Постанова від 16.05.2023 по справі 363/2251/23

"16" травня 2023 р. Справа № 363/2251/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2023 року м. Вишгород

Суддя Вишгородського районного суду Київської області Рукас О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До Вишгородського районного суду Київської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею по справі призначено суддю Рукас О.В.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 319846 від 26.03.2023 року вбачається, що 26 березня 2023 року о 17 год. 30 хв. у с. Федорівка, Вишгородського району, Київської області по вул. Миру, водій ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом марки «ВАЗ 2101», державний номерний знак НОМЕР_1 , був виявлений працівниками поліції з явними ознаками алкогольного сп'яніння.

З метою встановлення факту перебування у стані алкогольного сп'яніння, працівники поліції запропонували водієві ОСОБА_2 у присутності двох свідків та під відео фіксацію, пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу на місці зупинки транспортного засобу. ОСОБА_2 добровільно погодився пройти зазначений огляд. Результат огляду на стан алкогольного сп'яніння позитивний - стан алкогольного сп'яніння 0,22 проміле.

Таким чином, ОСОБА_2 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за доцільне звернути увагу на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП - провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

У ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

У ч. 2 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Під час розгляду і вирішення справи про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 280 КУпАП суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З'ясування вищезазначених обставин здійснюється у відповідності до ст. 279 КУпАП, зокрема, шляхом дослідження під час судового розгляду доказів, якими відповідно до ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.

Крім того, відповідно до ст. 278 КУпАП суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Під час розгляду у процесі дослідження матеріалів справи про адміністративне правопорушення судом встановлено, що до протоколу про адміністративне правопорушення було додано відео з камери №5, про що зазначено у самому протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 319846 від 26.03.2023 року. На додаток до цього судом встановлено, що матеріали справи містять СD-R диск, на якому міститься маркування синього кольору « ОСОБА_2 ст. 130», що відповідає прізвищу та ініціалам особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та норми, що застосовується відносно нього.

Співставлення вищезазначених відомостей з внутрішнім описом матеріалів справи про адміністративне правопорушення дало суду можливість зробити висновок, що на вказаному CD-R диску повинен міститься відеозапис з портативного відеореєстратора працівників поліції, про який зазначається у протоколі про адміністративне правопорушення як такий, що виступає додатком до самого протоколу.

У той же час під час дослідження безпосередньо CD-R диску, як доказу по справі, судом встановлено, що вказаний диск не містить жодних записів, у тому числі відеофайлів. Тобто, доданий до матеріалів справи CD-R диск, на якому повинен міститься відеозапис, про який зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, є пустим та вказаного відеозапису не містить.

Через вищезазначений недолік суд не може повно та всебічно розглянути справу про адміністративне правопорушення, оскільки не може належним чином дослідити всі докази, які міститься у матеріалах справи.

Зазначений недолік не вдалося усунути і в судовому засіданні, оскільки ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленим про судовий розгляд, у судове засідання не з'явився і не повідомив про причини своєї неявки.

Тому у процесі доопрацювання матеріалів справи уповноважені особи повинні долучити до матеріалів справи відеозапис з портативного відеореєстратора працівників поліції - камери №5, про який зазначається у протоколі про адміністративне правопорушення, шляхом надання відповідного диску з файлом вказаного відеозапису, що буде технічно та об'єктивно придатний для дослідження у судовому засіданні.

Відповідно до положень п. 24 ППВСУ № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» Верховний Суд України визнав правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Отже, з огляду на допущену неповноту при складанні адміністративного матеріалу, що в свою чергу унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні, оскільки при розгляді справи суд повинен з'ясувати всі конкретні обставини справи і з урахуванням досліджених доказів постановити в справі належне рішення, суд приходить до висновку про необхідність повернення вказаного матеріалу до Вишгородського РУП ГУНП в Київські області для належного оформлення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 283 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 130 КУпАП - повернути до Вишгородському РУП ГУНП в Київській області для належного оформлення та усунення зазначених недоліків.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Рукас