Справа № 2 -265/2009
16 квітня 2009 року Приморський районний суд міста Одеси у складі: головуючого - судді Ільченко Н.А.
при секретарі Наконечній В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовною заявою Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про приведення приміщення у попередній стан згідно з проектом забудови ;
Приморська райадміністрація Одеської міськради вимагає зобов'язати відповідача за власні кошти привести самовільно реконструйовану квартиру під № АДРЕСА_1 згідно з проектом забудови, мотивуючи свої вимоги тим, що розпорядження Приморської райадміністрації Одеської міськради від 24.07.2008 року за № 1136, яким був затверджений проект та наданий дозвіл на реконструкцію вищевказаної квартири під офіс з улаштуванням фасадного входу, скасоване розпорядженням Приморської райадміністрації Одеської міськради від 26.09.2008 року № 1518, яким одночасно відповідача було зобов'язано в строк до 20.10.2008 року привести реконструйовану квартиру під № АДРЕСА_1 згідно з проектом забудови.
Згідно ст. 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів місцевого самоврядування є обов'язковими до виконання усіма підприємствами, установами, організаціями і громадянами, які проживають на відповідній території. Проте відповідач дотепер не виконав розпорядження Приморської райадміністрації Одеської міськради від 26.09.2008 року № 1518.
Представник Приморської райадміністрації Одеської міськради Чубчик М. В. підтримав позов і наполягав на задоволені позовних вимог.
Відповідач в судове засідання не з'явився і не повідомив суду причину своєї неявки, хоча про дату і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про одержання ним 09.04.2009 року судової повістки. Заяви відповідача про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило. Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Судом установлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Статтею 23 Закону України „Про планування і забудову територій" від 20.04.2000р. № 1699-111 визначено, що будівництво об'єктів містобудування має здійснюватися відповідно до проектної документації, а статтею 29 цього Закону визначено, що нове будівництво об'єкта містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.
Згідно ст. 9 Закону України „Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999р. № 687-XIV будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів. До того ж, зазначеним законом визначено, що фізичні і юридичні особи зобов'язані отримувати в установленому законодавством порядку дозвіл на виконання робіт, пов'язаних з будівництвом об'єкта архітектури.
Статтею 5 Закону України „Про основи містобудування" від 16.11.1992 р. № 2780-ХІІ встановлено, що однією із основних вимог містобудування є забезпечення будівництва об'єктів відповідно до затверджених в установленому порядку проектів цих об'єктів.
Пунктом 5.1. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000р. № 273, передбачено, що виконання будівельних робіт на об'єктах без одержання дозволу або його завчасної перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним і тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.
Статтею 376 ЦК України визначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, а особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво та його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.
Відповідно до Закону України "Про планування і забудову території" особа, яка має бажання здійснити будівництво об'єкта архітектури, повинна отримати в інспекції архітектурно-будівельного контролю дозвіл на проведення відповідних робіт.
Відповідно до Положення про районну адміністрацію Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 27.06.2006р., районна адміністрація Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється з метою реалізації функцій міського самоврядування на території відповідного адміністративного району м. Одеси, згідно з Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні".
До компетенції районної адміністрації Одеської міськради належить здійснення контролю за утриманням житлового фонду та нежилих приміщень на території відповідного району.
Судом установлено, що АДРЕСА_1 територіально належить до Приморського району м. Одеси.
Також судом установлено, що розпорядження Приморської райадміністрації Одеської міськради від 24.07.2008 року за № 1136, яким був затверджений проект та наданий дозвіл відповідачу на реконструкцію квартири під № 16, яка розташована в житловому будинку по АДРЕСА_1, під офіс з улаштуванням фасадного входу, скасоване розпорядженням Приморської райадміністрації Одеської міськради від 26.09.2008 року № 1518. яким одночасно відповідача було зобов'язано в строк до 20.10.2008 року привести вищевказану реконструйовану квартиру згідно з проектом забудови.
Відповідно до ст. 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів місцевого самоврядування є обов'язковими до виконання усіма підприємствами, установами, організаціями і громадянами, які проживають на відповідній території.
Проте відповідач дотепер не виконав розпорядження Приморської райадміністрації Одеської міськради від 26.09.2008 року № 1518.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд стягує з відповідача на користь держави судовій збір у розмірі 8, 50 коп. та на користь позивача понесені ним і документально підтверджені судові витрати в сумі 7, 50 грн., пов'язані з оплатою витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 88, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, ст. 376 ЦК України, ст. 9 Закону України „Про архітектурну діяльність", ст. 5
Закону України „Про основи містобудування", ст. ст. 23, 29 Закону України „Про планування і забудову територій", п.19 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинкових територій, затверджених Постановою КМУ від 08.10.1992р. № 572, п.1.1. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного Комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000р. № 273, суд, -
Задовольнити позов Приморської районної адміністрації Одеської міської ради.
Зобов'язати ОСОБА_1 за власні кошти привести самовільно реконструйовану квартиру під № АДРЕСА_1 згідно з проектом забудови.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приморської районної адміністрації Одеської міської ради судові витрати в сумі 7 (сім) грн.. 50 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 8 (вісім) грн. 50 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання рішення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.