Єдиний унікальний номер 341/639/23
Номер провадження 3/341/314/23
17 травня 2023 року місто Галич
Суддя Галицького районного суду Івано-Франківської області Островська Н. І., ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 ,
16.05.2023 з відділення поліції № 3 (м. Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області до суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справ про адміністративні правопорушення вирішує, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд таких справ.
Відповідно до частини 1 статті 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на його розгляд справи судом, встановленим законом
Згідно із ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» закріплено право на повноважний суд, за змістом якого ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
За Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 N 3477-IV, інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 276 КУпАП (в редакції від 07 липня 2016 року) справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Проте, 01.07.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 2617-VIII, відповідно до якого внесено зміни у Кодекс України про адміністративні правопорушення, у тому числі, до частини друої статті 276, а саме» слова та цифри «частиною першою, другою, третьою і четвертою статті 130» виключити» - розділ І п. 1 п. п. 10 Закону.
Згідно з роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними у постанові «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення» від 11 червня 2004 року № 11, зокрема, у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч. 2 ст. 276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Відповідно до абз. 1 п. 3, п. 31 Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, запровадженого Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
З протоколу про адміністративне правопорушення від 24.03.2023 № 118159 вбачається, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення у с. Козина Івано-Франківської області.
ОСОБА_2 входить до складу Галицької ТГ. Проте, на цей час на територію цього населеного пункту поширюється територіальна юрисдикція Тисменицького районного суду Івано-Франківської області (с. Козина входило до складу Тисменицького району Івано-Франківської області).
З огляду на вищевикладене, розгляд справи про вказане адміністративне правопорушення не належить до компетенції Галицького районного суду Івано-Франківської області за територіальною підсудністю.
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами й посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За змістом правових роз'яснень у пункті 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 11.06.2004 № 11 «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень статті 276 КУпАП» вирішення питання територіальної підсудності віднесено до компетенції відповідного органу, в даному випадку - відділення поліції № 3 (м. Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області.
На підставі викладеного суд вважає, що адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 КУпАП не підвідомча Галицькому районному суду. Суд позбавлений можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення щодо вказаної адміністративної справи, а тому її необхідно повернути до відділення поліції № 3 (м. Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області для вирішення питання щодо її направлення за підсудністю, оскільки чинними положеннями КУпАП не передбачено можливості передачі справи про адміністративне правопорушення за територіальною підсудністю на підставі постанови судді.
Керуючись ст. ст. 130, 221, 245, 276, 278 КУпАП України, суддя
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 повернути до відділення поліції № 3 (м. Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області ( вул. Шевченка, 9, м. Галич) для вирішення питання про її направлення до суду за територіальною підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяНаталя ОСТРОВСЬКА