Постанова від 18.05.2023 по справі 127/7116/23

Справа № 127/7116/23

Провадження № 3/127/2063/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2023 року суддя Вінницького міського суду Вінницької області Федчишен С.А., за участі представника митниці Цибко А.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Вінницької митниці Держаної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт гр. України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 24.09.2015 органом 8099 України, РНКОПП- НОМЕР_2 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України, -

Встановив:

Відповідно до протоколу про порушення митних правил за № 0090/401000/23, 30.01.2023 о 12:39 в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення «Автомобільний» митного поста «Дністер» Вінницької митниці з метою перетину митного кордону, в напрямку «в'їзд в Україну» по смузі руху “червоний коридор”, прибув рейсовий автобус сполученням «Кишинів - Київ» реєстраційний номер Р. Молдова НОМЕР_3 , що слідував з Р. Молдова в Україну.

О 12:56 пасажирці даного транспортного засобу громадянці України ОСОБА_1 було проведено письмове декларування, під час якого вона заявила про наявність у неї одного місця багажу, а на всі інші пункти та підпункти митної декларації для письмового декларування товарів, які переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних або інших потреб, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, які потребували відповіді, надав відповідь “НІ”, шляхом проставлення Х-подібної позначки у відповідній рамці.

Після прийняття митної декларації для оформлення, в ході подальшого митного контролю та митного огляду, о 13:15 в сумці з особистими речами громадянки ОСОБА_1 було виявлено 60 таблеток лікарського засобу «Codiclyptol», які в своєму складі містять діючу речовину- прекурсор “Рseudoephedrine” по 30 мг. в кожній, виробник: Manufactured & Рacked bу: Ptnta Pharma - Egypt та 40 таблеток лікарський засіб «ОNE ТWO ТНRЕЕ», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор “Рseudoephedrine ” по 30 мг. в кожній, виробник: Hikma Pharma S.А.Е., 6th of Осtober Сіtу - Еgypt.

Відповідно до списку 1 таблиці IV «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 770 зі змінами та доповненнями вищевказана речовина відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Наказом Міністерства фінансів України від 28.05.2012 № 614 (далі - Наказ № 614) встановлено правила заповнення, подання та використання митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, під час здійснення митного оформлення товарів, що переміщуються ними через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажному відправленні та підлягають письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян.

Відповідно до п. 2.9 Наказу № 614, у пункті 4 митної декларації зазначаються, зокрема, відомості про товари, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу.

Відповідно до п. 1.10 Наказу № 614, з моменту прийняття декларації посадовою особою митного органу для оформлення вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а громадянин або уповноважена особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Статтею 366 МК України передбачено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами.

Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

Канал, позначений символами зеленого кольору (“зелений коридор”), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Канал, позначений символами червоного кольору (“червоний коридор”), призначений для всіх інших громадян.

Громадянин самостійно обирає відповідний канал (“зелений коридор” або “червоний коридор”) для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Обрання “зеленого коридору” вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Громадяни, які проходять (проїжджають) через “зелений коридор”, звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Таким чином, гр. України ОСОБА_1 не задекларувала товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, тим самим вчинивши порушення митних правил, передбачене ч. 3 ст. 471 МК України.

Дії ОСОБА_1 органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачена ч.3 ст. 471 МК України.

В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Гайдака О.В. вину не визнав, з підстав викладених в запереченнях, просив закрити провадження в зв'язку з відсутністю складу правопорушення в діях ОСОБА_1 .

Представник митниці в судовому засідання зазначила, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване. До останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 3 статті 471 МК України.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Положеннями п. 3 ч. 1ст. 8 МК України визначено, що державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.

Згідно з ст. 486 Митного кодексу України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.

Відповідно до вимог ст. 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст.280КУпАП зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку та обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Обов'язок суду щодо забезпечення презумпції невинуватості і права на справедливий судовий розгляд, які передбачені ст. 62 Конституції України, поєднуються з такими ж положеннями ч.2 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року, яка відповідно до вимог ч. 1ст. 9 Конституції України, ратифікована 17 липня 1997 року Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 р., Першого протоколу та протоколів 2,4,7 та 11 до Конвенції».

Положення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.

В той же час, у справі «Barbera, Messegu and Jabardo v.Spain» від 06.12.1998 (п.146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.

Відповідно до статті 458МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи МК чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП та ч. 2 ст. 495 МК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів.

Відповідно до ст.280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Протокол про порушення митних правил повинен містити такі дані: дату і місце його складення; посаду, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол; необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено; місце, час вчинення, вид та характер порушення митних правил; посилання на статтю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення; прізвища та адреси свідків, якщо вони є; відомості щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно із статтею 511цього Кодексу; інші необхідні для вирішення справи відомості.

Протокол підписується посадовою особою, яка його склала. Якщо при складенні протоколу була присутня особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, протокол підписується і цією особою, а за наявності свідків - і свідками. Якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, відмовляється підписати протокол, до протоколу вноситься відповідний запис. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, має право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу. Власноручно викладені цією особою пояснення додаються до протоколу, про що до протоколу вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення.

У разі складення протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, роз'яснюються її права, передбачені статтею 498цього Кодексу, та повідомляється про можливість припинення провадження у справі про порушення митних правил шляхом компромісу, про що до протоколу вноситься відмітка, яка підписується цією особою.

Частиною 3 статті 471 МК України передбачено, що недекларування товарів(крім валютних цінностей),що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами - тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.

Згідно примітки ст. 471 МК України, вбачається, що недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".

За правилами ч.1 ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Таким чином диспозиція ч.3 ст.471МК України є бланкетною, тобто відсилає (посилається) до других законів, нормативних або других актів (інструкцій, статутів, положень, наказів, правил тощо).

Так, у протоколі про порушення митних правил №0090/401000/23 від 30.01.2023 року зазначено, що «Після прийняття митної декларації для оформлення, в ході подальшого митного контролю та митного огляду, о 13:15 в сумці з особистими речами ОСОБА_1 було виявлено 60 таблеток лікарського засобу «Codiclyptol», які в своєму складі містять діючу речовину- прекурсор “Рseudoephedrine” по 30 мг. в кожній, виробник: Manufactured & Рacked bу: Ptnta Pharma - Egypt та 40 таблеток лікарський засіб «ОNE ТWO ТНRЕЕ», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор “Рseudoephedrine ” по 30 мг. в кожній, виробник: Hikma Pharma S.А.Е. - Еgypt.

Відповідно до списку 1 Таблиці IV «Прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю», затвердженого постанови КМУ від 06.05.2000року № 770 зі змінами та доповненнями «Псевдоефедрин» відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.

Відповідно до акту проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 30.01.2023 року у п.8.3.4 зазначено, що «Під час огляду серед особистих речей громадянки України ОСОБА_2 виявлено 40 таблеток лікарського засобу «ОNE ТWO ТНRЕЕ», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор «Псевдоефедрин» по 30 мг. в кожній, країна виробник Єгипет та 60 таблеток лікарського засобу «Codiclyptol», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор «Рseudoephedrine Hydrochloride» по 30 мг. в кожній, країна виробництва Еgypt».

З викладеного вбачається, що суттєво відрізняється назва діючої речовини, оскільки згідно Акту огляду на ліках щодо лікарського засобу «ОNE ТWO ТНRЕЕ», виробництва Єгипту вказана назва діючої речовини «Псевдоефедрин» українською мовою, що очевидно не відповідає вимогам до вказаних ліків, оскільки ліки перебували у цілісній упаковці.

При цьому, по інших ліках «Codiclyptol», діюча речовина вказана «Рseudoephedrine Hydrochloride» і вона не відповідає списку 1 Таблиці IV «Прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №770 зі змінами та доповненнями, оскільки така речовина як «Рseudoephedrine Hydrochloride» відсутня у вказаній таблиці.

Крім того, згідно опису предметів тимчасово вилучених у громадянки України ОСОБА_1 по справі про порушення митних правил №0090/401000/23 від 30.01.2023 р. по ч. З ст. 471 МКУ зазначені інші предмети, ніж ті, що містяться у Акті огляду та протоколі про порушення митних правил.

Так, у п.1 зазначено: 60 таблеток лікарського засобу «Codiclyptol», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор «Рseudoephedrine» по 30 мг. в кожній, виробник Manufactured & Рacked bу: Ptnta Pharma - Egypt, а в акті митного огляду було виявлено таблетки з іншою діючою речовиною «Рseudoephedrine Hydrochloride».

У п.2 зазначено: 40 таблеток лікарський засіб «ОNE ТWO ТНRЕЕ», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор «Рseudoephedrine» по 30 мг. в кожній, виробник Hikma Pharma S.А.Е., 6th of Осtober Сіtу - Еgypt, а в акті митного огляду і у протоколі про порушення митних правил вказані таблетки іншого виробника.

Матеріали справи не містять відомостей про те, що у особистих речах ОСОБА_1 було виявлено саме заборонений до ввезення прекурсор - «Псевдоефедрин», оскільки документів, які б підтверджували проведення експертного дослідження або хоча б експрес- тесту для встановлення у вказаних лікарських засобах наявності псевдоефедрину матеріали справи не містять.

Крім того, відповідно до акту проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 30.01.2023 року під час проведення огляду були здійснено фотофіксацію, однак, до матеріалів справи дані фотознімки не долученні.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність в діях громадянки України ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 471 МК України.

Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з постанов, зокрема про закриття провадження у справі.

Згідно ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п.1ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 486, 489,494,527 Митного Кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі відносно громадянина України ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1ст. 247 КУпАП, за відсутністю у її діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 471 МК України.

Вилучені 60 таблеток лікарського засобу «Codiclyptol», які в своєму складі містять діючу речовину- прекурсор “Рseudoephedrine” по 30 мг. в кожній, виробник: Manufactured & Рacked bу: Ptnta Pharma - Egypt та 40 таблеток лікарського засобу «ОNE ТWO ТНRЕЕ», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор “Рseudoephedrine ” по 30 мг. в кожній, виробник: Hikma Pharma S.А.Е., 6th of Осtober Сіtу - Еgypt, вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №0090/401000/23 від 30.01.2023 року - повернути власнику або уповноваженій нею особі.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: