Провадження № 3/537/876/2023
Справа № 537/1753/23
15.05.2023 року м. Кременчук
Суддя Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна, за участі секретаря Должаніци В.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , його законного представника ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні суду адміністративний матеріал, який надійшов з Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт № НОМЕР_1 , який є неповнолітнім, ВПО, навчається у ПТУ №26, зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №433750, складеним 04 травня 2023 року старшим інспектором СЮП Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області капітаном поліції Сорокіним Р.І. «04.05.2023 року близько 10:35 біля під'їзду будинку за адресою АДРЕСА_3 , курив цигарку, де відповідно до ч.2 п.12 ст.13 ЗУ «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення» куріння заборонено, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.175-1 КУпАП».
В судовому засіданні ОСОБА_3 , в присутності законного представника матері ОСОБА_2 , не визнав вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП. Пояснив, що він є ВПО, переїхав у м. Кременчук з м. Бердянськ, навчається в ПТУ №26 на першому курсі. 04 травня 2023 року під час перерви вийшов за межі території навчального закладу, щоб викурити сигарету, оскільки на території закладу це заборонено. Перебував біля під'їзду будинку 1 по вулиці Сержанта Мельничука в м. Кременчук, а не на дитячому майданчику, не у місцях загального користування житловим будинком. В цей час до нього підійшов працівник поліції, представився, пред'явив службове посвідчення та повідомив, що своїми діями він вчинив адміністративне правопорушення, оскільки курив тютюнові виробі в місці, де це заборонено. Однак місце на вулиці біля під'їзду багатоповерхового будинку поряд зі смітником - не є місцем, де заборонено курити тютюнові вироби.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її законного представника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд встановив наступне.
Відповідно до ст.1 та ст.8 Основного Закону, Україна є правовою державою, де визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно з положеннями ст.129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. (ст. 1 КУпАП).
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи та відповідно до вимог ст. 279 КУпАП дослідити докази, якими згідно ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Підставою залучення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона).
Так, ст.175-1 КУпАП передбачає відповідальність за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях.
Тобто, адміністративна відповідальність за ст.175-1 КУпАП настає у разі куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.
Наведена норма КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до положень нормативно-правових актів які визначають місця де куріння є забороненим, порушення вимог яких має бути у причинному зв'язку з їх наслідками.
Основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання визначає Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
Об'єктивна сторона інкримінованого ОСОБА_3 правопорушення виражається у курінні тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №433750 від 04.05.2023 року ОСОБА_3 курив сигарети на вулиці біля під'їзду будинку за адресою АДРЕСА_3 , чим порушив п.12 ч.2 ст.13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»
Перелік місць де заборонено куріння тютюнових виробів визначений Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
Сільські, селищні та міські ради у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть постійно або тимчасово заборонити куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів у додатково визначених ними місцях (ч. 7 ст. 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»).
Відповідно до п.12 ч.2 ст.13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» забороняється куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів, зокрема, у місцях загального користування житлових будинків.
Місця загального користування житлового будинку - це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (горища, підвали, тощо).
Таким чином, до місць загального користування житлового будинку не входить місце на вулиці біля під'їзду багатоповерхового будинку.
Тому місце біля під'їзду багатоповерхового будинку не є місцем, де законом заборонено куріння тютюнових виробів.
Рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, яким визначено місця де заборонено куріння тютюнових виробів, у матеріалах справи відсутнє, в протоколі не зазначено його порушення.
З огляду на викладене в діях ОСОБА_3 відсутня об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП.
Крім того, хоча протокол про адміністративне правопорушення складено щодо ОСОБА_3 , проте при викладенні складу адміністративного правопорушення у відповідній графі навіть не зазначено прізвище особи, яка вчинила дане правопорушення, тобто не названо суб'єкта правопорушення.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №433750 від 04.05.2023 року, до адміністративної відповідальності притягається особа, якій на момент вчинення правопорушення виповнилось 17 років.
Відповідно до ст.270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права.
Істотного значення для захисту прав та інтересів неповнолітнього правопорушника набуває можливість участі його батьків або законних представників при першому поясненні та складанні протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому існує потреба у визначенні процедури залучення батьків неповнолітнього до участі у провадженні у справі - повідомлення батьків неповнолітнього правопорушника або інших осіб в якості його законних представників та виклик для складання протоколу або залучення їх у якості законних представників, можливість участі яких передбачена ст. 270 КУпАП.
Однак, в порушення вимог ст. 270 КУпАП працівник поліції встановивши, що ОСОБА_3 , на час вчинення інкримінованого йому адміністративного правопорушення був неповнолітнім, не забезпечив участь його законного представника чи захисника, під час складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, як того вимагають загальні положення норм права як національного так і міжнародного, зокрема Конвенції ООН про права дитини, що регламентують захист прав дитини, а також особливість порядку притягнення неповнолітніх до відповідальності за вчинення правопорушення.
Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП.
Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події, складу адміністративного правопорушення.
З огляду на наведене, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі щодо ОСОБА_3 за ч.1 ст.175-1 КУпАП на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу правопорушення.
Керуючись ст.ст. 13, 175-1, 247, 268, 283, 284 КУпАП, суд
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 за ч.1 ст.175-1 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом 10 діб з моменту винесення.
Суддя Крюківського районного суду
м. Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна