Рішення від 03.09.2010 по справі 2-3364-2010

Справа № 2-3364-2010р.

Рішення

Іменем України

03 вересня 2010 року Дебальцевський міський суд Донецької області у складі :

головуючого - судді Кардашенко О.А.

при секретарі Москвичовій Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дебальцеве цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради Донецької області про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради Донецької області про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка зазначила, що має сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 і є одержувачем державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 9 липня 2007 року Конституційним судом України було прийнято рішення, яким було визнано неконституційними норми ст.ст. 29,36, абзацу третього ч.2 ст.56, ч.1 ст.66, п.п. 7, 9, 12, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. 98, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Норми визнані неконституційними з дня ухвалення Конституційним Судом свого рішення. Нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинено дію положень інших законів України, щодо надання пільг, компенсацій і гарантій окремим категоріям громадян та змінено або встановлено нові підстави й умови їх надання . Порушено гарантоване ст.48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень. Відповідно до ст.15 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму, що передбачено для дітей віком до 6 років. Проте п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» право на отримання такої соціальної допомоги скасовано.

В судове засідання сторони не з'явилися , про час, день та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Про причину неявки не повідомили, до суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Представником відповідача було надано до суду заперечення проти позову, у яких він зазначає, що ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , також п.3 розділу 8 цього ж Закону розмір державної допомоги , передбачений ст.15 , визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25% від рівня прожиткового мінімуму, що визначено ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким встановлене розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, який дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб. Ст.101 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до чинного законодавства визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму, що зазначено у постанові Кабінету Міністрів України «Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 року №1751. Такі положення відповідають нормам ч.2 ст.95 Конституції України, якою встановлено, що виключно Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визначаються будь - які витрати держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно з ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно - правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про державний бюджет України. Законодавством України на теперішній час не визначено додаткових вимог стосовно порядку виконання рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів про права та взаємини сторін.

Суд, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні було встановлено, що позивачка має на утриманні дитину - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 6).

Позивачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради із заявою про виплату недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на що відповідач листом від 27 лютого 2009 року № 20/01 - 750 відмовив із посилання на Закони України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України (а.с. 8).

Суд, приходить до висновку, що представник позивача не довів правомірність своїх дій з огляду на наступне.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811 - ХІІ від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 ст. 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811 - ХІІ передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а саме абзацом 3 ч.2 ст.56 цього Закону було встановлено наступне: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходам сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідач проводив відповідні виплати до вищевказаного порядку та розмірів.

Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6 - рп/2007 положення абзацу третього частини другої ст.56 втратили чинність, як такі, що визнані неконституційними.

Згідно з п.5 резолютивної частини цього рішення воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено , що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

З огляду на викладене, посилання відповідача при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року на вимоги Закону України «Про Державний бюджет України на 2007- 2009роки» є безпідставним, оскільки вони втратили чинність на підставі рішення Конституційного Суду України №6 - рп/07 від 09 липня 2007 року.

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради позивачка отримала за період з липня 2007 року по вересень 2009 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в значно меншому розмірі.

Таким чином, при розрахунку ОСОБА_1 розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року слід керуватися ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка починаючи з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України - 09 липня 2007 року передбачала виплату допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про Державне мито» від 21.01.1993 року № 7-93 органи Управління праці та соціального захисту населення звільнені від сплати державного мита.

Згідно до ст. 88 ЦПК України, суд вважає за необхідним стягнути з відповідача сплачені позивачем при зверненні до суду витрати на інформаційно технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 грн. , та стягнути за рахунок Держави витрати з оплати судового збору в розмірі 8,5 грн.

На підставі зазначеного, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212 - 214, ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради Донецької області про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради провести ОСОБА_1 нарахування та виплату недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, та встановленого законом розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням фактично здійснених виплат.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати на інформаційно технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 грн .

Стягнути за рахунок Держави на користь ОСОБА_3 судові витрати з оплати судового збору в розмірі 8,5 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення до апеляційного суду Донецької області через суд міста Дебальцеве.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дебальцевського

міського суду О.А.Кардашенко