Справа №2-6686/2010 р .
14 червня 2010 року Харцизький міський суд Донецької області в складі:
головуючої судді - Саєнко О.Б. при секретарі - Ларіоновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харцизьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, третя особа - Головне управління державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ,-
07.05.2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради (далі УПСЗН), в якому просить визнати дії відповідача неправомірними, та стягнути недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р. в сумі 2018,02 грн. В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 вона народила доньку - ОСОБА_3, в зв'язку з чим знаходилася у відпустці по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку. Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " вона перебуває на обліку в УПСЗН і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " вона має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна виплачуватися в розмірі ,встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Однак, відповідач виплачував допомогу в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством. У зв»язку з цим вона направила до відповідача заяву з проханням провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про сплату боргу, що утворився у розмірі 2018 грн.02 коп. Однак, відповідач своїм листом від 20.04.2010 року відмовив їй в перерахунку допомоги. Вважає вказані дії відповідача неправомірними, оскільки вони порушують її права та вимоги діючого законодавства .
Позивачка ОСОБА_1 просить розглянути справу у її відсутності.
Представник відповідача УПСЗН у судове засідання не з»явилася, надала заяву з проханням розглянути справу у її відсутності. Із наданих представником відповідача письмових заперечень вбачається, що відповідач позов не визнає, посилаючись на те, що нарахування позивачці допомоги по догляду за дитиною УПСЗН провадилося відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» , Закону України “ Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яким була встановлена сума грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що дорівнює різницю між 50% прожиткового мінімуму, встановлених для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім»ї із розрахунку на одну особу , але не менш 23 % вказаного прожиткового мінімуму, а також відповідно до Постанови КМ України «Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім»ям з дітьми» від 27.12.2001 року за №1751, яким встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається в розмірі, що дорівнюється різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім»ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 грн. для незастрахованих осіб. Вважає, що позивачці ОСОБА_1 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та виплачена згідно з діючим законодавством. просить в позові відмовити.
Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області у судове засідання не з»явився, надав суду клопотання з проханням розглянути справу у відсутності його представника.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін, при наявності доказів, що є у матеріалах справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 народила доньку - ОСОБА_3, у зв»язку з чим знаходилася у відпустці по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку.
Згідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" позивачка має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" позивачці щомісячно повинна була надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Згідно ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися в 2007 року у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.14 ст.71 вищевказаного Закону дію ч.1ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на 2007 рік було зупинено.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (справа про соціальні гарантії) положення ст.. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та положення п.14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення дії ч.1ст.15 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Положення ст.. 56 та п.14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007р.
Однак згідно довідки відповідач виплачував позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку в меншому розмірі, ніж передбачено ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
На підставі викладеного, суд вважає дії відповідача щодо відмови виплатити позивачці щомісячну допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років, як передбачено ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», неправомірними і не приймає до уваги відповідні доводи представника відповідача за вищевикладеними обставинами.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» затверджений прожитковий мінімум на одну особу із розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі : з 1 квітня - 463грн., з 1 жовтня 470 грн.
З урахуванням отриманих позивачкою сум щомісячної допомоги по догляду за
дитиною сума, яка підлягає донарахуванню становить 2018,02 грн.. з наступного розрахунку:
липень 2007р.- з 09.07.2007р., тобто за 23 дні , 463,00 грн( прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років) : 31 ( дні місяця) х 23 дні ( дні отримання допомоги у липні 2007 року) = 343,52грн- 105,93 грн - нарахована та виплачена допомога з 09 по 31 липня 2007 року) = 237,59 грн;
серпень 2007р. - 463 грн. - 108,18 грн. = 354,82 грн.
вересень 2007р.- 463 грн.,-109,62 грн. =353,38 грн.,
жовтень 2007р. -470 грн.-109,62 грн. =360,38 грн.;
листопад 2007р.- 470 грн. -112,50 грн.=357,50 грн.;
грудень 2007р. - 470грн. - 115,65 грн. = 354,35 грн..
Недоплачена сума щомісячної допомоги по догляду за дитиною підлягає стягненню на користь позивачки з відповідача за рахунок державного бюджету, оскільки за змістом ст.21 Бюджетного Кодексу України органи соціального захисту є розпорядниками бюджетних коштів, для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Кошти бюджету, які отримають фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, дії відповідача щодо відмови виплатити позивачці щомісячну допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років, як передбачено ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рік, слід визнати неправомірними, у зв'язку з чим необхідно стягнути з відповідача недоплачену суму щомісячної допомоги по догляду за дитиною за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. в сумі 2018, 02 грн.
Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивачки понесені витрати по оплаті державного мита в сумі 3,40 грн та по оплаті інформаційно- технічного забезпечення розгляду справи у розмірі 37грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 22 Конституції України, Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, ст.. 21 Бюджетного кодексу України, ст. ст. 10,11,15,30, 88,212- 215 ЦПК України, суд-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, третя особа - Головне управління державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення суми недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради щодо не виплати ОСОБА_1 , щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному обсязі згідно зі ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років за період з 9 липня 2007р. по 31 грудня 2007р.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р .
Стягнути на користь ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1, з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України недоплачену суму щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р . у розмірі 2018грн.02 коп. та судові витрати у розмірі 40 грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд .Заява про оскарження рішення може бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії рішення, а апеляційна скарга - протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів з дня отримання копії рішення без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: