Справа № 127/11555/23
Провадження № 2/127/1376/23
16 травня 2023 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Ан О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про закриття провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області правонаступником якого є Пенсійний фонд України про стягнення заробітної плати,-
У квітні 2023 із позовом звернувся ОСОБА_1 який просив зобов'язати УВД ФСС України у Вінницькій області нарахувати та виплатити позивачу матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в розмірі не більше середньомісячної заробітної плати - 19485,45 грн, але не менше посадового окладу - 10070 грн, та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за кожен день затримки розрахунку при звільненні по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців.
Ухвалою суду від 24.04.2023 провадження у справі відкрито та вирішено розгляд справи здійснити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 11.05.2023 клопотання ОСОБА_1 про залучення до участі у справі правонаступника відповідача задоволено та вирішено залучити до участі у справі №127/11555/23 правонаступника відповідача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області - Пенсійний фонд України та відповідно звернути вимоги до правонаступника.
15.05.2023 на адресу суду надійшло клопотання представника територіального органу Пенсійного фонду України про закриття провадження у справі. Представник за довіреністю Кудрик Я.О. мотивувала клопотання тим, що спір є публічно - правовим та підлягає розгляду в суді адміністративної юрисдикції, з огляду на це просила закрити провадження у справі.
Судом встановлено, що УВД ФСС України у Вінницькій області є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, та реалізує державну політику у сфері соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
ОСОБА_1 в період з 02.01.2018 по 18.04.2023 обіймав посаду заступника начальника юридичного відділу УВД ФСС України у Вінницькій області.
За змістом статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
За загальним правилом у порядку цивільного судочинства загальні суди вирішують справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, зокрема спори, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також із інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України).
Публічно-правовий характер спору визначається тим, що вказані суб'єкти наділені владно-управлінськими повноваженнями у сфері реалізації публічного інтересу.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
З огляду на вказане можна зробити висновок, що спір виник в момент перебування публічного службовця на посаді, та пов'язаний з вирішенням питань, які стосуються його діяльності на публічній службі, такий спір має розглядатися за правилами адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 24, 19 КАС України, п.1 ч.1 ст. 186;258 - 260 ЦПК України, суд,-
Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про закриття провадження задовольнити.
Провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області правонаступником якого є Пенсійний фонд України про стягнення заробітної плати закрити.
Роз'яснити позивачу право звернення до Окружного адміністративного суду з адміністративним позовом.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Цивільним процесуальним кодексом України. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: