Рішення від 19.08.2010 по справі 2-1852-2010

Справа № 2-1852-2010 р.

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2010 року Дебальцевський міський суд Донецької області у складі: головуючого - судді Кардашенко О.А..

при секретарі Москвичовій Н.А..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дебальцеве цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецьке обласне управління Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни», суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом про визнання неправомірною відмови у виплаті недоотриманої суми підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01 січня 2006року по 30 листопада 2009року, просила стягнути з відповідача суму недоотриманого підвищення пенсії за вказаний період в розмірі 5087,10 грн..

В обґрунтування позову зазначає, що вона віднесена до категорії дітей війни, а тому відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-1У від 18.11.2004 року, який набрав чинності з 01.01.2006 року, має право на щомісячне підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідач Донецьке обласне управління Пенсійного фонду України надало до суду клопотання по заміну неналежного відповідача по справі - головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на належного - управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве, просили розглядати справу за їх відсутності..

Відповідач Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве у своїх запереченнях зазначив, що положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Питання, пов'язані з підвищенням пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закон України «Про соціальний захист дітей війни» слід вирішувати шляхом внесення змін до Закон України «Про соціальний захист дітей війни». Наполягав на відмові в задоволенні позову.

В судове засідання сторони не з'явилися, про час, день та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Про причину неявки не повідомили, до суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутності .

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-1У від 18.11.2004 року до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесена до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве та отримує пенсію за віком.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Водночас статтею 7 цього закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Статтею 110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» (3235-15) було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»(2195-15) запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

Протягом 2006 року урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом (489-16), на 2007 рік зупинено, зокрема, дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Поряд з цим, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року.

Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Відповідне рішення Конституційного Суду України є обов'язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Виходячи із зазначеного за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року діти війни мали право на отримання підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком.

Разом з тим, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI (надалі - Закон № 107) були внесені зміни, в тому числі й до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме, текст статті 6 викладений в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».

Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної Війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України № 10- рп від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв'язку з прийняттям нової редакції статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), редакція зазначеної статті, що існувала до 1 січня 2008 року, втратила чинність. На підставі Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року втратила чинність нова редакція статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», внаслідок чого відновлена попередня редакція закону.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до пункту 8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 гривні.

Таким чином, підвищення дітям війни виплачуються органами Пенсійного фонду відповідно до зазначеної постанови, а не Закону, внаслідок чого є наявними правові підстави для визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України у виплаті недоотриманої суми підвищення пенсії з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік «Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

За таких обставин, суд приходить до висновку про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України у виплаті недоотриманої суми підвищення пенсії з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Позовні вимоги про зобов'язання нарахування підвищення до пенсії у 2010 році підлягають задоволенню, оскільки Законом України «Про державний бюджет України на 2010рік дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинено.

З огляду на те, що норми наведених вище законів щодо спірних відносин не змінювалися з 22.05.2008 р., то позовні вимоги, починаючи з 22.05.2008 р. підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом не може бути прийнято до уваги та враховано як підставу не нарахування та невиплати позивачу підвищення до пенсії посилання відповідача на ту обставину, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 8 ЦПК України визначено, що забороняється відмова в розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, неясності, суперечливості законодавства, яке регулює спірні відносини. Факт відсутності визначення та врегулювання на законодавчому рівні питання визначення величини мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення підвищення пенсії особам, яким встановлено статус «дитина війни» не може бути підставою для позбавлення позивача визначених державою соціальних гарантій та підтримки його як дитини війни.

Стаття 8 ЦПК України визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини суд застосовує закон, що регулює подібні по змісту відносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно з цією нормою мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до положень ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-5, що набрав чинності з 1 січня 2007 року («Урядовий кур'єр» від 23 грудня 2006 року), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.

Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року № 749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року («Урядовий кур'єр» та «Голос України» від 28 березня 2007 року), якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.

Статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня -481 гривні, з 1 липня -482 гривень, з 1 жовтня - 498 гривень.

Статтею 54 Закону України від 26.12.2008 р. № 835 -У1 «По державний бюджет України на 2009 рік» установлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Статтю 54 Закону України від 26.12.2008 р. № 835 -У1 «По державний бюджет України на 2009 рік» доповнено новою частиною- другою згідно із Законом України від 06.11.2009 р. № 1715-У1, у зв'язку з цим встановлено з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць складає 573 грн.

Законом України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20 жовтня 2009 року за № 1646, встановлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 листопада 2009 року - 573 гривень, з 1 січня 2010 року - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень.

Статтею 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» № 2154 від 27 квітня 2010 г., встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень.

Суд вважає, що матеріалами справи повністю доведений фат порушення права позивача на отримання підвищення до пенсії, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки з заперечень на адміністративний позов (а.с.17) вбачається що станом на 03.06.2010 року позивач отримує підвищення до пенсії в розмірі, відповідно до постанови Кабміну України №530 від 28.05.2008 р. Окрім того, якщо позивач вважає, що його право порушено, він може безпосередньо звернутися з позовом до суду, що закріплено Конституцією України, досудове вирішення спору не є обов'язковим.

Враховуючи положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись принципом цивільного судочинства, а саме верховенством права, з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги і зобов'язати здійснити підвищення до пенсії позивачу на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює встановленому законом прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; з 22 травня 2008 року з урахуванням фактично здійснених виплат.

Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про Державне мито» від 21.01.1993 року № 7-93 органи Пенсійного фонду України звільнені від сплати державного мита.

Згідно до ст. 88 ЦПК України, суд вважає за необхідним стягнути з відповідача сплачені позивачем при зверненні до суду витрати на інформаційно технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120 грн. , та стягнути за рахунок Держави витрати з оплати судового збору в розмірі 51 грн.

Відповідно до ст..44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду.

На підставі зазначеного, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-1У від 18.11.2004 року, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року, ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-1 від 09.07.2003 року, Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 р. № 835 -У1, та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» № 2154 від 27 квітня 2010 г, Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20 жовтня 2009 року за № 1646, та керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212 - 214, ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни» - задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в м. Дебальцеве у виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року - неправомірною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року з урахуванням фактично здійснених виплат.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати на інформаційно технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120 грн .

Стягнути за рахунок Держави на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в розмірі 51 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення до апеляційного суду Донецької області через суд міста Дебальцеве.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дебальцевського

міського суду О.А. Кардашенко.