Справа №456/2599/23
Провадження № 2-а/456/42/2023
про передачу адміністративної справи на розгляд іншому суду
17 травня 2023 року місто Стрий Львівської області
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Микитин В.Я., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків у матеріалах позовної заяви відсутній) до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження юридичної особи: вул. Л. Перфецького, 19, м. Львів, 79053; код у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40108833) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач ОСОБА_1 16.05.2023 року, скориставшись канцелярією, у строк, визначений ч. 2 ст. 286 КАС України, подав у Стрийський міськрайонний суд Львівської області позовну заяву, що була зареєстрована в діловодстві за вх. № 7893, у котрій просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія ЕАС № 6966360, винесену 10.05.2023 року відносно нього, якою на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 16.05.2023 року головуючим суддею щодо розгляду вищевказаної позовної заяви визначено суддю Микитина В.Я., справі присвоєно єдиний унікальний номер 456/2599/23 та номер провадження 2-а/456/42/2023.
Вирішуючи питання про прийняття вищевказаної позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В силу пункту 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Системний аналіз положень статей 25-27 КАС України надає підстави для висновку про відсутність підсудності справи щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, за місцем вчинення адміністративного правопорушення чи притягнення особи до адміністративної відповідальності. Натомість, до такої справи застосовуються положення щодо можливості її розгляду або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, або за місцезнаходженням відповідача.
У той же час, статтею 286 КАС України, котра визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, питання з приводу підсудності таких справ не врегульовано.
Як вбачається із змісту позовної заяви, зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача ОСОБА_1 , є АДРЕСА_2 . У свою чергу, місцезнаходженням відповідача УПП у Львівській області ДПП є вул. Л. Перфецького, 19, м. Львів, що, відповідно, перебуває поза юрисдикцією Стрийського міськрайонного суду Львівської області.
Щодо юрисдикції цього суду, виходячи із зареєстрованого місця проживання позивача ОСОБА_1 , то слід зазначити, що постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 року за № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» у Львівській області, з-поміж інших, утворено Стрийський район (з адміністративним центром у місті Стрий) у складі у тому числі території Гніздичівської селищної територіальної громади, до складу котрої увійшло с. Махлинець колись Жидачівського району Львівської області.
Проте, Законом України від 03.11.2020 року «Про внесення зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів» Розділ XII «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону доповнено пунктом 3-1 такого змісту: «3-1. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року». У свою чергу, Законом України від 16.11.2021 року «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку із утворенням (ліквідацією) районів» термін здійснення місцевими судами своїх повноважень у межах раніше визначеної (до утворення (ліквідації) районів згідно Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 року № 807-IX) територіальної юрисдикції подовжено на один рік, але не пізніше 1 січня 2023 року. Крім того, в силу статті 31 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII (в редакції Закону № 2808-IX від 01.12.2022 року), до набрання чинності Законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX.
До набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX юрисдикція щодо спорів, де стороною (у даному випадку позивачем) зазначена фізична особа із зареєстрованим місцем проживання у с. Махлинець колись Жидачівського району Львівської області, є Жидачівський районний суд Львівської області, котрий не є ліквідованим у встановленому порядку. Отже, до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів, дана справа належить або до територіальної юрисдикції Жидачівського районного суду Львівської області (за зареєстрованим місцем проживання фізичної особи - позивача ОСОБА_1 ), або до Франківського районного суду м. Львова (за місцезнаходженням юридичної особи - відповідача УПП у Львівській області ДПП).
В силу пункту 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі суддя встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, то суддя передає таку адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду .
Відповідно до пункту 8 ч. 5 ст. 243 КАС України окремим документом викладаються ухвали з питань, зокрема, передачі адміністративної справи до іншого адміністративного суду.
За таких обставин, виходячи з інтересів, зокрема позивача ОСОБА_1 та враховуючи його зареєстроване місце проживання, вважаю правильним передати дану адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, а саме на розгляд Жидачівського районного суду Львівської області.
На підставі наведеного та керуючись статтями 20, 25-27, 29, 243, 248, 286 КАС України, суддя, -
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - передати на розгляд Жидачівському районному суду Львівської області.
Копію ухвали про передачу адміністративної справи на розгляд іншому суду невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, - для відома.
Крім того, учасники цієї справи можуть отримати інформацію щодо неї з допомогою сервісу Судової влади - за посиланням на вебсторінку https://court.gov.ua./fair/, чи з використанням інших засобів зв'язку Стрийського міськрайонного суду Львівської області.
Ухвала, в силу ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею без проголошення, однак може бути оскаржена сторонами у цій справі у строк подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (підписання суддею).
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення та підписання суддею без проголошення. Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення та підписання суддею без проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалу складено та підписано суддею без її проголошення 17 травня 2023 року.
Суддя Володимир МИКИТИН