Справа № 2а-222/10
31 серпня 2010р. с.Леніне
Ленінський районний суд Автономної республіки Крим у складі:
головуючої судді Кондрак Н.Й.
при секретарі Казацькому В.В.
розглянувши в відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки начальника Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» Пушкарьова Федора Володимировича про визнання незаконною дії відповідача щодо відмови у реєстрації договору оренди, зобов'язання здійснити реєстрацію договору,
Позивач звернувся до Ленінського районного суду АР Крим із позовною заявою до відповідача Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови у реєстрації договору оренди земельної ділянки, зобов'язання здійснити реєстрацію договору.
Позивач в судове засідання не зявився. Повідомлений завчасно та належним чином, причини неявки не повідомив.
Відповідач в судове засідання також не зявився, повідомлений завчасно та належним чином.
Суд вважає, що справа підлягає передачі на розгляд адміністративному суду згідно предметної підсудності, виходячи з наступного.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем було укладено договір оренди земельної дялкни з Ленінською селищною радою 03.12.2009 року та переданий в Ленінський відділ КРФ ДП «ЦДЗК» для проведення державної реєстрації, але відповідач 17.03.2010 року протиправно відмовив в реєстрації договору з мотивів відсутності документів, що підтверджують проведення земельних торгів.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав та нерухоме майно та їх обмежень. Державна реєстрація прав здійснюється місцевим органом державної реєстрації прав (ч. 4 ст. 3 вказаного Закону). Частиною 1 ст. 5 вищевказаного Закону в діючій на даний час редакції встановлено, що систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав.
Поняття суб'єкту владних повноважень визначено у пункті 7 частини 1 статті 3 КАС України, згідно до якого суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійснені ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, Центр державного земельного кадастру відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» є адміністратором державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обмежень, його територіальні підрозділи - місцевими органами державної реєстрації прав. Ленінський РВ КРФ «ЦДЗК» є територіальним підрозділом Центру державного земельного кадастру. Таким чином, Ленінський районний відділ Кримської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» виступає як суб'єкт владних повноважень і територіальний підрозділ центрального органу державної влади.
Ч. 2 ст. 18 КАСУ встановлює, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Ч. 3 даної статті встановлює, що справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача .
Частиною 2 статті 19 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Згідно п. 5 Прикінцевих та перехідних положень КАС України місцеві загальні суди як адміністративні суди вирішують підсудні окружним адміністративним судам справи до початку роботи останніх. Оскільки з 23 червня 2008 року почав роботу Окружний адміністративний суд АР Крим, то провадження у даній справі ухвалою від 22 жовтня 2009 року відкрито без дотримання правил предметної підсудності, що згідно ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення.
Таким чином, оскільки відповідачем у справі є посадова особа територіального підрозділу центрального органу державної виконавчої влади, така справа підлягає розгляду Окружним адміністративним судом АР Крим і Ленінському районному суду АРК не підсудна і підлягає поверненню позивачу для направлення по підсудності.
Керуючись ст.ст. 18, 22, 111 КАС України,
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки начальника Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» Пушкарьова Федора Володимировича про визнання незаконною дії відповідача щодо відмови у реєстрації договору оренди, зобов'язання здійснити реєстрацію договору передати на розгляд по підсудності до Окружного адміністративного суду АР Крим.
Ухвала може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Копія апеляційної скарги направляється до суду апеляційної інстанції.
Суддя підпис Кондрак Н.Й.
Копія вірна
суддя