Рішення від 06.09.2010 по справі 2-906-10

Справа № 2-906-10

2010 р.

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2010 р. Сватівський районний суд Луганської області

в складі: головуючого - судді Половинки В.О.

при секретарі - Рекі А.С.

за участю позивача - ОСОБА_1

відповідача - Управління пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду в м. Сватове Луганської області справу за № 2-906-10 за позовом

ОСОБА_1

до

Управління пенсійного фонду України

в Сватівському районі Луганської області

про визнання дій відповідача протиправними, перерахування та виплату підвищення до пенсії як «дитині війни», суд,

ВСТАНОВИВ:

30 серпня 2010 року позивач звернувся до суду із позовною заявою до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області, в якій просить суд визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області нарахувати та виплатити на його користь недоплачене йому як дитині війни щомісячне підвищення до пенсії за 2008, 2009, 2010 по 31.12.2010 р.

В судове засідання позивач не з'явився, в своїй заяві просив справу розглядати за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до суду надавши заперечення, згідно яких просить суд справу розглянути за його відсутності та зазначив, що позов не визнає. Підвищення пенсій за 2006-2007 роки дітям війни можливо провести лише після прийняття відповідного законодавчого акту. Крім того, в 2008 р. після винесення Конституційним Судом України рішення 22 травня 2008 р № 10рп/2008 підвищення дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинно проводитись відповідно до постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 р. в розмірі :з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн. та з 1 жовтня - 49,80 грн. У 2009 році ст. 54, 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» КМ України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбаченими відповідними бюджетними програмами. Тому у 2009 році, виплата дітям війни проводилась відповідно до постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 року. Просить у задоволенні позову відмовити за пропуском звернення до суду та за безпідставністю.

Суд, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх у сукупності, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає за необхідне задовольнити позов з наступних підстав: позивач є пенсіонером, отримує пенсію за віком та має правовий статус „дитини війни”, що підтверджується посвідченням (а.с. 6).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 77, ст. 110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» № 3235-IV від 20.12.2005 року та ст. 71 п. 12 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року припинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 р. від 09.07.2007 р. були визнані такими, що не відповідають Конституції України такі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», як п.12 ст. 71, яким припинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», і з урахуванням ст. 111 цього Закону втрачає дію з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 10рп/2008 р. від 22.05.2008 р. (справа про соціальні гарантії громадян) були визнані такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), положення більшості пунктів розділу 11 «Внесень змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» (у тому числі і п. 41, яким внесені зміни в Закон України «Про соціальний захист дітей війни»). Відповідно до ст. 152 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України» і п. 5 вказаного рішення Конституційного Суду України положення, визнані неконституційними втрачають дію з дня ухвалення рішення про їх неконституційність.

Ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» КМ України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбаченими відповідними бюджетними програмами, а не від розміру мінімальної пенсії за віком, як вказано в законі України «Про соціальний захист дітей війни».

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Ч.2 ст. 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Щодо виплат за 2009 р. та у 2010 р., то в п. 5.3. Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року вказано, що у рішенні від 14 грудня 2000 року № 15-рп/2000 (справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України) Конституційний Суд України зазначив, що „рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України (частина друга статті 150)“ (абзац третій пункту 4 мотивувальної частини).

Ухвалюючи Рішення від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян), Конституційний Суд України звернув увагу Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України на необхідність додержання положень статей 1, 3, 6, 8, 19, 22, 95, 96 Конституції України, статей 4, 27, частини другої статті 38 Кодексу при підготовці, прийнятті та введенні в дію закону про Держбюджет. Ця рекомендація ґрунтувалася на правових позиціях Суду, висловлених у зазначеному Рішенні, відповідно до яких: стаття 38 Кодексу конкретизує вимоги частини другої статті 95 Конституції України щодо змісту закону про Держбюджет; у сукупності вказані статті Кодексу і Конституції України визначають вичерпний перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет - встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзаци четвертий, п'ятий, шостий, восьмий пункту 4 мотивувальної частини). У зв'язку з цим Конституційний Суд України дійшов висновку, що „зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України“ (абзац перший пункту 5 мотивувальної частини). Ст. 46 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік в порушення вимог ст.ст. 3, 6, 8, 19, 22, 95, 96 Конституції України, рішення Конституційного суду України від 22.05. 2008 року встановлено інше (додаткове) правове регулювання відносин, ніж передбачено законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що відповідач зобов'язаний перерахувати та виплатити позивачеві підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як «дітям війни» з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р. тобто до закінчення бюджетного року, з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму на одну особу та з урахуванням фактично отриманих сум.

Керуючись ч.2 ст.3, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 10, 11, 58-61, 79, 88, 212-216,224-233, ЦПК , суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 з адовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області здійснити виплату ОСОБА_1 під вищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, 01.01.2010 року по 31.12.2010 року з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму на одну особу та з урахуванням фактично отриманих сум.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Луганської області через Сватівський районний суд шляхом подачі в 10- денний строк апеляційної скарги з дня проголошення рішення, а особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ: В.О. Половинка