Справа № 524/1207/23
Провадження 3/524/1543/23
17.05.2023 року Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Пальчик О.О., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого: в/ч НОМЕР_1 , старший солдат, водій, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Автозаводського районного суду м. Кременчука надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії А1546 №51, 18.02.2023 року близько 09 год. ОСОБА_1 в умовах дії особливого періоду перебував на території військової частини НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив, що 18.02.2023 року при огляді в військовій частині його відправили у лікарню для тестування на стан сп'яніння, де і засвідчили, що він не перебуває ні в алкогольному, ні в наркотичному сп'янінні.
Допитаний в судовому засіданні лікар - нарколог ОСОБА_2 пояснив, що при огляді станом на 18.02.2023 року у ОСОБА_1 об'єктивних ознак наркотичного сп'яніння не було виявлено. Були виявлені залишки наркотичних засобів, які можуть залишатися протягом 21 доби, після фактичного вживання наркотичних засобів.
Вислухавши особу, що притягається до адміністративної відповідальності, заслухавши покази свідка, дослідивши та оцінивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Зі ст.280 КУпАП постає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та відповідно до вимог ст.279 КУпАП дослідити докази, якими згідно ст.251КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, зокрема показаннями технічних приладів та технічних засобів.
Частиною 3 статті 172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння вчинені.
Порядок проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначений ст. 266-1 КУпАП.
Метою огляду у закладі охорони здоров'я є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення», затвердженої Наказом МО України від 23.10.2021р. № 329 встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
Так в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 вживав наркотичні засоби саме на території військової частини.
Інші наявні в матеріалах справи докази (рапорт, пояснення особи що притягається до адміністративної відповідальності) об'єктивно не доводять факт перебування ОСОБА_1 18.02.2023 року у стані наркотичного сп'яніння.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом,а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-рп2010 встановлено, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпція, в тому числі і закріпленій вст. 62 Конституції України.
З огляду на викладене та на зазначений конституційний припис, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст. 266-1 КУпАП,
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена на протязі 10 діб до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи Апеляційним судом, якщо постанову не скасовано. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Оксана ПАЛЬЧИК