Справа № 2- 1864
2010 р.
03 серпня 2010 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі: судді Русанової Т.Т.
при секретарі Шалімовій Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про покладення обов'язку провести перерахунок пенсії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду посилаючись на те, що він належить до осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримує пенсію по інвалідності, яка виплачується йому Управлінням ПФУ в м. Первомайську.
У відповідності до ст.ст. 49, 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. йому повинна виплачуватися по 2 групі інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії пенсія в розмірі:
- державної пенсії - не менше 8 мінімальних пенсій за віком,
- додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю для осіб, що відносяться до 1 категорії 2 групи інвалідності - 75% мінімальної пенсії за віком.
В березні 2009 він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його основної та додаткової пенсії. Але листом від 26.03.09 року відповідач йому відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що пенсія йому призначена в розмірі, передбаченому законодавством. Після цього він звернувся до Первомайського міського суду, за постановою якого від 23.07.2009 року, яка була виконана, йому було зроблено перерахунок пенсії за період з 01.03.2009 р. по 01.05.2009 року. З 01.05.2009 року розмір пенсії залишився без змін.
Ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії потерпілих від Чорнобильської катастрофи та у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно ч.3 ст. 67 Закону № 796 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії відповідно до ст.. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, у тому числі, віднесеним до категорії І. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок основної та додаткової пенсії по інвалідності, встановивши її в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додатково в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 01.05.2009 р., перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом за відповідний період.
В судове засідання позивач та його представник не з'явилися, представник позивача ОСОБА_2 надав заяву про розгляд справи в його відсутність, підтримав позов в повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, позов не визнав, посилаючись в письмових заперечення на те, що згідно ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, що відносяться до 1 категорії встановлюються у вигляді державної пенсії і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Статтею 67 Закону передбачений порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом. Згідно ст..67 конкретні розміри всіх доплат, пенсій підвищуються Кабінетом Міністрів України. Тобто, виходячи зі змісту цих положень Закону законодавець надав право Кабінету Міністрів України визначати порядок нарахування та перерахування раніш призначених пенсій.
ОСОБА_1 пенсія була призначена саме за нормами ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на 01.05.209 року загальний розмір пенсії склав 1190,21 грн.
Законом України ,,Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 р. було змінено частину З та 4 статті 54 ,,Чорнобильського” Закону та викладено в новій редакції статтю 50, а саме: у всіх випадках розміри пенсій для iнвалiдiв, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для iнвалiда 2 групи, учасника лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на ЧАЕС у I987 р. - 150 % прожиткового мiнiмуму для осiб, якi втратили працездатнiсть; щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю iнвалiдам 2 групи призначається у розмірі - 20 % прожиткового мiнiмуму для осіб, які втратили працездатність.
Тобто, згідно внесених змін до Закону, розмір державної пенсії з 01 січня 2008 р. інваліда 2 групи не повинен бути нижчим 705 гривень а розмір додаткової пенсії - 94 гривень.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 р. по справі 1 № 10-рп/2008 визнано таким, що не вiдповiдають Конституції України положення пункту 28 розділу II Закону України ,,Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України в редакції чинний до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалося. Внаслідок цього порядок обчислення підвищення до пенсії залишився неврегульованим. Відтак у 2008 р. обчислення пенсій та пiдвищень, передбачених Законом України статус i соціальний захист громадян, якi постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи здійснюється вiдповiдно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 540 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Вiдповiдно до пункту б Постанови розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок э Чорнобильською катастрофою не могли бути нижче для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 р.: по 2 групі інвалідності - 725 гривень, а розмір додаткової пенсії - 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно останньої Постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 р. за № 654 ,,Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” було установлено, що в iнвалiдiв, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою вiдповiдно до Закону України ,,Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”: в учасників ліквідації наслiдкiв аварii на ЧАЕС у 1986 р. : iнвалiдiв 2 групи - пенсiї ( без урахування надбавок, пiдвищень, додаткових пенсiй, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум iндексацiй) досягли розмiру -820 гривень.
Розмiр державної пенсії та розмір додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідає вимогам постанови КМУ.
Застосувати ст. 28 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якою встановлюється мiнiмальний розмір пенсії за віком, у розмiрi прожиткового мiнiмуму для осіб, що втратили працездатність не законно за наступних підстав.
По - перше, статтею 65 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» затверджений прожитковий мiнiмум для різних категорій населення, зокрема для непрацездатних осіб з 01 січня 350 гривень, з 01 квітня - 359 гривень, з 01 жовтня - 366 гривень, який встановлюється щорічно.
Виходячи э цього, було внесено зміни в Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, в статтю 28, якою встановлюється мiнiмальний розмір пенсії за віком, у розмiрi прожиткового мiнiмуму для осіб, що втратили працездатність. Але, дія цієї статті застосовується виключно для визначення розмiрiв пенсій призначених згідно з цим Законом, яке закріплене пунктом З ст. 28. Згiдно вищезгаданого закону в солiдарнiй системі призначаються пенсії за віком, по iнвалідностi внаслідок загального захворювання, у зв'язку з втратою годувальника. Такого виду пенсії, як пенсія по інвалідності від захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварiї на ЧАЕС даним законом не передбачено.
По - друге, у статті 54 ,,Чорнобильського” Закону йдеться не про конкретний розмір державної пенсії, а про 8 мінімальних пенсій за віком.
До 01 сiчня 2004 р., тобто до набрання чинності Законом України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мiнiмальний розмір пенсiї за віком визначався на рiвнi мiнiмального споживчого бюджету ( ч. З ст. 19 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення” ).
Відповідно з ч. 1 ст. 28 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмiр пенсії за вiком встановлюється у розмiрi прожиткового мiнiмуму, при цьому, за змiстом ч.З зазначеної норми, мінімальний розмір пенсiї за віком, застосовується виключно для визначення розмiрiв пенсiй, призначених згідно з цим Законом.
Це означає, що конкретний розмiр державної i додаткової пенсiй, якi виплачуються за рахунок коштiв державного бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, оскiльки, за правилами ст. 11 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення”, саме до вiдома Уряду належать питання, пов'язані з реалiзацiєю i додержанням гарантій, передбачених пенсійним законодавством.
Органи Пенсійного фонду України є органами державної виконавчої влади, які в своїй дiяльностi керуються Конституцією i законами України, актами Кабінетом Міністрів України. Виконуючи Постанови Кабінету Міністрів України, управління ПФУ не порушило жодної з норм чинного законодавства, i не одне з конституційних прав позивача, оскільки вiдповiдно до пунктів 1,2,3 ст. 116 Конституцiї України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції i законів України, актів Президента України, вживає заходів щодо забезпечення прав i свобод людини i громадянина. Згiдно ст. 117 Конституцiї України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови i розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Таким чином, дані постанови не суперечать ,,Чорнобильському” Закону, а прийнятi на виконання його вимог. До того ж, жодна з постанов Кабінету Міністрів України на збiлъшення розміру пенсій ,,чорнобильцям” не була визнана неконституційною.
Позивач не звернув увагу, що вiдповiдно до ст. 62 Заключних положень Закону, роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Тобто наведеною нормою Закону обчислення пенсій за цим Законом віднесено до відома Кабінету Міністрів України.
Управління ПФУ в м. Первомайську не має підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу i просить відмовити йому в задоволенні позову.
Дослідивши обставини справи, надані докази, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних обставин.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органами державної влади та орган місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В судовому засіданні встановлено, що позивач належить (віднесений) до 1 категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 121700 від 04.02.2009 р., є інвалідом 2 групи, що підтверджується посвідченням серії Є № 063255 та висновком МСЕК від 18.12.2008 р. (а.с. 10-12).
Розділ 8 Закону України ,,Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” передбачає правила призначення та виплата пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Відповідно до ст.. 49 Закону України ,,Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3.4 встановлюються у вигляді : - державної пенсії; - додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.4 ст. 54 цього Закону в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Посилання відповідача на вимоги частини 5 статті 54 Закону України ,,Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” про те, що розмір, з якого обчислюється пенсія, визначається Кабінетом Міністрів України - є безпідставним.
Виходячи зі змісту цих положень Закону законодавець надав право Кабінету Міністрів України визнати порядок нарахування пенсій за цим Законом та перерахунок раніш призначених пенсій, внаслідок чого відповідач керувався розміром 19 гривень 90 копійок та 22 гривні 30 копійок, що визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 03 січня 2002 р. № 1 (зі змінами внесеними постановою № 895 від 13 липня 2004 р. Суд визнає, що неможливо ототожнювати порядок нарахування пенсії і розмір пенсії в силу різного правового навантаження цих значень. Якщо «порядок» відповідає на питання «як, яким чином?», то «розмір»- відповідає на питання «скільки».
Визначення прожиткового мінімуму , закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999р., а також Закон України «Про держані соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 р., згідно ст.. 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загально державної сфери розповсюдження.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» у 2009 році встановлений прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Згідно ст.. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» на 2008 р. затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 01 січня - 592 гривні, з 01 квітня 605 гривень, з 01 липня - 607 гривень, з 01 жовтня 626 гривень. А для осіб які втратили працездатність: з 01 січня -470 гривень, з 01 квітня - 481 гривня, з 01 липня - 482 гривні, з 01 жовтня - 498 гривень.
З 01.01.2010 р. відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 р.» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2010 р.- 695 грн., з 01.04.2010 р. - 706 грн.
Конкретний розмір основної і додаткової пенсії для позивачеві, як інваліду другої групи, особи, постраждалої в наслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, повинен розраховуватися відповідачем відповідно до його повноважень, виходячи з наведеного розміру прожиткового мінімуму і , відповідно, мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню, оскільки суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3 частиною 2 статті 6, статті 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України.
Суд вважає, що дії відповідача щодо виплати пенсії позивачу у розмірах менших від 8 мінімальних пенсій за віком є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам частини 4 статті 54 Закону України ,,Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що ї є підставою для задоволення позову.
Крім того, відповідно до ст.. 67 Закону України ,,Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму (статтю 67 доповнено частиною третьою згідно із Законом України від 05.10.2006 р. N 231-V)
Відповідно до ст.. 71 Закону України ,,Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону (Закон доповнено статтею 71 згідно із Законом України від 05.10.2006 р. N 231-V)
Судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що положення ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» , з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, оскльки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання основної та додаткової пенсії виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.. 50,54 71Закону України ,,Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Оскільки позивач дійсно звертався до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську з завою про перерахунок пенсії 16.03.2009 року, то в частині строків проведення перерахунку пенсії позовні вимоги також підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 49,54,67,71Закону України ,,Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, 212- 215 України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , встановивши її в розмірі 8 (восьми) мінімальних розмірів пенсій за віком та додатково щомісячно 75 % мінімальної пенсії за віком з 01 травня 2009 року, перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом за відповідний період.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя /підпис/ Русанова Т.Т.
З оригіналом згідно.
Рішення не набрало законної сили.
Суддя Первомайського міського суду Русанова Т.Т.