Ухвала від 16.05.2023 по справі 492/453/23

справа № 492/453/23

провадження № 2-о/492/28/23

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

16 травня 2023 року м. Арциз

Суддя Арцизького районного суду Одеської області Гусєва Н.Д.,

ознайомившись з заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Арцизького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -

встановила:

Представник заявника ОСОБА_2 звернувся до суду з зазначеною заявою у якій просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Одеська область, Арцизький район, м. Арциз, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 ; місце смерті: Україна, Донецька область, Бахмутський район, неподалік населеного пункту Верхньокам'янське, причина смерті: кульове поранення, не сумісне з життям, під час виконання бойових завдань, посилаючись на те, що син заявника ОСОБА_3 , який призваний на військову службу, під час участі у бойових діях в районі н.п. Верхньокам'янське Бахмутського району Донецької області пропав безвісті 15 грудня 2022 року, що підтверджується сповіщенням для близьких родичів № 16-1168/1, актом № 6 про настання смерті від 07 лютого 2023 року, свідками військовослужбовців про те, що під час стрілецького бою з переважними силами противника військовослужбовець ОСОБА_3 отримав поранення несумісне з життям, тіло якого залишилося на позиціях, захоплених збройними силами Російської Федерації, без ознак життя. Зазначений факт смерті необхідно встановити для прийняття спадщини, отримання належних соціальних виплат на поховання.

Ознайомившись з заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, та документами, доданими до неї, приходжу до висновку, що заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням ст. ст. 317, 318 ЦПК України.

В силу положень ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV.

Згідно положень ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси), однак представником заявника в порушення зазначеної вимоги у заяві не зазначено: яким законодавчим документом н.п. Верхньокам'янське Бахмутського району Донецької області визначено тимчасово окупованою територією України (наказ, інший документ про визначення тимчасово окупованою територією України); підстави звернення до суду заявника ОСОБА_1 як батька померлого, оскільки у заяві не зазначено чим саме підтверджується факт родинних відносин (свідоцтво про народження тощо).

Відповідно до п. 2, п. 3 ч. 1 ст. 318 ЦПК України, заява повинна містити, зокрема: причини неможливості одержання документів, що посвідчують факт; докази, що підтверджують факт, однак в порушення зазначених норм закону представником заявника у поданій до суду заяві не зазначено обставин та доказів: причини неможливості одержання документу, що посвідчує факт смерті ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України (наказ тощо); підтвердження факту смерті на тимчасово окупованій території України у місці, вказаному у прохальній частині заяви, призиву ОСОБА_3 на військову службу, зарахування до особового складу військової частини (письмові свідчення очевидців, фотознімки з місця захоронення, медичні документи про смерть, копія договору на замовлення і організацію похорону; довідка висновок про причину смерті, акт, наказ, витяг з наказу тощо), оскільки відповідно до вимог ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути також зазначені докази, на підставі яких суд встановив факт смерті.

Також, суддя звертає увагу заявника на те, що відповідно до вимог ст. 317 ЦПК України суд встановлює факт смерті, а не причину смерті, про що заявлена вимога, тому заявнику треба визначитись з вимогами заяви.

Перелічені недоліки заяви унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження по справі та подальший розгляд справи та ухвалення законного та обґрунтованого рішення.

Згідно з вимогами ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 175 ЦПК України постановляє ухвалу про залишення заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення заявнику ухвали про залишення заяви без руху.

Залишаючи заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України без руху суддя бере до уваги роз'яснення, викладені в п. 3, п. 13 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», якими судам надані роз'яснення про те, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено з яких причин неможливо одержати документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

Слід зазначити, що зазначені в ухвалі суду недоліки не є надмірним формалізмом чи обмеженням доступу до правосуддя, оскільки являє собою прояв забезпечення реалізації балансу принципу верховенства права та принципів цивільного судочинства щодо рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, юридичної визначеності та диспозитивності.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

При цьому враховано, що Європейський суд у своїй практиці широко тлумачить дане питання, основним у якому є доступ до суду в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

У той же час, Європейський суду своїх рішеннях неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у ст. 6 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання.

Враховуючи викладене, вважаю, що заява ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Арцизького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, вказаних вище, протягом десяти днів з дня отримання заявником копії наявної ухвали.

Крім того, вважаю за необхідне попередити заявника, що в разі не усунення порушень процесуального закону, допущених при подачі заяви до встановленого вказаного судом строку, заява буде вважатися не поданою та повернута заявнику.

Спосіб усунення недоліків заяви полягає в поданні заяви у вигляді окремого документу з виправленими недоліками, зазначеними в наявній ухвалі суду з доданням до заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї.

Керуючись ст. 185 ЦПК України, -

постановила:

Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Арцизького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - залишити без руху.

Повідомити заявника про необхідність виправити недоліки заяви протягом десяти днів з дня отримання ним копії наявної ухвали.

Роз'яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною та повернута.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України: http:/court.gov.ua/fair/sud1502/.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя

Арцизького районного суду Гусєва Н.Д.