Справа № 909/203/20 (909/1009/22)
09.05.2023 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.,
Секретар судового засідання Матіяш М. П.
За участю ліквідатора Пурія Р. П., представника АТ "НАК "Нафтогаз України" Саранюка В. М., представника відповідача Коломийської міської ради: Максим'юк В. Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у справі про банкрутство КП "Коломиятеплоенергія" (код ЄДРПОУ 38367774), заяву АТ "НАК "Нафтогаз України" (вул. Б. Хмельницького, буд. 6, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 20077720) про формування подання на повернення з державного бюджету на користь КП "Коломиятеплоенергія" помилково сплаченого (зарахованого) судового збору у сумі 496 803,70 грн та подання його до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області,
встановив, що 24.04.2023, у справі 909/203/20 ( 909/1009/22), АТ "НАК "Нафтогаз України" звернулося до Господарського суду з заявою про формування подання на повернення з державного бюджету на користь КП "Коломиятеплоенергія" помилково сплаченого (зарахованого) судового збору у сумі 496 803,70 грн та подання його до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.
В обґрунтування заяви вказало на те, що в силу позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 20.10.2022, що винесена у справі №911/3554/17 (911/401/21), заява ліквідатора боржника про покладення субсидіарної відповідальності на особу винну у доведені до банкрутства боржника, судовим збором не оплачується, оскільки таку оплату не передбачено Законом України "Про судовий збір", а, відповідно, сплачений 05.12.2022 року товариством судовий збір не повинен був сплачуватись.
В підтвердження зазначеного заявник надав копії постанови Господарського суду Івано-Франківської області про визнання боржника банкрутом від 19.11.2020, ухвали від 14.09.2021, постанови ВС від 20.10.2022 у справі №911/3554/17 (911/401/21), довідки про відкриття рахунку від 01.09.2022 та платіжної інструкції №1 від 05.12.2022.
Розглянувши вищевказану заяву АТ "НАК "Нафтогаз України", суд вважає, що в її задоволенні слід відмовити.
При цьому суд врахував наступне.
Предметом розгляду є заява товариства про формування подання на повернення з державного бюджету на користь боржника помилково сплаченого (зарахованого) судового збору та подання його до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.
Підставою подання заяви є сплата товариством 05.12.2022 судового збору за розгляд заяви ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності на особу винну у доведені до банкрутства боржника, який, в силу позиції ВС, викладені у постанові від 20.10.2022, що винесена у справі №911/3554/17 (911/401/21), не оплачується.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом ( ч. 2 ст. 123 ГПК України).
Закон України «Про судовий збір» визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закон України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Ч. 5 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» визначено, що повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
За змістом ч. 1 та 2 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Разом з тим, повернення помилково сплаченого судового збору за ухвалою суду ст. 7 Закону України «Про судовий збір» не передбачено.
Процедура повернення помилково перерахованих до державного бюджету коштів здійснюється відповідно до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 8 грудня 2021 року № 647, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 року за № 1674/37296) (далі Порядок №787).
Порядком №787 визначено процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) (п. 2 Порядку).
У п. 3 Розділу І Порядку №787 визначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Казначейства з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки отримувачів коштів, відкриті в банках або Казначействі, вказані у поданні (висновку, повідомленні) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, органів, які ведуть облік заборгованості в розрізі позичальників, заяві платника (у разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого).
Відповідно до п. 5 Розділу І Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.
За формою згідно з додатком №1 до Порядку подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету готується керівником (заступником керівника) органу, що контролює справляння надходжень до бюджету та погоджується керівником місцевого фінансового органу.
Враховуючи викладене та те, що вищевказаними нормами законодавства та Порядком не передбачено можливість вирішення судом питання про повернення помилково зарахованого судового збору шляхом постановлення процесуального рішення в межах відповідної справи, а подання на повернення помилково зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету підписується саме керівником (заступником керівника) органу, що контролює справляння надходжень до бюджету, заява АТ "НАК "Нафтогаз України" є такою, що не підлягає задоволенню в межах справи.
Керуючись ч. 2 ст. 123, ст.ст. 234, 235 ГПК України, ст. ст. 7, 9 Закону України «Про судовий збір», суд
у задоволенні заяви АТ "НАК "Нафтогаз України" про формування подання на повернення з державного бюджету на користь КП "Коломиятеплоенергія" помилково сплаченого (зарахованого) судового збору у сумі 496 803,70 грн та подання його до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Учасники справи можуть отримувати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud5010/ та на веб-сторінці Єдиного державного реєстру судових рішень за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua/.
Повний текст ухвали складено 16.05.2023.
Суддя І. М. Скапровська