16 травня 2023 рокуЛьвівСправа № 300/4514/22 пров. № А/857/5028/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року, головуючий суддя - Боршовський Т.І., ухвалене у м. Івано-Франківську, у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» до Енергетичної митниці про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення,-
В серпні 2022 року позивач - ТзОВ «Карпатнафтохім» звернулося в суд з позовом до Енергетичної митниці, в якому просило визнати протиправною та скасувати картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA903050/2022/000514 від 29.09.2022 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач безпідставно застосував 20% ставку ПДВ, оскільки поставлений ТзОВ «Карпатнафтохім» товар класифікується за кодом УКТ ЗЕД, який відповідно до пункту 82 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України підлягає оподаткуванню за ставкою ПДВ 7%. Не погоджуючись з карткою відмови № UA903050/2022/000514 від 29.09.2022 року ТзОВ «Карпатнафтохім» звернулось з цим позовом до суду.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року відмовлено в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» до Енергетичної митниці про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA903050/2022/000514 від 29.09.2022.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ТзОВ «Карпатнафтохім» оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, не надано належної правової оцінки наявним доказам, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що товар, який підлягає митному оформленню класифікується за кодами, зазначеними п пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України, на які п. 41 підрозділу 5 встановлений акциз в розмірі 0%, то для таких товарів встановлюється ставка ПДВ у розмірі 7%.
На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, між ТзОВ «Карпатнафтохім», код 33129683, та компанією Республіканське Унітарне підприємтсво «Виробниче об'єднання «БЕЛОРУСЬНЕФТЬ» 21.05.2021 року укладено контракт №А2021-11-ОАЕ на поставку сировини (а.с. 19-30).
14.02.2022 року ТзОВ «Карпатнафтохім» подано до митного оформлення митну декларацію №UA903060/2022/001932 у режимі переробки на митній території України (процедура 5181, рядок 37) товару: «фракція ізобутану марки А, вміст ізобутану - 98,79%, 99.24%, густина при 15 градусах цельсію - 563 кг/мг, об'єм при температурі 15 градусів цельсію становить 146.892 тисяч літрів. Використовується для специфічних процесів переробки (крекінг) як піролізна сировина на технологічній установці виробництва етилену ТОВ «Карпатнафтохім» (рядок 31), у кількості 82,700 тонн (рядок 38). Декларантом визначено код товару 29011000 10 згідно УКТ ЗЕД, рядок 33 (а.с. 31).
Позивач звернувся до Енергетичної митниці із листом за № 931 від 15.09.2022 року, у якому просив перевести залишки ізобутанової фракції з митного режиму переробки на митній території в митний режим імпорту, в загальній кількості 2674,180 тонн з яких: 2510,620 тонн нормального бутану і 163,560 тонн ізобутанової фракції, серед яких, 82,700 тонн ізобутанової фракції згідно митної декларації № UA903060/2022/001932 від 14.02.2022 року (а.с. 33).
Також позивач 29.09.2022 року подав митну декларацію № UA903050/2022/031681 на товар «фракція ізобутану марки А, вміст ізобутану - 98,79%, 99.24%, густина при 15 градусах цельсію - 563 кг/мг, об'єм при температурі 15 градусів цельсію становить 146,892 тисяч літрів. Використовується для специфічних процесів переробки (крекінг) як піролізна сировина на технологічній установці виробництва етилену ТОВ «Карпатнафтохім»» у кількості 82,700 тонн (а.с. 16). Позивач в рядку 37 вказаної митної декларації вказав процедуру 4051. Також декларантом вказано код товару - 29011000 10 0 згідно УКТ ЗЕД (рядок 33), ставка ПДВ - 7 відсотків (рядок 47).
До митного оформлення ТОВ «Карпатнафтохім» подано такі документи: рахунок-фактура №799 від 07.02.2022 року, декларація про походження товару №799 від 07.02.2022 року, зовнішньоекономічний контракт № 01-КАР-804 від 21.05.2021 року, доповнення № 3 від 26.01.2022 року до контракту № 01-КАР-804 від 21.05.2021 року, доповнення №8 від 26.01.2022 року до контракту №01-КАР-804 від 21.05.2021 року, паспорт якості: фракції ізобутанових № 1538 від 04.02.2022 року, паспорт якості: фракції ізобутанової № 1578 від 05.02.2022 року.
Енергетичною митницею сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску транспортних засобів комерційного призначення № UA903050/2022/000514 від 29.09.2022 року. У картці відмови зазначено, що митне оформлення за вказаною митною декларацією не може бути здійснене, оскільки порушено вимоги статті 257 Митного кодексу України в частині недекларування за встановленою формою точних відомостей про товари, мети їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення, а саме в графі 47 електронної митної декларації вказано вид платежу 029 ставки ПДВ в розмірі 7%. При цьому, за кодом 29011000 10 класифікується бутан та ізобутан чистота не менше як 95% н-бутану чи ізобутану незалежно від його фізичного стану, оскільки відсутня деталізація газоподібних вуглеводнів ациклічних на скраплені (зріджені) та інші за товарною позицією 2901. Тому товар «Бутан, ізобутан», що класифікується за кодом згідно УКТ ЗЕД 29011000 10, відсутній у переліку товарів, на які застосовується ставка оподаткування ПДВ у розмірі 7%. Враховуючи наведене до товару «Бутан, ізобутан» має бути застосована ставка податку на додану вартість у розмірі 20% (а.с. 30).
Не погоджуючись з картку відмови № UA903050/2022/00514 від 29.09.2022 року, ТзОВ «Карпатнафтохім» звернулось з цим позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що ізобутан, як органічна хімічна сполука, за кодом УКТ ЗЕД 2901 10 00 10, не передбачений пунктом 82 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, тому податкова пільга встановлена вказаною нормою не може бути застосована до такого товару.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Засади державної митної справи, в тому числі процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються Митним кодексом України (далі - МК України).
Як передбачено статтею 246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Частина перша статті 257 МК України передбачає, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Положеннями частини шостої статті 257 МК України визначено, що умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до положень статті 30 ПК України податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії. Контролюючі органи здійснюють контроль за правильністю надання та обліку податкових пільг, а також їх цільовим використанням, за наявності законодавчого визначення напрямів використання (щодо умовних податкових пільг) та своєчасним поверненням коштів, не сплачених до бюджету внаслідок надання пільги, у разі її надання на поворотній основі.
Податкова пільга може надаватись, серед іншого, шляхом встановлення зниженої ставки податку та збору.
Пунктом 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України встановлено, що тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, на які згідно з пунктом 41 підрозділу 5 цього розділу встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709001000 та 2709009000, оподатковуються за ставкою у розмірі 7 відсотків.
Згідно з підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України податок на пальне справляється та обчислюється за такими ставками, зокрема за кодами УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00 скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази євро за 1000 літрів зі ставкою 52; за кодом УКТ ЗЕД 2901 10 00 10 бутан, ізобутан зі ставкою 52.
Пунктом 41 підрозділу 5 «Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів на такі товари: бензини моторні; важкі дистиляти (газойль); скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази; бутан, ізобутан. Коди товару «скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази» згідно з УКТ ЗЕД, серед інших, визначені 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00; а до товару «бутан, ізобутан» - 2901 10 00 10.
З системного аналізу наведених норм слідує, що для застосування до поставленого позивачем товару (газ вуглеводний скраплений - код УКТ ЗЕД 2901 10 00 10) ставки ПДВ у розмірі 7% відповідно до пункту 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, необхідно щоб:
- операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України такого товару повинні відбуватися, під час дії правового режиму воєнного стану;
- поставлений товар класифікувався за кодами УКТ ЗЕД, які визначені пунктом 41 підрозділу 5 «Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, і відносився до однієї з таких груп товарів: бензинів моторних, важких дистилятів чи скрапленого газу.
Президентом України 24 лютого 2022 року прийнято Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Відповідно до пункту 1 Указу №64/2022 воєнний стан діє з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який Указами Президента України від 14.03.2022 року №133/2022, від 22.04.2022 року №259/2022, від 17.05.2022 року №341/2022, від 12.08.2022 року №573/2022, від 07.11.2022 року №757/2022 було продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб та з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб відповідно. На затвердження даних указів Верховною Радою України прийнято відповідні закони.
Як встановлено судом, позивачу 14.02.2022 року здійснено поставку товару на станцію Рожнятів Львівської залізниці, тобто до введення правового режиму воєнного стану.
При вирішенні цієї справи суд виходить з конституційного принципу незворотності дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, який сформульований, зокрема у рішеннях Конституційного Суду України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях цього Суду від 13 травня 1997 року №1-зп, від 9 лютого 1999 року №1-рп/99, від 5 квітня 2001 року №3-рп/2001, а також від 13 березня 2012 року №6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Єдиний виняток з даного правила, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, складають випадки, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Поміщення в митний режим імпорту з митного режиму переробки на митній території України, поставленого ТзОВ «Карпатнафтохім» товару згідно поданої ним митної декларації від 29.09.2022 року № UA903050/2022/031681, не може вважатися операцією з постачання на митній території України в розумінні положень пункту 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, оскільки 14.02.2022 року поставлений товар перетнув митний кордон та був розмитнений позивачем в режимі 5181.
Колегія суддів звертає увагу, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків) (стаття 67 Митного кодексу України).
Ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (стаття 68 Митного кодексу України).
Згідно з положеннями статті 69 Митного кодексу України (частини 1-5), товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари. Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
Класифікацію товарів за УКТ ЗЕД здійснює особа, яка подає митну декларацію. У свою чергу, митний орган здійснює контроль за такою класифікацією і може самостійно визначити код задекларованого товару лише в тому разі, коли виявить порушення правил класифікації з боку декларанта. Повноваження митного органу щодо самостійного визначення коду товару не є дискреційними та обумовлені виключно наявністю порушення правил класифікації з боку декларанта.
Процедуру ведення УКТ ЗЕД визначено Порядком ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 428.
Згідно з положеннями пунктів 2, 3 Постанови № 428 передбачено, що УКТ ЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів. УКТ ЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (далі - Гармонізована система) з урахуванням Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.
Митний тариф України встановлюється Законом України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020 року №674-IX, згідно статті 1 якого Митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.
Як уже зазначено вище, згідно поданих ТзОВ «Карпатнафтохім» до контролюючого органу митних декларацій, позивачем визначено код поставленого товару 2901 10 00 10 згідно УКТ ЗЕД.
До Групи 27 «Палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні» Розділу V «Мінеральні продукти» УКТ ЗЕД за кодами 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00 класифікуються відповідно бутани, ізобутани, для специфічних процесів переробки, для хімічних перетворень у процесах, для інших цілей: чистота якого більш як 90 %, але менш як 95 % та інші. Водночас, до Групи 29 «Органічні хімічні сполуки» Розділу VI «Продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості» УКТ ЗЕД відносяться вуглеводні ациклічні насичені за кодом 2901 10 00 10, які містять не менше 95% бутану, ізобутану.
Бутани, які відповідають кодам УКТ ЗЕД 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, з системного аналізу положень Податкового кодексу України та Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, є мінеральними паливами, а саме скрапленим газом (пропан або суміш пропану з бутаном) чи іншими газами. Тоді як бутан, ізобутан, який класифікується за кодами УКТ ЗЕД 2901 10 00 10, є органічною хімічною сполукою.
Оподатковуються за ставкою у розмірі 7 відсотків згідно пункту 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, на які згідно з пунктом 41 підрозділу 5 цього розділу встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів.
В підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України дійсно визначено зокрема за кодами УКТ ЗЕД 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00 - скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази; за кодом УКТ ЗЕД 2901 10 00 10 - бутан, ізобутан.
При цьому, пунктом 41 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів на такі товари: бензини моторні; важкі дистиляти (газойль); скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази; бутан, ізобутан.
При цьому, коди товару «скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази» згідно з УКТ ЗЕД, серед інших, визначені 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00; а до товарів «бутан, ізобутан» - 2901 10 00 10.
З системного аналізу наведеного слідує, що оподатковуються за ставкою ПДВ у розмірі 7 відсотків згідно пункту 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України бутани, ізобутани, які відповідають кодам УКТ ЗЕД 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00.
Отже, оскільки ізобутан, як органічна хімічна сполука, за кодом УКТ ЗЕД 2901 10 00 10, не передбачений пунктом 82 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, тому податкова пільга встановлена вказаною нормою не може бути застосована до такого товару.
Аналізуючи наведене, колегія суддів вважає вірним висновок суду попередньої інстанції про те, що митним органом правомірно встановлено, що при здійсненні митного контролю та митного оформлення позивачем товару, декларованого на підставі митної декларації №UA903050/2022/031681 від 29.09.2022 року, повинна застосовуватися ставка податку на додану вартість на загальних підставах, відтак відповідачем правомірно прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA903050/2022/000514 від 29.09.2022 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В частині решти доводів апеляційної скарги колегія суддів враховує, що, оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи, наведені сторонами, були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.
У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Інші зазначені в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року у справі №300/4514/22 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим
судді О. М. Довгополов
В. В. Святецький