"18" травня 2023 р.
Єдиний унікальний номер судової справи: 150/165/23
Номер провадження: 3/150/70/23
18 травня 2023 року с. Мазурівка
Суддя Чернівецького районного суду Вінницької області Суперсон С.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , непрацюючого, інвалідом не являється, на утриманні малолітніх чи неповнолітніх дітей немає, відомості щодо притягнення до адміністративної відповідальності при матеріалах справи відсутні,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 143948, 01 квітня 2023 року ОСОБА_1 не з'явився до ВП № 1 Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області на реєстрацію, чим порушив встановленні відносно нього правила адміністративного нагляду, встановленого ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 04 січня 2023 року у справі № 128/2982/22.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано органом Національної поліції за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
В судове засідання особа, відносно якої складено матеріали справи про адміністративне правопорушення не з'явився, будучи про час та місце розгляду справи повідомленим у встановленому законом порядку, свідченням чого слугує наявне при матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Дослідивши матеріали справи та наявні при ній докази, суд встановив наступне.
Статтею 7 Закону України від 01.12.1994 «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або в повному обсязі такі обмеження: заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; заборона перебування у визначених місцях району (міста); реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 28.03.1986 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» адміністративна відповідальність за ст.187 КУпАП, настають лише за порушення правил, викладених у ст.9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», або встановлених піднаглядному обмежень з числа перелічених у ст. 10 Закону . При цьому слід враховувати, що піднаглядний може бути притягнутий до віідповідальності тільки за порушення, допущені після оголошення йому постанови про встановлення чи продовження адміністративного нагляду і в межах строку, на який він встановлений.
Так, як свідчать матеріали справи зі змістом ухвали Вінницького районного суду Вінницької області від 04 січня 2023 року у справі № 128/2982/22 про встановлення адміністративного нагляду строком на 2 роки, ОСОБА_1 ознайомився. Порушення встановлених правил адміністративного нагляду допущено ОСОБА_1 в квітні 2023 року, тобто після ознайомлення із ухвалою суду і в межах строку, на який встановлено адміністративний нагляд.
Досліджені судом докази, зокрема, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 143945, складений працівниками Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області, копія ухвали Вінницького районного суду Вінницької області від 04 січня 2023 року у справі № 128/2982/22 про встановлення відносно ОСОБА_1 адміністративного нагляду беззастережно доводять винуватість ОСОБА_1 у скоєнні інкримінованого йому правопорушення, що полягає у неявці на реєстрацію в день, визначений ухвалою суду про встановлення адміністративного нагляду.
Накладаючи на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, суд враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, істотність наслідків вчиненого правопорушення.
За перелічених фактичних обставин, суд дійшов переконання, що необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, є адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Крім цього, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір та порядок сплати якого встановлюється Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 187, 280,283,284 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) виним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП та застосувати відносно нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3 /трьох/ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить суму 51,00 (п'ятдесят одна) гривня.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в дохід держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить суму 536,80 грн.
Дана постанова може бути оскаржена згідно статей 287-289 КУпАП протягом десяти днів з дня її винесення.
Головуючий суддя С.П. СУПЕРСОН