2/130/518/2023
130/802/23
"18" травня 2023 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Заярного А.М.,
за участі секретаря судових засідань Мухи Р.П.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної допомоги одиноким матерям,
03.04.2023 позивач звернувся в суд з цим позовом, в якому просив стягнути з відповідача суму переплати в розмірі 17675,50 грн.
Стислий виклад позиції позивача.
23.05.2015, 26.11.2015, 26.02.2016, 29.07.2016, 12.01.2017, 05.07.2017, 16.01.2018, 04.07.2018, 14.01.2019, 11.07.2019, 10.01.2020 та 20.07.2020 відповідач ОСОБА_1
зверталась до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської РДА із заявами про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям - сина ОСОБА_2 , 2002 року народження. Дана допомога на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 «Про порядок затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», зі змінами, була призначена та виплачена ОСОБА_1 з 01.05.2015 по 31.07.2020 на підставі рішень.
При проведенні вибіркової перевірки соціальним інспектором управління праці було виявлено, що відповідач є власником земельних ділянок, за оренду яких на підставі договору остання отримувала орендну плату, яка за період з 01.01.2016 по 31.08.2020 становила 39 568,22 грн., яка не була зазначена в декларації при оформленні допомоги.
Після виявленого порушення, а саме навмисно подані недостовірні відомості, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу, визначення її розміру управлінням були прийняті відповідні рішення. Відповідно до розпорядження від 07.10.2020 ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям згідно Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001, у зв'язку з навмисно поданими недостовірними відомостями. Відповідне повідомлення було направлене на адресу реєстрації відповідача з вимогою повернення переплаченої суми допомоги. Так, на момент подання позовної заяви відповідач ОСОБА_1 повернула частину надміру виплачених коштів з державного бюджету в розмірі 2000 грн.
В подальшому, 12.01.2021 ОСОБА_1 звернулась до управління із завою та декларацією про призначення допомоги одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям, однак у призначенні такої допомоги їй було відмовлено.
Таким чином, відповідачу ОСОБА_1 були надмірно виплачені кошти у розмірі 19675,50 грн. у зв'язку з наданням нею недостовірних відомостей, які підлягають поверненню.
Стислий виклад заперечень відповідача.
Відзив на позов не надходив.
Процесуальні дії, заяви та клопотання.
13.04.2023 ухвалою судді відкрито провадження у справі. Визначено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін.
Як вбачається з поштового повідомлення, позивача 18.04.2023 отримав копію ухвали про відкриття провадження.
Відповідно до повідомлення виконкому Жмеринської міської ради Вінницької області відповідач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.115). ОСОБА_1 за зареєстрованим місцем проживання було надіслано ухвалу про відкриття провадження у справі разом з позовною заявою та додатками до неї. На адресу повернувся конверт із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», що підтверджується поштовим повідомленням наявним в матеріалах справи.
Згідно з положеннями частини сьомої та восьмої статті 128 ЦПК України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. Днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином, відповідач ОСОБА_1 вважається належним чином повідомленою про розгляд справи судом.
З огляду на вищезазначене суд, на підставі ч. 5 ст. 279 ЦПК України розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, посилання на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
23.05.2015, 26.11.2015, 26.02.2016, 29.07.2016, 12.01.2017, 05.07.2017, 16.01.2018, 04.07.2018, 14.01.2019, 11.07.2019, 10.01.2020 та 20.07.2020 відповідач ОСОБА_1 зверталась до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської РДА із заявами про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям - сина ОСОБА_2 , 2002 року народження, з одночасним поданням декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради відповідачу було призначено допомогу за період з 01.05.2015 по 31.07.2020. Відповідно до поданих відповідачем декларацій, остання зазначила про відсутність додаткових джерел для існування /а.с.10-69/.
Як вбачається з копії Інформації з Державного реєстру речових права на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна ОСОБА_1 є власником земельних ділянок площами 2,6855 га, 0,141 га та 0,2501 га /а.с.70-72/.
Актом проведення перевірки встановлено, що відповідачем ОСОБА_1 , 17.11.2016 оформлено договір оренди земельної ділянки з ТОВ «Курланд» /а.с.74 зворот/. Відповідач отримувала орендну плату, яка за період з 01.01.2016 по 31.08.2020 становила 39 568,22 грн., що стверджується довідками про доходи, наданими ТОВ «Курланд» /а.с.75-77/.
Після проведеної перевірки позивачем були прийняті рішення від 30.09.2020,05.10.2020, 06.10.2020 та 07.10.2020 про перерахунок допомоги, призначеної ОСОБА_1 у зв'язку з наданням недостовірних даних /а.с.78-88/.
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради від 07.10.2020, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям у зв'язку з навмисно поданими недостовірними відомостями, що вплинули на встановлення права на допомогу та визначення її розміру /а.с.89/.
Відповідно до копії довідки №2049 від 19.10.2020 розмір переплати по допомозі на дитину одинокій матері ОСОБА_1 за період з 01.05.2015 по 31.07.2020 становить 19675,50 грн. /а.с.90/. ОСОБА_1 ,управлінням направлялись повідомлення про повернення державної допомоги на дітей одиноким матерям, надміру виплачених коштів, та запропоновано добровільно повернути управлінню суму допомоги /а.с.90 зворот/.
12.01.2021 ОСОБА_1 потворно звернулась до позивача з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям з 01.01.2021 з одночасним поданням декларації про доходи /а.с.92-95/.
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради від 20.01.2021 №369 та виданим на підставі нього рішенням останній відмолено в призначенні державної допомоги у зв'язку з поданням недослівних відомостей, що вплинули на встановлення права на отримання допомоги /а.с.96-97/.
Відповідно до копій службових записок ОСОБА_1 повернула частину надмірно виплачених коштів в розмірі 2000 грн./а.с.98-104/.
Вказані докази суд приймає до уваги, так як вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані в порядку встановленому законом.
Мотиви суду. Норми права застосовані судом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".
Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Відповідно до статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 (надалі - Порядок).
Як зазначено в пункті 5 Порядку, до складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються. Права члена сім'ї має одинока особа.
Згідно підпункту 1 пункту 10 Порядку, державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).
Згідно абз. 2 п. 34 Порядку середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Згідно з п.35 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» для одержання допомоги одиноким матерям, органу соціального захисту населення подаються такі документи: 1) заява про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, що складається за формою, затвердженою Мінпраці (від 22.02.2012 №96); 2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України; 3) копія свідоцтва про народження дитини; 4) довідка про проживання дитини з матір'ю. Допомога одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18- річного віку включно.
В деклараціях поданих відповідачкою, власноруч було написано, що вона не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, відповідач вказала членів сім'ї: себе та неповнолітнього сина, вказала що отримує допомогу тільки від УСЗН, інших доходів не має. Була попереджена про відмову або припинені виплати державної соціальної допомоги в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан.
Згідно пункту 36 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751, виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється, якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно з пунктом 46 вказаного Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомляти про це органи соціального захисту населення. Допомога припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця у якому виникли такі обставини.
За змістом абз. 1, 2 п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до п. 28 Порядку у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки органи праці та соціального захисту населення вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
За положеннями ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частинами першою та другою статті 1212, частиною першою статті 1213 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (стаття 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
З огляду на те, що відповідачем подано недостовірну інформацію про доходи, то відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, це є підставою для повернення відповідачем надміру отриманих коштів.
Відповідно до статей 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи, що відповідачкою подано недостовірні відомості, що вплинуло на встановлення права на державну соціальну допомогу та визначення її розміру, з неї на користь позивача підлягає стягнення сума переплати державної соціальної допомоги в розмірі 17675,50 грн. згідно наданого позивачем розрахунку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню. Судом не виявлено обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси інших осіб.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Нам підставі ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного та керуючись статтями 3-13, 141, 76-83, 89, 259, 263-265, 430 ЦПК України, Суд
Позов задовольнити.
Стягнути з відповідача ОСОБА_1 суму переплати у розмірі 17675,50 грн. на рахунок НОМЕР_1 , ЄДРПОУ 03190751 та судові витрати в розмірі 2684 грн. на рахунок НОМЕР_2 .
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 273 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області (ЄДРПОУ 03190751, р/р НОМЕР_3 ; UA738201720343180042000050426 місцезнаходження: 23100,м. Жмеринка Вінницької області, вул. Доватора, 49), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 ).
Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ