Справа № 683/834/23
3/683/458/2023
17 травня 2023 року м. Старокостянтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Сагайдак І.М., розглянувши у судовому засіданні в м. Старокостянтинів справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від ВП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області надійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №804787 від 18 березня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП.
Відповідно до вищезазначеного протоколу ОСОБА_1 ставиться в вину те, що він 18 березня 2023 року близько 18 години поблизу будинку АДРЕСА_1 виражався грубою нецензурною лайкою на адресу ОСОБА_2 , ображав її та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого порушував громадський порядок і спокій громадян.
Тобто, ОСОБА_1 обвинувачується у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП (дрібне хуліганство).
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він та ОСОБА_2 є сусідами і між ними давно тривають неприязні відносини. 18 березня 2023 року біля 18 години між ним та ОСОБА_2 дійсно мав місце конфлікт через те, що кури ОСОБА_2 зайшли на належну йому земельну ділянку та випасли всю люцерну. Вказує, що він можливо і висловився на її адресу нецензурними словами, однак фізичною розправою він не погрожував ОСОБА_2 .
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши надані докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з диспозицією статті 173 КУпАП об'єктивну сторону складу дрібного хуліганства становлять такі альтернативні діяння: 1) нецензурна лайка в громадських місцях; 2) образливе чіпляння до громадян; 3) інші подібні дії, за умови, що кожне із цих діянь порушує громадський порядок і спокій громадян, а обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони цього правопорушення є хуліганський мотив поведінки особи, яка вчиняє зазначені вище дії.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його вчинення, а саме громадське місце, яке визначається як частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіони, тощо.
Окрім того, обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони цього правопорушення є хуліганський мотив поведінки особи, яка вчиняє зазначені вище дії.
Сам лише факт висловлювання особою нецензурною лайкою без настання наслідків, які свідчать про порушення громадського порядку та спокою громадян, не утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП. А таких наслідків матеріали провадження не містять.
Так, зі змісту пояснень ОСОБА_1 , даних ним у судовому засіданні, та письмових пояснень ОСОБА_2 вбачається, що вони є сусідами та перебувають у неприязних відносинах. 18 березня 2023 року біля 18 години між ними виник черговий словесний конфлікт через кури ОСОБА_2 , які ходять на город до ОСОБА_1 , під час якого ОСОБА_1 та ОСОБА_2 сварились між собою.
Отже, аналіз матеріалів справи засвідчує лише факт триваючого конфлікту та неприязних відносин між потерпілою ОСОБА_2 та особою, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , якого при кваліфікації дій за ст.173 КУпАП недостатньо, адже нецензурна лайка між особами, які знаходяться в неприязних стосунках без наслідків - порушення громадського порядку та спокою громадян, не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, а такого матеріали справи не містять.
Тому, з врахуванням відсутності об'єктивних даних, які б свідчили про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, в контексті застосування ч.1 та 3 ст.5, ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вважаю, що відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у даній справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого йому адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.283-284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: