Справа №601/1085/23
Провадження № 3/601/466/2023
18 травня 2023 року Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Коротич І.А., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає в АДРЕСА_1 , продавця в магазині «Продукти» села Колосова, за частиною 1 статті 164 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 547883, 01 травня 2023 року о 15 годині 10 хвилин гр. ОСОБА_1 , будучи продавцем в магазині «Продукти» села Колосова по вулиці Центральна, на своєму робочому місці здійснила продаж тютюнових виробів, а саме цигарок марки «Ліфа» та «Кінг ком пакт» без отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, чим вчинила правопорушення передбачене частиною 1 статті 164 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, пояснила, що підприємницької та господарської діяльності не здійснює, а є лише продавцем у магазині. Також повідомила, що вказаних цигарок вона не продавала, а їх забрала із автобуса та мала ввечері передати для знайомого, який її про це попросив.
Звертає увагу суду на те, що обов'язковою ознакою господарської діяльності є систематичність (не менше ніж три рази протягом одного календарного року), однак матеріали про притягнення її до адміністративної відповідальності не містять даних, які б вказували на систематичність дій, що ставляться їй у вину. Просить справу закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності(стаття 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність, передбачена цією статтею, наступає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності.
Господарська діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність; господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями (частини 1, 2 ст. 3 Господарського кодексу України).
Згідно із частиною 1 статті 42 Господарського кодексу України підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
У пункті 4 постанови Пленуму від 25 квітня 2003 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» Верховний Суд України роз'яснив, що під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.
Таким чином, обов'язковою ознакою господарської діяльності є систематичність (не менш ніж три рази протягом одного календарного року).
Матеріали провадження не містять даних, які б вказували на продаж тютюнових виробів, що ставляться у вину ОСОБА_1 . Крім того, вона є лише продавцем у вказаному магазині, а не суб'єктом господарської діяльності( підприємцем).
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Відповідно до частини 3 статті 62 Конституції України, будь-які сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно із пунктом 7 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З цих підстав провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягає закриттю з огляду на відсутність в її діях складу такого правопорушення.
Разом з тим, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 547883 від 01.05.2023 вилучено для тимчасового зберігання 11 пачок цигарок «Ліфа» та 5 пачок цигарок «Кінг компакт».
Відповідно до частини шостої статті 283 КУпАП, постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.
Керуючись статтями 9, 164, п. 1 ч. 1 ст. 247 ч. 1 п. 1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 164 КУпАП провадженням закрити, за відсутністю в її діях складу правопорушення.
Речові докази по справі, а саме: 11 пачок цигарок «Ліфа» та 5 пачок цигарок «Кінг компакт», що вилучені згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 547883 від 01.05.2023 - повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення, через Кременецький районний суд Тернопільської області.
Суддя: