Постанова від 15.05.2023 по справі 703/1641/23

Справа № 703/1641/23 р.

3/703/977/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2023 року Суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Крива Ю.В., розглянувши матеріали об'єднаної справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.187 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Смілянського міськрайонного суду Черкаської області перебувають адміністративні матеріали об'єднаної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП.

07 квітня 2023 року старшим ДОП ВП №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Коломійцем С.С. складено протокол серії ВАВ №530137 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого, ОСОБА_1 07 квітня 2023 року близько 19 години 50 хвилин перебував у барі «Верзоль» по вул. Телеграфній в м. Сміла, де здійснювався продаж алкогольних напоїв з метою проведення часу, чим порушив встановлені правила адміністративного нагляду, за що відповідальність передбачена за ч.1 ст. 187 КУпАП.

Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №839163 від 10 квітня 2023 року складеного ДОП ВП № 2 Черкаського РУП ГУПН в Черкаській області Шкарбаном О.Г. про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ч.1 ст. 187 КУпАП, вбачається, що 25 березня 2023 року ОСОБА_1 не з'явився на реєстрацію до відділу поліції № 2 Черкаського РУП ГУПН в Черкаській області, чим порушив правила перебування під адміністративним наглядом, встановленим постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23 лютого 2023 року.

10 квітня 2023 року старшим ДОП ВП №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Хомучинським О.Ю. складено протокол серії ВАВ №839146 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого, ОСОБА_1 01 квітня 2023 року не з'явився на реєстрацію до відділу поліції № 2 Черкаського РУП ГУПН в Черкаській області, чим порушив правила перебування під адміністративним наглядом, встановленим постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23 лютого 2023 року.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомляв.

Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Крім того, згідно рішення від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 про день та час розгляду справи був неодноразово повідомлений, причину неявки не повідомляв, та враховуючи те, що особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки, розцінює причину його неявки як неповажну. У зв'язку з чим, вважаю можливим розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у ній даних та доказів.

Суддя, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до наступного.

За правилами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями потерпілих, свідків, тощо.

Згідно ч. 2 ст.251КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Обов'язок органу (особи), яка склала протокол про адміністративне правопорушення, нести тягар доказування, що є складовою презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст.62 Конституції України,ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського Суду з прав людини, та звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.

Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими належними та допустимими доказами не є безумовним та беззаперечним доказом на доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, являє собою лише початковий правовий висновок щодо дій певної особи.

Так, ч.1 ст. 187 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме:

1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;

2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах;

3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;

4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста);

5) нереєстрація в органі Національної поліції.

До протоколів про адміністративні правопорушення долучено копію постанови Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23 лютого 2023 року. Згідно якої відносно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд строком до 17 березня 2023 року.

Разом із тим ОСОБА_1 інкримінують перебування у місці, де реалізуються спиртні напої 07 квітня 2023 року та неявка на реєстрацію до відділу поліції 25 березня 2023 року та 01 квітня 2023 року, тобто на час коли термін встановленого постановою суду адміністративного нагляду вже закінчився.

Доказів продовження терміну встановленого постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23 лютого 2023 року адміністративного нагляду до матеріалів справи не долучено.

Відповідно до вимог чинного адміністративного законодавства, а саме ст.9, 245, 252 КУпАП, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки усіх доказів по справі.

Постанова судді про притягнення до адміністративної відповідальності згідно зі статтею 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.

Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини від 20.09.2016 у справі «Карелін проти Росії», коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст.247КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Проаналізувавши зібрані по справі докази, беручи до уваги той факт, що суду не надано доказів наявності встановленого адміністративного нагляду на час перебування ОСОБА_1 у місці, де реалізуються спиртні напої, тобто 07 квітня 2023 року, а також наявності обов'язку останнього з'являтись на реєстрацію до відділу поліції станом на 25 березня 2023 року та 01 квітня 2023 року, згідно постанови Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23 лютого 2023 року відносно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд лише строком до 17 березня 2023 року, відтак в діях останнього відсутній склад та подія адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.187 КУпАП, тому провадження по справі підлягає закриттю.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.

Враховуючи, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, судовий збір з нього стягненню не підлягає.

На підставі викладеного та керуючись ст.62 Конституції України, ст.7, 187, 247, 251, 252, 268, 280, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у об'єднаній справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.187 КУпАП, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.

Суддя Ю.В. Крива