Справа № 523/7108/23
Номер провадження 3/523/4002/23
"11" травня 2023 р.
Суддя Суворовського районного суду м. Одеси Середа І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від полку Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
раніше притягувався до адміністративної відповідальності:
19 жовтня 2022 року за ч. 4 ст. 126 КУпАП постановою ЕАР № 6049364 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 20400 грн.;
24 червня 2022 року за ч. 1 ст. 130 КУпАП постановою Суворовського районного суду м. Одеси № 523/1403/22 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік;
12 грудня 2022 року за ч. 2 ст. 130 КУпАП постановою Приморського районного суду м. Одеси № 523/13292/22 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 34000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 роки з оплатним вилученням транспортного засобу;
18 січня 2023 року за ч. 2 ст. 130 КУпАП постановою Суворовського районного суду м. Одеси № 523/14400/22 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 34000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 роки,
за вчинення правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП,
24 квітня 2023 року до Суворовського районного суду м. Одеси надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП, за обставинами того, що 11 квітня 2023 року о 10.47 годині в м. Одесі, по вул. Давида Ойстраха, 1, водій ОСОБА_1 , який двічі протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст. 130 КУпАП та був позбавлений права керування, керував транспортним засобом марки «Ford Galaxy», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння - звужені зіниці очей, які не реагували на світло, виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі відмовився, чим порушив п.п.2.1а, 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України, від 10.10.2001 р. № 1306, відповідальність за що передбачена ч.3 ст.130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП.
За вказаними обставинами 11 квітня 2023 року працівниками поліції були складені протоколи про адміністративні правопорушення серії ААД № 027934 за ч. 3 ст. 130 КУпАП та серії ААД № 027935 за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Постановою судді від 11 травня 2023 року вказані матеріали про адміністративні правопорушення були об'єднані у одне провадження.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений працівниками поліції під час складання протоколу про порушення, що підтверджується його підписом, з будь-якими клопотаннями до суду не звертався. Також, інформація щодо розгляду судової справи оприлюднена на сайті Судової влади України. Враховується ї те, що особі відомо про складання відносно нього протоколу про порушення та направлення його до суду, а тому має цікавитися станом розгляду справи.
Відповідно до ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 130 та ст. 126 КУпАП, не є обов'язковою.
Вивчивши матеріали справи, переглянувши відеозапис, суддя дійшла висновку, що дії особи, відносно якої складено протоколи про адміністративні правопорушення, поліцейським були кваліфіковані вірно, виходячи з наступного.
Згідно з вимогами ст.23 ЦПК України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Пунктом 2.9а Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р.№ 1306, встановлено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (п.2.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від10.10.2001р.№ 1306).
Відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
За дії, передбачені ч. 1 ст. 130 КУпАП, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, встановлена відповідальність частиною третьою ст. 130 КУпАП.
Як передбачено положеннями ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 року №14, судам слід враховувати, що відповідальність за ст. 130 КУпАП, несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. Для притягнення до відповідальності за ст.130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.
Порядок проходження огляду на стан сп'яніння встановлений ст. 266 КУпАП, а також затверджено спільним Наказом МВС України та Міністерством охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції». Інструкцією передбачено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Огляд проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, або, у разі відмови водія пройти огляд на місці, лікарем закладу охорони здоров'я.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (ч. 2 ст. 266 КУпАП).
Частиною 5 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Частина 4 ст. 126 КУпАП встановлює відповідальність за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Відповідно до п. 2.1 «а» Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України, від 10.10.2001 р. № 1306 водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддею встановлено, що обставини правопорушень підтверджуються зібраними в порядку ст. 251 КУпАП доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення серії ААД № 027934 та № 027935 від 11 квітня 2023 року, направленням на огляд у КНП «ООМЦПЗ» з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння водія ОСОБА_1 , відеозаписом БК 471500 471825, з яких вбачається, що він дійсно керував транспортним засобом і від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився, а також постановою серії ЕАР № 6049364 від 19 жовтня 2022 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП та довідкою з ІПНП про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст. 130 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми діями протягом року після вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 126 КУпАП та двічі після притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст. 130 КУпАП, порушив вимоги п.п. 2.1 «а», 2.5 Правил дорожнього руху, а тому його слід визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до частини 2 статті 36 КУпАП адміністративне стягнення за дані правопорушення слід накласти в межах санкції, встановленої за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Приймаючи до уваги характер та обставини скоєння інкримінованих правопорушень, ступінь вини ОСОБА_1 , суддя дійшла висновку про необхідність застосування до нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 51000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 років без конфіскації транспортного засобу, оскільки він належить на праві приватної власності іншій особі - ОСОБА_2 .
Згідно зі ст.40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що складає 536,80 грн.
Керуючись ст.ст.27, 30, 33, 36, 126, 130, 268, 284, 294 КУпАП, -
За вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП, застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 51000,00 грн. в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 років без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 536,80 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя