Рішення від 25.08.2010 по справі 22ц–3574/2010

Справа № 22ц - 3574/2010 р. Головуючий в суді 1 інстанції Толкачова Л.А.

Категорія 01, 57 Доповідач в суді ІІ інстанції Малород О. І.

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі :

Головуючого: Дьоміної О.О.

суддів: Малорода О.І., Матвієнко Ю.О.

при секретарі: Мягкій Т.Ю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Київ

цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області на постанову Вишгородського районного суду Київської області від 28 квітня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про зобов'язання виплати недоотриманих сум щомісячної доплати непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю,-

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2009 року позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом.

Постановою суду від 28 квітня 2009 року позов задоволено.

Суд першої інстанції задовольнив позов - визнав неправомірними дії відповідача щодо виплати ОСОБА_3 щомісячної доплати у розмірах менших від однієї мінімальної заробітної плати та зобов'язав УПФУ в Вишгородському районі провести виплату на користь ОСОБА_3 5442 грн. 60 коп. щомісячну доплату непрацюючому пенсіонеру за проживання в зоні посиленого радіологічного контролю за період 2007-2008 роки.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову з підстав порушення норм матеріального і процесуального права та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії (а.с. 5). Вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться оплата в таких розмірах: - у зоні посиленого радіоекологічного контролю -одна мінімальна заробітна плата.

Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених ч. 1 ст. 39 вищезазначеного Закону (ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Судом першої інстанції було встановлено, що відповідачем виплачувалась доплата до пенсії відповідно до вимог постанови КМ України № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 5,20 грн.

Позивачка оспорюючи дії відповідача вважала, що вона отримувала доплату до пенсії значно нищу, ніж це передбачено ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з чим звернулася до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи вказаний спір та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції прийшов до висновку про порушення відповідачем норм ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів вважає зазначений висновок суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Статтею 19 ч.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України (ст. 113 Конституції України).

При винесенні оскаржуваного рішення суд першої інстанції, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, правомірно прийшов до висновку, що постанова КМ України № 1 від 03.01.2002 року "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" , суперечить вимогам ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Також суд першої інстанції правильно не взяв до уваги посилання представника відповідача на ч. 5 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається КМ України, оскільки надання законодавцем такого права КМ України не означає, що останній встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановленого цим же Законом.

Тобто, КМ України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розмір мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначається лише за правилами , передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року за № 10 - рп визнано неконституційними деякі положення Законів України "Про державний бюджет на 2008 рік", зокрема п. 28 розділу 2 зазначеного Закону, яким було внесено на 2008 рік зміни до ст.ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на всій території України.

Окрім того, встановлений ч. 2 ст. 95 Конституції України перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, зокрема Законом України "Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Суд ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для її скасування відсутні.

Проте, колегія суддів вважає, що оскільки рішення Конституційного суду України № 10-рп було постановлено 22 травня 2008 року, то у позивачки право на перерахунок та виплату доплат до пенсії виникло з 22 травня 2008 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України встановлений річний строк звернення до адміністративного суду, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Колегія суддів вважає, що оскільки позивачка звернулася до суду в лютому 2009 року, то у неї право на перерахунок та виплату пенсії виникло з 22 травня 2008 року.

Колегія суддів вважає доцільним на підставі ч. 1 ст. 100 КАС України зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії та доплат до неї в межах річного строку та з урахуванням позовних вимог, з 22 травня 2008 року з врахуванням виплачених сум вказаної допомоги.

Також, колегія суддів вважає, що суд не вправі покладати на відповідача обов'язок виплати позивачу допомоги в чітко визначеному розмірі.

За таких підстав апеляційна скарга УПФУ у Вишгородському районі Київської області на постанову Вишгородського районного суду Київської області від 28 квітня 2009 року підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні в частині покладення на відповідача обов'язку виплати позивачу допомогу в розмірі 5442 грн. 60 коп. та в частині періоду проведення перерахування та виплат.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 303, 304-1, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України , колегія суддів,-

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області задовольнити частково.

Постанову Вишгородського районного суду Київської області від 28 квітня 2009 року змінити в частині в частині покладення на відповідача обов'язку виплати позивачу допомогу в розмірі 5442 грн. 60 коп. та в частині періоду проведення перерахування та виплат.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області провести перерахунок та виплату доплати пенсії ОСОБА_3, як непрацюючому пенсіонеру за проживання в зоні посиленого радіологічного контролю починаючи з 22 травня 2008 року, з врахуванням виплачених сум за цей період.

В іншій частині постанову суду залишити без змін.

Рішення оскарженню не підлягає.

Головуючий

Судді