvI IV SA Plate LEVEL IV SA Plate, Ceramic 10x12 in в кількості 1100 одиниць за гарантійним листом кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги від 19.04.2022 № 19/04, які фактично до військової частини НОМЕР_1 не надходили, чим заподіяно шкоду державі
Відповідно до абзаців 1 та 5 пункту 1 Постанови КМУ від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» установити, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги (у тому числі таких товарів гуманітарної допомоги, як спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти (тобто підшоломи, амортизатори), що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД НОМЕР_2 ; бронежилети, що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД НОМЕР_3 ), виготовлені відповідно до військових стандартів, зокрема стандартів НАТО, або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону; нитки для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 5402 11 00 00 та 5407 10 0000 тканини (матеріали) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 3920 10 89 90, 3921 90 60 00, 5603 14 1000, 6914 90 0000) від донорів (у значенні Закону України «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та пропуск через митний кордон України товарів гуманітарної допомоги, наведених у додатку 2, здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту за умови подання до митних органів гарантійного листа кінцевого користувача товарів за формою, наведеною в додатку 3.
Вивченням встановлено, що через митний кордон України було здійснено переміщення дронів Autel Robotics EVO II Dual в кількості 7 одиниць, тепловізорів в кількості 15 одиниць та дронів DJI Mavic в кількості 8 одиниць вякості гуманітарної допомоги за гарантійним листом кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги від 04.07.2022 б/н, оформленого військовою частиною НОМЕР_4 та підписаного командиром військової частини НОМЕР_5 Проте, відповідно до листа командира військової частини НОМЕР_4 №1/116/267 від 14.02.2023 гарантійний лист кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги від 04.07.2022 б/н командиром військової частини НОМЕР_4 не видавався та не підписувався, майно до військової частини не надходило.
Таким чином, на думку органу досудового слідства, протягом липня 2022 року невстановленими особами з метою ухилення від здійснення митних платежів та отримання незаконного прибутку було здійснено переміщення через митний кордон України дронів Autel Robotics EVO II Dual в кількості 7 одиниць, тепловізорів в кількості 15 одиниць та дронів DJI Mavic в кількості 8 одиниць в якості гуманітарної допомоги за гарантійним листом кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги від 04.07.2022 б/н, який фактично командиром військової частини A4465 не видавався, товари гуманітарної допомоги військовою частиною не отримувались, чим заподіяно шкоду державі.
Окрім цього, під час досудового розслідування встановлено, що переміщення вищевказаних товарів гуманітарної допомоги, було здійснено, через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (зона діяльності митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Так, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №174 від 01.03.2022 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», а саме пункту 1 встановлено, що на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України “Про гуманітарну допомогу?) здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання товаросупровідних документів або декларації, заповненої особою, що перевозить даний товар, за формою згідно з додатком, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Вказані документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
На теперішній час у органу досудового слідства виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів або декларацій, заповненої особою, відомостей щодо самої особи перевізника з персональними даними та засобу перевезення, що перевозила наступні товари та предмети , а саме дронів Autel Robotics EVO II Dual в кількості 7 одиниць, тепловізорів в кількості 15 одиниць та дронів DJI Mavic в кількості 8 одиниць, які перебувають у володінні та розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Отримати зазначені вище відомості шляхом проведення інших слідчих (розшукових) дій не можливо.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч.ч.5,6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Так, відповідно до ч. 1, 2 ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
У клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
При розгляді клопотань про тимчасовий доступ до речей і документів слід ретельно вивчати всі надані матеріали і у кожному конкретному випадку встановлювати наявність або відсутність всіх умов, на які посилається слідчий як на підставу надання такого дозволу, а також перевіряти відповідність змісту клопотання вимогам ч. 2 ст. 160 КПК.
Так, за загальними принципами кримінального процесуального законодавства, ухвала слідчого судді має відповідати вимогам законності та обґрунтованості. Законною є ухвала слідчого судді, що ґрунтується на повному, всебічному та об'єктивному розгляді всіх обставин в їх сукупності, на підставі кримінального процесуального закону. Обґрунтованою є ухвала слідчого судді, яка обґрунтована на тих доказах, які були розглянуті під час розгляду клопотання.
Слідчим надані докази обставин на які він посилається, та доведено наявність підстав, передбачених ч.5,6 ст. 163 КПК України.
За такого, з огляду на суть кримінального правопорушення, за яким здійснено правову кваліфікацію кримінального провадження та обсяг слідчих дій, які необхідно вчинити для проведення повного та всебічного досудового розслідування, слідчий суддя дійшов висновку про те, що клопотання слід задовольнити .
Такий ступінь втручання щодо зазначених вище документів, повністю виправдовує потреби досудового розслідування.
Керуючись ст. ст. 93, 131-132, 159-166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати слідчим СВ Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 тимчасовий доступ до документів, з можливістю ознайомлення та отримання належним чином завірених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: всіх товаросупровідних документів або декларацій, заповненої особою, відомостей щодо самої особи перевізника з персональними даними та засобу перевезення, що перевозила наступні товари та предмети , а саме дронів Autel Robotics EVO II Dual в кількості 7 одиниць, тепловізорів в кількості 15 одиниць та дронів DJI Mavic в кількості 8 одиниць, як гуманітарну допомогу, у тому числі в електронному вигляді.
Ухвала дійсна до 18.06.2023 (включно).
Роз'яснити посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 положення частини 1 статті 166 КПК України, згідно яких, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1