17 травня 2023 року ЛуцькСправа № 140/5130/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії з 82 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та проведення перерахунку з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, яка надіслана листом від 16 серпня 2021 року №5к/вих./7.2/5805; зобов'язання здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії у розмірі 82 проценти відповідних сум грошового забезпечення та з 01 квітня 2019 року у розмірі 82 проценти грошового забезпечення на підставі довідки, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, яка надіслана листом від 16 серпня 2021 року №5к/вих./7.2/5805, та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Здійснюючи перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року та з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України відповідно до рішення суду у справі №140/10284/21, відповідач здійснив перерахунок його пенсії у розмірі 70 процентів грошового забезпечення, хоч пенсія була призначена у розмірі 82 проценти грошового забезпечення. Таке зменшення розміру пенсії (з 82 до 70 процентів) позивач вважає протиправним, оскільки при перерахунку раніше призначених пенсій мають застосовуватись норми, що визначають розмір пенсії у відсотках суми грошового забезпечення, які діяли на момент набутого права на отримання пенсії, а подальші зміни до закону щодо відсоткового розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації такого права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2023 року позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити дії за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року та з 01 квітня 2019 року по 20 вересня 2022 року повернуто позивачеві. Ухвалою від 21 квітня 2023 року позовну заяву в решті позовних вимог прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги не визнав та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.28-31). В обґрунтування цієї позиції вказав, що призначення пенсії позивачеві здійснено у розмірі 82 проценти грошового забезпечення відповідно до чинної на той час частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ. Однак Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ та зменшено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, який не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Ця норма не визнана неконституційною та є обов'язковою для застосування органами Пенсійного фонду України як при призначенні пенсії, так і при її перерахунку.
Перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до Закону №2262-ХІІ. При цьому пенсію ОСОБА_1 призначено у розмірі 82 проценти грошового забезпечення (а.с.39), що підтверджується відповідачем у відзиві на позовну заяву. Пенсія у розмірі 82 проценти грошового забезпечення виплачувалася позивачу і з 01 січня 2017 року, про що видно з розрахунку за пенсійною справою №N/A7354-Державний департамент з питань виконання покарань (а.с.10).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2021 року у справі №140/10284/21 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років (з врахуванням виплачених сум) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, яка надіслана листом від 16 серпня 2021 року за №5к/вих./7.2/5805, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (а.с.35-38).
На виконання рішення суду у справі №140/10284/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, яка надіслана листом від 16 серпня 2021 року за №5к/вих./7.2/5805. При цьому, як слідує з розрахунку за пенсійною справою (а.с.11), розмір пенсії обчислено, виходячи із 70 процентів грошового забезпечення, зазначеного у довідці.
Не погоджуючись із застосуванням відсоткового розміру пенсії при її перерахунку, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Закон №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до пункту «а» частини першої, частини другої статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент його введення в дію) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Позивач на момент звільнення зі служби мав вислугу 29 років та йому встановлено розмір пенсії 82 проценти грошового забезпечення.
Законом України від 04 квітня 2006 року №3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» у частині другій статті 13 поняття «загальний розмір пенсії» змінений на «максимальний розмір пенсії».
08 липня 2011 року прийнято Закон України №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, підпунктом 8 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри «90» замінено цифрами «80».
Згідно з пунктом 23 розділу ІІ Закону України від 27 березня 2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII) частина друга статті 13 Закону №2262-XII зазнала змін, відповідно до яких максимальний розмір пенсії становить 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (набрали чинності з 01 травня 2014 року).
Отже, з часу призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону №2262-ХІІ неодноразово була змінена в частині граничного (максимального) розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
За приписами частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до правових висновків у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18 внесені Законом №1166-VІІ зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 процентів від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-ХІІ на момент призначення пенсії та він є сталим, а розміри складових пенсії (грошового забезпечення) визначаються Кабінетом Міністрів України. При перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідач у цій справі не довів правомірності своїх дій щодо здійснення позивачу перерахунку пенсії у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
З урахуванням встановлених обставин справи, ухвали про повернення позовної заяви в частині позовних вимог за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року та з 01 квітня 2019 року по 20 вересня 2022 року, наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо здійснення позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, яка надіслана листом від 16 серпня 2021 року №5к/вих./7.2/5805, у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 21 вересня 2022 року в розмірі 82 проценти грошового забезпечення, визначеного у довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, яка надіслана листом від 16 серпня 2021 року №5к/вих./7.2/5805.
Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією від 17 березня 2023 року №МН77-94СТ-8961-1НР7, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.4, 17). Доказів понесення позивачем інших судових витрат останній суду не надав.
У зв'язку із задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у зв'язку зі сплатою судового збору у сумі 1073,60 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення, яка надіслана листом від 16 серпня 2021 року №5к/вих./7.2/5805, у розмірі 70 процентів грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 21 вересня 2022 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 82 проценти грошового забезпечення, визначеного у довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення, яка надіслана листом від 16 серпня 2021 року №5к/вих./7.2/5805.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк